OcCre Albators - pierwszy model

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Irek350 pisze:Coś ci się źle ułożyły listwy przy trzeciej wrędze po lewej stronie (licząc od dziobu). Chyba za mało zeszlifowałeś wręgę.

Dokładnie tak było, ale liczyłem, że w tym miejscu mocniej zeszlifuję listewki i się wyrówna. Czy lepiej nie ryzykować, zerwać poszycie i poprawić wręgę?
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: Irek350 »

Trudno coś doradzić ze zdjęć, sam musisz ocenić czy trzeba zdjąć ze 2-3 listwy i faktycznie bardziej zeskosować wręgę.
Nie wiem czy to przeglądałeś :
http://www.koga.net.pl/modelarnia/20/49 ... dluba.html
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: TomekA »

Mam nadzieje, ze drugie poszycie zrobisz juz prawidlowo, wg. ogolnie znanych zasad, zamieszczonych w dziale "Warsztat" jak chocby tu:
viewtopic.php?f=520&t=47037
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: TomekA »

lukaszg pisze:
Irek350 pisze:Coś ci się źle ułożyły listwy przy trzeciej wrędze po lewej stronie (licząc od dziobu). Chyba za mało zeszlifowałeś wręgę.

Dokładnie tak było, ale liczyłem, że w tym miejscu mocniej zeszlifuję listewki i się wyrówna. Czy lepiej nie ryzykować, zerwać poszycie i poprawić wręgę?


Ja na Twym miejscu usunalbym dotychczasowe poszycie i zrobilbym tak, pomagajac sobie taka listewka, jak na zdjeciu.
Załączniki
fairing strip.jpg
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Irek350 pisze:Trudno coś doradzić ze zdjęć, sam musisz ocenić czy trzeba zdjąć ze 2-3 listwy i faktycznie bardziej zeskosować wręgę.
Nie wiem czy to przeglądałeś :
http://www.koga.net.pl/modelarnia/20/49 ... dluba.html

Irek dziękuję zwrócenie uwagi, poprawiłem tą wręgę. Niestety wcześniej nie przeglądałem tego artykułu.

TomekA pisze:Mam nadzieje, ze drugie poszycie zrobisz juz prawidlowo, wg. ogolnie znanych zasad, zamieszczonych w dziale "Warsztat" jak chocby tu:
viewtopic.php?f=520&t=47037

Tomku, dziękuję za link. Przed drugą warstwą spróbuję przyswoić więcej teorii. Przy pierwszej sugerowałem się instrukcją (skosowanie wręg i układ listewek).

TomekA pisze:Ja na Twym miejscu usunalbym dotychczasowe poszycie i zrobilbym tak, pomagajac sobie taka listewka, jak na zdjeciu.

Od tego czasu praca poszła naprzód i nie starczyłoby mi listewek na zrobienie tego od nowa. Nie wiem też czy drugą warstwę zrobiłbym lepiej. Zrywając jedną listewkę odszedł kawałek wręgi, wiec mogłoby być wręcz gorzej.

Tak to teraz się przedstawia:
Załączniki
IMG_4131.jpg
IMG_4130.jpg
IMG_4129.jpg
IMG_4128.jpg
IMG_4127.jpg
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Dokończyłem pierwszą warstwę poszycia, i wkleiłem kołki w pokład. Jutro wielkie szlifowanie.
Załączniki
IMG_4139.jpg
IMG_4132.jpg
Najpierw test na próbnej deseczce poolejowanej olejem Mazowieckim rzepakowym.
Najpierw test na próbnej deseczce poolejowanej olejem Mazowieckim rzepakowym.
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

W końcu przykołkowałem deski pokładu (wiertło 0,5 mm + Pattex Express + wetknięte z podobną siłą wykałaczki + teoria):
IMG_4160.jpg


Przykleiłem burty i doszedł pokład dziobowy:
IMG_4161.jpg


Wyszlifowałem pierwszą warstwę poszycia:
IMG_4162.jpg

IMG_4167.jpg

IMG_4168.jpg


W instrukcji nic o tym nie wspominają ale w wielu relacjach widziałem, że w tym momencie idzie szpachla, by załatać ubytki. Łatać czy nie łatać?
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: Slawek Kromer »

Mam pytanie
czy w planach nie pokazano tego kołkowania - (zaznaczone czerwone kropki)
IMG_4160.jpg
IMG_4160.jpg (182.22 KiB) Przejrzano 2973 razy
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Slawek Kromer pisze:czy w planach nie pokazano tego kołkowania - (zaznaczone czerwone kropki)

Sławku w planach ani w instrukcji nie ma tam kołków. Wiem, że wg teorii powinny być, ale nie chciałem przesadzić z kołkami na głównym pokładzie, zostawiając pokład rufowy całkowicie bez kołków.
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Wynikło kilka sprzeczności co do kołkowania:
1) Instrukcja mówi, że kołki powinny być dokładnie w tych miejscach, w których są teraz (i tylko w tych).
2) Plany mówią, że powinny być też na pokładzie rufowym:
IMG_6139.JPG

3) teoria, oraz ludzie piszą, że powinny być też dodatkowe kołki po środku desek np. tak jak to pokazał Sławek post wyżej.

Kazek radził (ogólnie), by trzymać się planów - wtedy powinienem zrealizować tylko drugi punkt?
ODPOWIEDZ