Kliper Dos Amigos 1/53

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Udało mi się w weekend usiąść i po długiej przerwie wykonać deskowanie pokładu. Teraz zbieram informacje na temat technik wykonywania kołkowania.
Załączniki
20161113_143000 (1).jpg
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Wykonałem kołkowanie przy pomocy wykałaczek, najlepiej mi wyszła ta technika na kolejnej próbce, którą wykonałem. Po przycięciu wykałaczek wycyklinowałem pokład nożykiem segmentowym. Jeśli nie będzie uwag to zakładam, że teraz pora na malowanie pokłady pokostem, przed wykonaniem burt?
Załączniki
03.jpg
02.jpg
01.jpg
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Pokład skończony, pomalowany pokostem. Zabrałem się za przyklejenie burt i tu mam przestrogę dla ewentualnych osób, które będą chciały budować ten model z pudełka. W części dziobowej wpust do przyklejenia burty znalazł się w linii z jednym z otworów w burcie co na tyle osłabia przekrój elementu, że obie burty mi pękły, mimo że je namoczyłem i próbowałem giąć nad parą. Musiałem obrysować element w programie cad-owskim i wyciąć na ploterze laserowym nowe elementy. Generalnie było z tym gimnastyki.
Z kolei część rufowa miała za mały wymiar aby ja właściwe zamocować, postanowiłem wyciąć ją z tektury .
Teraz mogę przejść do kolejnego etapu jakim jest poszywanie kadłuba...
Załączniki
1.1.jpg
1.2.jpg
1.3.jpg
1.4.jpg
1.5.jpg
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Pokład skończony, pomalowany pokostem. Zabrałem się za przyklejenie burt i tu mam przestrogę dla ewentualnych osób, które będą chciały budować ten model z pudełka. W części dziobowej wpust do przyklejenia burty znalazł się w linii z jednym z otworów w burcie co na tyle osłabia przekrój elementu, że obie burty mi pękły, mimo że je namoczyłem i próbowałem giąć nad parą. Musiałem obrysować element w programie cad-owskim i wyciąć na ploterze laserowym nowe elementy. Generalnie było z tym gimnastyki.
Z kolei część rufowa miała za mały wymiar aby ja właściwe zamocować, postanowiłem wyciąć ją z tektury .
Teraz mogę przejść do kolejnego etapu jakim jest poszywanie kadłuba...
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Chciałem przystąpić do poszywania kadłuba i od razu pojawiła się u mnie duża wątpliwość w czasie studiowania instrukcji.
Przymocowałem pierwsza listewkę zgodnie z instrukcja oznaczoną na rysunku planu nr13 numerem 23. Jest ona mocowana w specjalnych wycięciach we wręgach, które widać na tym samym zdjęciu. Ponieważ pewne szczegóły nie wyszły wystarczająco wyraźnie na zdjęciu podrysowałem podział na listewki w następujących po sobie obrazkach z instrukcji 13 i 14. Jak widać na obrazku nr 14 listewka nr 23 którą przymocowałem w tych specjalnych wycięciach, ulega magicznemu przesunięciu przez co poszywanie kadłuba układa się zupełnie inaczej niż na obrazku nr 13.
Jestem teraz w kropce bo czy w taki razie powinienem oderwać tą listewkę i i poszywać jak na zdjęciu 14? czy też zostawić i wypełnić przestrzeń między nią a burtą, będzie to o tyle problematyczne, że 4 i 5 listewka licząc od burty nie będzie miała możliwości przymocowania na końcu do wręgi bo skończy się w połowie odległości między wręgami.
Nie wiem czy udało mi się wytłumaczyć o co mi chodzi. W każdym razie w tej instrukcji jest duży babol i nie wiem jak będzie to teraz najlepiej kontynuować.
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 392
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: TomekA »

Ja bym na tym etapie przestal stosowac sie do zestawowej instrukcji, zerwal ta listewke ktora jest wklejona w te naciecia na wregach (grodziach), wypelnil na klej te naciecia odpowiednimi klockami i zaczal poszywac prawidlowo, np. tak jak to poleca David Antscherl w swym artykule o poszywaniu
http://modelshipworldforum.com/resource ... primer.pdf
(w przeciwnym wypadku bedziesz mial kadlub poszyty tak, ze na samym dziobie bedziesz mial spiczasto zakonczone planki dochodzace do dziobnicy, albo - gorzej jeszcze - te spiczaste konce planek beda sie konczyc gdzies przed dziobnica).
Jesli juz cos robic, to czemu nie robic tego prawidlowo?
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Hadżi »

Witam!

Akurat w tym miejscu instrukcji nie ma babola. Listwa nr 23 powinna być wklejona w te wycięcia we wręgach i nie wystawać ponad jej obrys. Jest ona jako wzdłużnik burtowy wzmacniający wręgi. Listwa nr 24 jako poszywająca powinna przykryć listwę nr 23. W Twoim przypadku listwa 23 wystaje poza obrys wręgi i będzie kolidowała z poszywającymi, trzeba więc ją zerwać i wkleić tak aby nie wystawała.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Myślę Hadżi że masz rację co do zamysłu tego elementu, ale na zdjęciach w instrukcji ta listewka ewidentnie wystaje i na obrazku nr 13 widać jak zaczynali wypełniając przestrzeń miedzy nią a burtą, przyjrzyj się zbliżeniom dziobu i rufy. Więc wg mnie jednak babol w instrukcji :).
Odkleję listewkę, przegłębię wcięcia we wręgach i wkleję ja tak żeby nie wystawała. Dzięki za rady.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Hadżi »

Witam!

Jeżeli listwa nr 23 wystaje już poza obrys wręgi, to powinna wystawać na tyle aby licowała z powierzchnią listwy 24. Czyli listwa 23 powinna być grubsza o wymiar rowka na wrędze od grubości listwy 24.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

I tak też teraz mam zrobione, ale to z kolei będzie rodziło problemy przy poszywaniu, o których pisał Tomek. Tak więc wkleję głębiej i poszyję całość listewkami nr 24.
ODPOWIEDZ