kolejny HMS Enterprize - ralfee

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: TomekA »

emilc78 pisze:Tomeka - Enterprize / Enterprise, Ok, do powrotu do pracy jeszcze kilka dni, ale mogę pare słów na ten temat akurat napisać (Rany! W końcu coś na tym portalu na czym się znam! Do tej pory jak coś pisałem zawsze czułem się malutki stając w obliczu niezrównanych mistrzów miniaturowego drewnozegarmistrzostwa). W końcu coś z mojego "podwórka"! Z tym ...ize / ...ise w angielskim sporo można napisać, lecz w telegraficznym skrócie (z akcentem marynistycznym), jak to z jankesami bywa, wszystko co brytyjskie to zło (nawet położenie kierownicy w samochodzie postanowili zmienić). Idąc tym tropem dalej, brytyjskie końcówki językowe w pisowni (...ise), ale nie tylko, bo "ou" (colour / honour), "og / ogue" (catalog / catalogue, dialog / dialogue), "tre" (meter / metre, center / centre) też są blee. Poza tym, naród ten, uważający się za stosujący tylko to co praktyczne, stwierdził z czasem również że te litery są albo nieme ("u" w "ou" - colour), albo inaczej brzmią (colourise - colorize), a to tylko ortografia, do gramatyki nie wchodzę. Ze wspomnianym "Enterprize", można pomyśleć, nie jest inaczej, lecz jest to błędne założenie. W słowniku "Enterprize" to przedsięwzięcie, dążenie, inicjatywa...coś co zawiera w sobie również element przygody. "Enterprise" natomiast to po prostu "przedsiębiorstwo". Serio serio, co za satysfakcja podzielić się jakąś konkretną wiedzą! Pozdrawiam serdecznie!


Ha! O jakim to Twoim "podworku" mowisz, Emil? Z tym, co piszesz, moge sie tylko w calosci zgodzic! Ba, nie tylko z tym, bo istnieje tu (w USA) cala gama innych lokalnych 'inszosci', ktore, gdy sie je slyszy, dra wlosy z glowy i wprawiaja czlowieka w bol zebow!
Szereg dni temu, tuz przed minionymi swietami, wywiazala sie miedzy mna a sprzedawca sklepowym taka rozmowka:
- Prosze pana, potrzebuje kupic sztuczna choinke, ale bez swiatelek fabrycznie zamontowanych na niej.
- Nie mamy na stanie takich bez swiatelek, zamawiamy tylko te ze swiatelkami (We order only those prelighted.)
- moja odpowiedz - Thank you very much, but I've already buyed the lighted one.

Facet zdebial, bo tu do nich jeszcze nie dotarlo, zeby tez "uregulowac" po ichniemu ow czasownik nieregularny to buy.

Amerykanie wszystko dotyczace jezyka, brutalizuja na potege. Ale i Brytyjczycy nie sa gorsi. Kiedys w Londynie rozmawialem z portierem hotelowym o czyms tam. Facet probowal mi wytlumaczytc, ze dzis w Londynie nie mieszkaja juz Anglicy, bo tyle jest wszedzie tego "miedzynarodowego smiecia", ale gadal jakims takim cockney'em, ze wkurzony, przerwalem mu, proszac "Could you, please translate this now into English?" Gosciu sie wk...wil ogromnie, ale zdazylem na czas uciec z zasiegu jego reki. :lol:

A co sie tyczy samej nazwy "Enterprize/Enterprise", to to drugie jest bardziej brytyjskie, koncowka "ze" wzkazywalaby na amerykanizm. Mysle, ze Shipyard popelnil blad (nie pierwszy, zreszta), bo nawet sama Wikipedia pisze:

"...HMS Enterprise (1774)
From Wikipedia, the free encyclopedia

The fifth HMS Enterprise (sometimes erroneously spelled Enterprize), 28 guns, was the name ship of a class of twenty-seven sixth-rate frigates of the Royal Navy..."


Zgadza sie, na internecie jest szereg modeli z nazwa "Enterprize", sa i te z koncowka "-se". Mysle ze te pierwsze byly budowane na bazie popularnego zestawu z Shipyarda. A co do tego zalacznika - archiwalnej fotografii z modelem malowanego "Enterprize", nie mam pojecia czemu tak. Ewidentnie, nie moze to byc w oparciu o w/w zestaw, bo malunek jest znacznie starszym od tej firmy modelarskiej.

A'propos owych amerykanizmow, jesli uwazasz, ze to jest az tak zle, zerknij na jezyk uzywany w Australii! Tam to jest dopiero dramat!!! :shock:

Pozdroweczka,
Tomek
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Cześć,

Może założymy wątek "Etymologiczny zawrót głowy"? :D

W czasie świątecznym jest trochę więcej czasu na hobby. Aby nie zabierać siebie rodzinie chowając się w mojej "Dziupli", od tygodnia wstaję o 4:00 lub 5:00 rano (dziś zaspałem, zerwałem się o 6:30) i dłubię przy swoim modelu :D

Nie zawsze wszystko wychodzi, dziś okazało się, że będę musiał ponownie zrobić dwa okna, ponieważ przymiar którym się posługiwałem był przeszlifowany, szczegóły poniżej.
Załączniki
818.jpg
817.jpg
Oto powód wtopy :-(
Oto powód wtopy :-(
Widać że to okno nie trzyma łuku ścianki rufowej.
Widać że to okno nie trzyma łuku ścianki rufowej.
814.jpg
812.jpg
Słupki rozplanowałem od wyciętych okienek, które posłużyły mi jako przymiar. Jedno z nich, niestety nie trzymało  kątów.
Słupki rozplanowałem od wyciętych okienek, które posłużyły mi jako przymiar. Jedno z nich, niestety nie trzymało kątów.
810.jpg
809.jpg
808.jpg
807.jpg
806.jpg
805.jpg
804.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: Borek »

ralfee3 pisze:Cześć,

W czasie świątecznym jest trochę więcej czasu na hobby. Aby nie zabierać siebie rodzinie chowając się w mojej "Dziupli", od tygodnia wstaję o 4:00 lub 5:00 rano (dziś zaspałem, zerwałem się o 6:30) i dłubię przy swoim modelu :D

Nie zawsze wszystko wychodzi, dziś okazało się, że będę musiał ponownie zrobić dwa okna, ponieważ przymiar którym się posługiwałem był przeszlifowany, szczegóły poniżej.


Rafał, ja takie modelowanie praktykuję w każdy weekend. Rano się dużo lepiej robi jak wieczorem.
Mi też sporo elementów nie wychodzi, ale trzeba próbować do skutku. A robota pierwsza klasa.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Zrobiłem okna bocznych galeryjek i zabudowę wewnętrzna na rufie.
Załączniki
834.jpg
833.jpg
832.jpg
831.jpg
830.jpg
829.jpg
828.jpg
827.jpg
826.jpg
825.jpg
824.jpg
823.jpg
822.jpg
821.jpg
820.jpg
819.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Świetnie. Jak widzą twoją robotę to mi ręce opadają. Staram się jak mogę i nijak nie mogę się zbliżyć do twojego poziomu. Nieźle to wszystko kombinujesz i jeszcze lepiej to wykonujesz. Będzie piękny model. Rafał, powiedz mi tylko jak będziesz robił szybki do tych okienek. Z czego i czym kleił aby nie zmatowiały i było by coś przez nie widać.
Pozdrawiam
Pełen uznania Kapitansio.
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Dzięki :)

Jeśli chodzi o szyby to chyba spróbuje wycinać pojedynczo i kleić na jakieś CA, ale jeszcze nie wiem na czym stanie. Pewnie znów trzy dni będę próbował zanim znajdę jakieś rozwiązanie :)

Tymczasem utknąłem na tej rufie i nie mogę z niej zejść. Dziś zrobiłem drzwi do wychodka kapitańskiego. Materiał to listewki gruszy o grubości 1,8 mm (potem po sklejeniu pocienione) oraz 0,5 mm. Do frezowania wpustów dla tych cieńszych musiałem zrobić sobie frez, ponieważ nie znalazłem nigdzie frezów 0,5 mm.
Załączniki
851.jpg
850.jpg
Gałka ma 1,5 mm.
Gałka ma 1,5 mm.
848.jpg
847.jpg
846.jpg
845.jpg
844.jpg
843.jpg
842.jpg
841.jpg
840.jpg
839.jpg
838.jpg
837.jpg
836.jpg
835.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Cześć, ciąg dalszy ...
Załączniki
867.jpg
866.jpg
865.jpg
864.jpg
863.jpg
862.jpg
861.jpg
Listwy górne wykończenia pawęży giąłem na parze przy pomocy specjalnie do tego wyciętych szablonów.
Listwy górne wykończenia pawęży giąłem na parze przy pomocy specjalnie do tego wyciętych szablonów.
859.jpg
Wyfrezowane kawałki ciąłem na gont o grubości 0,8 mm
Wyfrezowane kawałki ciąłem na gont o grubości 0,8 mm
857.jpg
Frezowanie kawałka gruszy pod gont.
Frezowanie kawałka gruszy pod gont.
I znów lutowanie srebrem okazało się idealne. Jak zauważyłem i potwierdził to również Lacky, srebrem lutuje się dobrze małe elementy, które można rozgrzać małym palnikiem do odpowiedniej temperatury. Mój palnik nie daje rady  większym elementom. Tam muszę lutować cyną.
I znów lutowanie srebrem okazało się idealne. Jak zauważyłem i potwierdził to również Lacky, srebrem lutuje się dobrze małe elementy, które można rozgrzać małym palnikiem do odpowiedniej temperatury. Mój palnik nie daje rady większym elementom. Tam muszę lutować cyną.
854.jpg
Wiercenie zawiasu 0,5 mm, potrzebna duża precyzja :-)
Wiercenie zawiasu 0,5 mm, potrzebna duża precyzja :-)
Zawiasy przed lutowaniem wyrównywałem do tej samej długości przy pomocy takiego przyrządu :-)
Zawiasy przed lutowaniem wyrównywałem do tej samej długości przy pomocy takiego przyrządu :-)
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: wieskolek »

Witam
Jaką piłkę masz na pilarce, bo to chyba nie proxxonowska?

Fajny ten gont.

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Cześć,

To jest frez tarczowy Proxxona.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: kolejny HMS Enterprize - ralfee

Post autor: ralfee3 »

Można powiedzieć że całą zimę robię rufę, a koniec nie jest znów tak bliski :-)
Załączniki
881.jpg
880.jpg
879.jpg
878.jpg
877.jpg
876.jpg
875.jpg
874.jpg
873.jpg
872.jpg
871.jpg
870.jpg
869.jpg
868.jpg
882.jpg
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
ODPOWIEDZ