kolejny HMS Enterprize - ralfee

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam ponownie :-)

Można powiedzieć, że dziś rozpocząłem budowę HMS Enterprize. Nie wiem czy nie porywam się z motyką na Słońce, ale trzeba próbować. Mam w planach budować w skali 1:48 na grodziach. Ponieważ chcę spróbować poszycia jednowarstwowego, to dość mocno zagęszczam grodzie. Grodzie będą projektowane sposobem, który opisuje w swoim opracowaniu Gene Bodnar. Grodzie będą ze sklejki 10mm, podłużnica ze sklejki 4 mm. Na razie prace będą zlokalizowane na komputerze i pewnie chwilę potrwają :-) Poniżej skompletowane, zeskalowane scany, potrzebne do projektowania grodzi z linii teoretycznych.

pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
Grodzi wyszło mi 29 sztuk to prawie jak solid hull :-D
Grodzi wyszło mi 29 sztuk to prawie jak solid hull :-D
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 382
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: TomekA »

No to dorysuj jeszcze te pozostałe i zbuduj model na wręgach (POF) a nie POB. Wymaga znacznie więcej pracy, ale efekt jest diametralnie różny!!!
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Tomku, zgadzam się z Tobą, że model wykonany w POF jest bardziej efektowny i wartościowy, ale moje umiejętności na to raczej nie pozwalają. Uroiłem sobie w głowie, że podejście, które chcę zastosować będzie takim wstępem do budowy w przyszłości modelu w technice POF. To znaczy, przy sposobie który chcę zastosować, będę musiał wyprofilować zewnętrzne krawędzie grodzi, ale nie będę musiał wykonywać tego wszystkiego co jest po wewnętrznych stronach wręg pod pokładami, bo dla mnie to na razie nieosiągalny "kosmos". Na razie siedzę z linijką, kątomierzem i cyrklem nad planami i stwierdziłem ze zdziwieniem, że kadłub (linia wyznaczająca kil) jest nachylony w stosunku do linii wodnej, na szczęście linie grodzi w stosunku do kila dają kąt prosty :P . Muszę to teraz przetrawić, aby nie zrobić błędu, który może spowodować konieczność wyrzucenia złożonego szkieletu do kosza :)

Było by super, gdyby udało się wrzucić na Kogę to co opisujesz w wątku "pytanie do adminów", na pewno pomogło by to niejednemu z nas.

pozdrawiam serdecznie,
Rafał
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Siedzę cały czas w Inkscape i rysuję grodzie, mam już 21 :-) zostało 9. Przenoszę wymiary z sheer i half breth planów na siatkę przy pomocy odcinków i potem łączę końce łukiem na połówce grodzi. Na grodziach gdzie krzywizna kadłuba jest większa, projektuję frontową i tylną płaszczyznę każdej grodzi. Projekt połówki przenoszę do nowej warstwy w Inkscape, kopiuje tę połówkę i robię lustrzane odbicie. Łączę obie połówki i wykonuję projekt krzywizny pokładu (gun deck). Załączam kilka fotek.

pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
0004.jpg
0003.jpg
0002.jpg
0001.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Parce z komputera przeniosły się wreszcie do warsztatu :-)

pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
Odkurzyłem stocznię, którą zbudowałem do K&M, do Enterpriza też będzie OK.
Odkurzyłem stocznię, którą zbudowałem do K&M, do Enterpriza też będzie OK.
0016.jpg
0015.jpg
Stępkę łączę z dwóch kawałków.
Stępkę łączę z dwóch kawałków.
0013.jpg
Każdą wyciętą przestrzeń pod grodź dopasowuję pilnikiem, tak aby 10mm grodź wchodziła dość ciasno.
Każdą wyciętą przestrzeń pod grodź dopasowuję pilnikiem, tak aby 10mm grodź wchodziła dość ciasno.
Każdy rysunek grodzi waliduję cyrklem ze stępką zanim przykleję na sklejkę, żeby nie było potem przykrych niespodzianek.
Każdy rysunek grodzi waliduję cyrklem ze stępką zanim przykleję na sklejkę, żeby nie było potem przykrych niespodzianek.
0010.jpg
30 stron grodzi :-)
30 stron grodzi :-)
0008.jpg
0007.jpg
Nie napisałem jeszcze, że będę korzystał z planów Shipyarda. Kupiłem też wycinankę, żeby wspomóc się w pracy.
Nie napisałem jeszcze, że będę korzystał z planów Shipyarda. Kupiłem też wycinankę, żeby wspomóc się w pracy.
0005.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Piły i szlifierki poszły w ruch na całego. Szkielet się robi.

pozdrawiam,
Rafał
Załączniki
0031.jpg
Obawiałem się co mi wyjdzie z własnego projektu, ale jak widać może nie będzie tak bardzo źle :-)
Obawiałem się co mi wyjdzie z własnego projektu, ale jak widać może nie będzie tak bardzo źle :-)
0029.jpg
Ścieranie czarnego akrylu pozwala orientować się gdzie jesteśmy ze szlifowaniem.
Ścieranie czarnego akrylu pozwala orientować się gdzie jesteśmy ze szlifowaniem.
0027.jpg
Ta szlifierka jest super, ale trochę szybko się grzeje i trzeba jej robić przerwy.
Ta szlifierka jest super, ale trochę szybko się grzeje i trzeba jej robić przerwy.
Krawędzie przed profilowaniem nacieram cienką warstwą czarnego akrylu.
Krawędzie przed profilowaniem nacieram cienką warstwą czarnego akrylu.
0024.jpg
0023.jpg
0022.jpg
0021.jpg
0020.jpg
Piłę taśmową kupiłem za połowę ceny z ekspozycji.
Piłę taśmową kupiłem za połowę ceny z ekspozycji.
0018.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: PanLipazMiodem »

Dżizas, jaki Ty masz piękny sprzęt i warsztat. Jak ładnie wszystko pokazujesz krok po kroku. Jak świetnie to robisz.
Takie relacje chce się oglądać.
Trzymaj poziom.

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 382
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: TomekA »

Ale musisz tez zeskosowac te wewnetrzne krawedzie wreg (grodzi), te od srodka kadluba.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: Zdzisław »

Cześć
Fajna robota Rafał. Nie mogę się już doczekać następnych zdjęć. Ja wreszcie skończyłem remont kuchni i też zabieram się za mojego Enterpriza.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Witam,

Dzięki za miłe słowa Przemek. Tomku, wewnętrzne krawędzie grodzi będą zeskosowane, tak jak opisujesz to w swoim opracowaniu, będę zostawiał jeszcze nadmiar aby można było dokładnie doszlifować po sklejeniu szkieletu. Tego skosowania jest sporo i jeszcze wszystko trzeba dopasować, zanim zacznę sklejać to trochę jeszcze czasu upłynie. Póki co skończyłem wycinanie i na sucho przymierzyłem grodzie do stępki. Wyłonił się kształt kadłuba, będzie niezłe bydle :-)
Załączniki
0041.jpg
0040.jpg
0039.jpg
0038.jpg
0037.jpg
0036.jpg
0035.jpg
0034.jpg
0033.jpg
0032.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
ODPOWIEDZ