Spray 1:12

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Spray 1:12

Post autor: Leon27 »

No to lecę póki jestem rozgrzany po Żółtym Lwie . Dwa dni wyrysowywałem wręgi w Inkspace ( plus ze program freeware do wektorówek o możliwościach komercyjnych kolubryn - da się polubić bo jest intuicyjny i ładnie się słucha ). Tak czy inaczej postanowiłem tak jak i Kagra ( za wczesniejszą omyłkę przepraszam ) wszystko umocować na wałku 16 mm i stępce. Problem pojawił się w momencie jak zacząłem się bawić przykładnicami sprawdzając jak wyrysowane z rzutów płaskich wręg korespondują z rzutem bocznymi. Niestety wysokości poszczególnych wręg nijak nie korespondowały ) Szczególnie od połowy w kierunku dziobu. Z kolei tył wszystko ok. Wiadomo, że co za tym idzie trzeba było poprzerabiać wysokości pokładów. Strzałkę ugięcia pokładu wziąłem z nadbudówek. Leciałem z planów rosyjskich i czeskich. Rzut wręg w dostępnej książce Alone around the World J.S. są w ogóle do niczego bo spłaszczone i poglądowe. Nie wiem jak z wyznaczeniem tej skośnej płaszczyzny rufy. Mam nadzieje, że jakoś wynikowo mi to wyjdzie. Przy skali 1:12 kil wychodzi 9 mm gruby. Wręgi sklejka 6 mm. Pokład fałszywy do położenia finalnego forniru przewidziałem 3 mm . Usztywni mi to całość do szlifu. Cały będzie miał 92 cm. Niby prosty projekt ale zobaczymy :-) Chciałem 2 równocześnie strzelić. Jednego styranego podróżą jak na zalączonym foto a drugiego sterylnego. Dla obu już mam nowy dom :-)
Załączniki
20170620_030025.jpg
styrany.jpg
Ostatnio zmieniony 20 cze 2017, 13:55 przez Leon27, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Spray 1:12

Post autor: kagra »

No to powodzenia Leon.Problem z krzywizną pokładu, szczególnie wznios ku dziobowi na którym leży bukszpryt musi być skorygowany i to znacznie.Mimo,że korzystałem z planów zamieszczonych w Modelarzu nie uniknąłem poprawek.Pozdrawiam.Kazimierz.
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Spray 1:12

Post autor: Leon27 »

Zmagań ciąg dalszy. Rysunki pokładu zdjęte z planów swoje a przymiar wręg do obrysu pokładu swoje. Efekt końcowy taki. Wszystko wyjdzie na żywo w praniu. Naddatki się doszlifuje.
Załączniki
rzut z wregami.jpg
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Spray 1:12

Post autor: Leon27 »

Pokład przypasował na strzał idealnie i przylega do każdej z wręg. Trochę przesadziłem z grubością ponieważ dogięcie będzie wymagać trochę zachodu ale strzałka ugięcia na rufie która jest zarazem górą tylnej skośnej wręgi wyszła igła. Oczywiście bez poprawek się nie obyło. Wręgę nr 0 będzie trzeba powiększyć po obwodzie o szerokość jej grubości. Ostatnią wręgę trzeba było podnieść o 3 mm bo się walnąłem w rysowaniu. Do stępki muszę jeszcze dokleić 1,5 mm do grubości i można już sklejać wszystko razem. Tak więc ogólnie jestem zadowolony Wymiar tego co poskładane 60 cm (długości bez dziobnicy bo dojdzie później) i 23 cm szerokości pokładu. Kawał balii wyjdzie :-)
Załączniki
20170621_210839.jpg
20170621_210853.jpg
20170621_210913.jpg
20170621_210949.jpg
Awatar użytkownika
mjg
Posty: 58
Rejestracja: 02 maja 2012, 12:18

Re: Spray 1:12

Post autor: mjg »

Witam,
w Marine Modelling Internatinal August 2017 jest relacja z budowy Spray`a. Jest też kilka zdjęć oryginału i linie teoretyczne.
Może do czegoś się przydadzą.
Pozdrawiam
Załączniki
Marine Modelling Aug 2017.jpg
ODPOWIEDZ