OcCre Albators - pierwszy model

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: Slawek Kromer »

Ławy wantowe nie koniecznie muszą być równoległe do lini wodnej ale wyblinka tak. Dodatkowo jufersy górny i dolny powinny być równoległe do siebie
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

kbuczen i Slawek Kromer dziękuję Wam za cenne uwagi.

Poprawiłem wyblinki:
IMG_4500.jpg
IMG_4501.jpg
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: Dziecko »

Jak na 1 model-ładnie.
Strach pomyśleć co będzie przy następnych modelach....
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Dziecko pisze:Jak na 1 model-ładnie.
Strach pomyśleć co będzie przy następnych modelach....

Dziękuję Wiktor za dobre słowo ;)

Przywiązałem bukszpryt. Przewiąz wykonany zgodnie z instrukcją:
IMG_4519.jpg


Plany nie przewidują stosowania ściągaczy dla pozostałego olinowania stałego, więc postanowiłem wzorować się na bardzo wartościowej relacji Romka z budowy szkunera Berbice i zastosować ściągacze sercowe. Użyłem sklejki z dwóch warstw forniru mahoniowego:
IMG_4513.jpg
IMG_4514.jpg


Pierwszy sztag:
IMG_4518.jpg
IMG_4515.jpg
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Przywiązałem bukszpryt:
IMG_4523.jpg

IMG_4525.jpg


Wstrzymuję się z mocowaniem sztagów, ze względu na nieścisłości w planach. Dwa dolne sztagi chyba powinny być mocowane niżej ;( . U dołu masztu jest oczko do zamocowania najniższej rei. Rozciągając nad nią żagiel w górę, ten kolidowałby ze sztagami.
IMG_4531.jpg
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: Hadżi »

Witam!
Moim zdaniem źle interpretujesz plany. Powinieneś wstawić zdjęcie tego fragmentu planów, bo tak mówi się o czymś czego nie widać. Fokreja zapewne zawieszona jest pod fok sztagiem.Górny lik fokżagla przymocowany jest do rej i żagiel zwisa swobodnie w dół likiem wolnym i rogami szotowymi. Wyższy żagiel fokmarsel jest identycznie zawieszony na rej jak niższy z tym, że jego szoty mogą przechodzić przez bloki zamocowane na dolnej rej. Analogicznie wszystko się ma do najwyższego żagla i rej fokbramsla. Tak, że reje muszą być mocowane pod sztagami.
Myślę, że coś Ci trochę wyjaśniłem. Jeśli się mylę, to koledzy zaraz mnie sprostują.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: TomekA »

Wydaje mi sie, ze to "oczko" na fokmaszcie jest do zamocowania tej nizszej rei dla czworokatnego fokzagla owego szkunera zwanego tez jako topsail schooner. Reja ta nazywana jest "jackyard" w zargonie anglosaskim, i sluzy do przymocowania don i rozstawienia dolnych "rogow" w/w zagla. Ow zagiel jest podwieszony do innej rei, znajdujacej sie wyzej na topmaszcie.
Zaglowiec ten - "Albatros" zwany wczesniej "Albatross", byl za swego zycia roznie 'utakielunkowany', raz jako topsail schooner, innym razem jako bryg, z roznymi wariacjami... Ty budujesz swoj model jako ow schooner, wg. tego zestawu, ktory, nota bena - jak kazdy zestaw, jest uproszczony i zawiera pewne bledy i niescislosci z tej przyczyny.
Role owej rei "jackyard" mozna przesledzic na przykladzie jednostki francuskiej La Recouvrance" na tym zdjeciu: https://en.wikipedia.org/wiki/La_Recouvrance_(schooner)#/media/File:La_Recouvrance.JPG
PS: To samo widac na szkunerze amerykanskim "Californian", czy angielskim HMS "Pickle" - przesledz zdjecia na internecie.
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

Wykonałem bomy i reje:
IMG_4546.jpg


Tymczasowo zamocowałem reje, by wykonać zdjęcie porównawcze z planami, a przy okazji zobaczyć jak się prezentują :D
IMG_4537.jpg


Hadżi pisze:Witam!
Moim zdaniem źle interpretujesz plany. Powinieneś wstawić zdjęcie tego fragmentu planów, bo tak mówi się o czymś czego nie widać. Fokreja zapewne zawieszona jest pod fok sztagiem.Górny lik fokżagla przymocowany jest do rej i żagiel zwisa swobodnie w dół likiem wolnym i rogami szotowymi. Wyższy żagiel fokmarsel jest identycznie zawieszony na rej jak niższy z tym, że jego szoty mogą przechodzić przez bloki zamocowane na dolnej rej. Analogicznie wszystko się ma do najwyższego żagla i rej fokbramsla. Tak, że reje muszą być mocowane pod sztagami.
Myślę, że coś Ci trochę wyjaśniłem. Jeśli się mylę, to koledzy zaraz mnie sprostują.

Pozdrawiam

"Hadżi"

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Jest dokładnie tak jak piszesz. Wątpliwości pojawiły się, gdy odkryłem, że w jednym planie bloczek fału foka jest w innym miejscu niż w innym planie. Bezpośrednio nad tym bloczkiem powinien znajdować się sztag. Później zobaczyłem, że problem dotyczy też rei. Na czerwono zaznaczyłem rozbieżności. Dotąd podążałem za drugim planem:
fokmaszt.jpg


Głównie obawiam się o to, że żagle rejowe będą opierać się dolnym likiem o sztagi.

TomekA pisze:Wydaje mi sie, ze to "oczko" na fokmaszcie jest do zamocowania tej nizszej rei dla czworokatnego fokzagla owego szkunera zwanego tez jako topsail schooner. Reja ta nazywana jest "jackyard" w zargonie anglosaskim, i sluzy do przymocowania don i rozstawienia dolnych "rogow" w/w zagla. Ow zagiel jest podwieszony do innej rei, znajdujacej sie wyzej na topmaszcie.
Zaglowiec ten - "Albatros" zwany wczesniej "Albatross", byl za swego zycia roznie 'utakielunkowany', raz jako topsail schooner, innym razem jako bryg, z roznymi wariacjami... Ty budujesz swoj model jako ow schooner, wg. tego zestawu, ktory, nota bena - jak kazdy zestaw, jest uproszczony i zawiera pewne bledy i niescislosci z tej przyczyny.
Role owej rei "jackyard" mozna przesledzic na przykladzie jednostki francuskiej La Recouvrance" na tym zdjeciu: https://en.wikipedia.org/wiki/La_Recouvrance_(schooner)#/media/File:La_Recouvrance.JPG
PS: To samo widac na szkunerze amerykanskim "Californian", czy angielskim HMS "Pickle" - przesledz zdjecia na internecie.

Tomku, dziękuję za wsparcie merytoryczne ;). Próbowałem znaleźć informacje historyczne na temat budowanej jednostki, ale nic mi się nie zgadzało: nadbudówka rufowa, koło sterowe zamiast rumpla, artyleria na statku szkoleniowym z XX w. Uznałem, że producent chciał zrobić ładnie prezentujący się szkuner. Postanowiłem nie wnikać i spróbować wykonać ozdobę na telewizor ;)

Zbliżam się do żagli. Te po lewej są z zestawu, a te po prawej są to żagle starszego typu dosłane przez właściciela sklepu modelnet.pl:
IMG_4549a.jpg


Mój plan na żagle, to:
1) wziąć żagle po prawej
2) zabarwić w herbacie
3) rozpruć zakładkę i dociąć na odpowiedni wymiar
4) zabezpieczyć brzeg Pattexem i przykleić liklinę
5) opcjonalnie zamocować reflinki
Awatar użytkownika
lukaszg
Posty: 4
Rejestracja: 28 maja 2019, 19:13

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: lukaszg »

W międzyczasie odchudziłem nagle. Ręcznie nie szło tego zrobić, więc na szybko wymyśliłem takie narzędzie:
IMG_4552.jpg


Wrzuciłem film z pracy tejże mikro tokarki:
https://www.youtube.com/watch?v=BcaDVNvd5cs

Efekty:
IMG_4556.jpg
IMG_4562.jpg

Wcześniej próbowałem zaokrąglić bloczki, ale nie szło tego zrobić na modelu, więc sobie darowałem.
Awatar użytkownika
dragon_x
Posty: 0
Rejestracja: 02 lip 2019, 00:01

Re: OcCre Albators - pierwszy model

Post autor: dragon_x »

lukaszg pisze:W międzyczasie odchudziłem nagle. Ręcznie nie szło tego zrobić, więc na szybko wymyśliłem takie narzędzie:
IMG_4552.jpg


Wrzuciłem film z pracy tejże mikro tokarki:
https://www.youtube.com/watch?v=BcaDVNvd5cs

Efekty:
IMG_4556.jpg
IMG_4562.jpg

Wcześniej próbowałem zaokrąglić bloczki, ale nie szło tego zrobić na modelu, więc sobie darowałem.


Rewelacyjny pomysł z tą mikro-tokarką!
Super model powstaje, powodzenia w dalszej budowie :)
Pozdrawiam
Daniel
ODPOWIEDZ