Marie Jeanne 1:50 (Billing Boats)

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Marie Jeanne 1:50 (Billing Boats)

Post autor: Bartek_W »

Cześć Koledzy
Miesiące snucia planów, obiecanki cacanki, tysiąc pomysłów i żaden nie zrealizowany. Nie mogłem dłużej czekać i postanowiłem zainwestować kilka złotych w coś, co - jak miałem nadzieję - pozwoli w miarę szybko i bezboleśnie zbudować ładny model, a przy tym zaspokoić modelarski głód, który narastał od zbyt długiego już czasu.
Kupiłem zestaw Billing Boats, zawierający kuter tuńczykowy Marie Jeanne w skali 1:50.

MarieJeanne001.jpg

Gdy otworzyłem pudełko, wszystko mi opadło. Kilka patyczków, jakieś mizerne szczebelki na maszty, szkielet wycięty laserem w jakiejś lichej sklejce i trochę drobnicy - część z drewna, część z metalu i zdecydowana część z plastiku. Ale jak się powiedziało "A"... A niech tam, może wyjdzie zgrabna wprawka do czegoś poważniejszego.
Złożyłem szkielet ( z użyciem kleju pattex do drewna).

MarieJeanne002.jpg

I gdy już tak na niego popatrzyłem, to myślałem, że mnie szlag jasny trafi i krew nagła zaleje na miejscu. Postanowiłem uwalić te pseudo-słupki relingu (czyli przedłużenia wręg - na zdjęciu nie ma już jednej pary) i zrobić to po swojemu (podobnie, jak robiłem to w pince), żeby miało to "ręce i nogi", ale to już w następnym odcinku.

Moja skrajnie subiektywna ocena zestawu "Marie Jeanne 1:50 Billing Boats 580": 4,5/10
- PLUSY - ciekawy temat, sporo rzeczy wyciętych laserowo dla tych, co nie mają czasu
- MINUSY - użyte materiały, toporne potraktowanie modelu przez autorów, plany nie mające nic wspólnego z rzeczywistością znalezioną w pudełku
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 147
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Marie Jeanne 1:50 (Billing Boats)

Post autor: ryszardb »

Tak samo zaczynałem od przeklinania na materiały i jakość przy rozpoczęciu Mayflower. Sklejka oparta na balsie, poszycie chyba to też była balsa lub cytryna. Słupki relingu połamały mi się od razu. Zacznij od nowego materiału i sprawdź dokładnie wręgi. Moje były wycięte byle jak i nie pasowały do siebie. Żadnych planów i linii teoretycznych nie było.
To był mój pierwszy model samodzielnie budowany z drewna. Ty przy swym doświadczeniu na pewno dasz sobie doskonale radę.
Życzę powodzenia w budowie.
Ryszard.
Awatar użytkownika
Bartek_W
Posty: 245
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Marie Jeanne 1:50 (Billing Boats)

Post autor: Bartek_W »

Serwus
Jak tylko znajduję czas, to coś dłubię.
Zgodnie z zapowiedzią, obciąłem kompletnie te "słupki nadburcia" z wręg. Znalazłem trochę zdjęć w sieci i odtworzyłem - na tyle, na ile się dało - układ słupków z jednostek tego typu. Sposób wykonania: a) nacięcie krawędzi pokładu, b) wstawienie słupków, c) doszlifowanie, d) zabezpieczenie poszyciem, e) malowanie. Wyszło tak:

model0001_.jpg

Rozpocząłem też poszywanie kadłuba. To moje pierwsze w pełni drewniane prace, ale jestem zadowolony, Po szpachlowaniu i szlifowaniu powinno być tak, że mucha nie siądzie.

model0002_.jpg

A na koniec mały bonus :) Pochwa bushcraftowa mojego projektu. Na dobre wciągnęło mnie dłubanie w skórze. No i dorobiłem się w końcu własnej puncy, a to ważne, żeby praca, która idzie w świat, była odpowiednio sygnowana.

pochwa_bushcraft_.jpg

Życzę Wam spokoju i wielu wspaniałych chwil z hobby - cokolwiek Was kręci.
Do nastepnego...
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Marie Jeanne 1:50 (Billing Boats)

Post autor: Mirek77 »

Oby częściej Bartek :D
ODPOWIEDZ