Kliper Dos Amigos 1/53

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Wkleiłem listewkę nr 23 głębiej traktując ją jako usztywnienie kadłuba.
Zabrałem się za poszywanie. Starając się myśleć parę kroków do przodu chciałem się tu poradzić. Obserwując inne relacje widzę że kil jest wklejany na stępkę przed poszywaniem i listewki poszycia docina się i dopasowuje do przyklejonego kilu. W instrukcji mojego modelu jest napisane aby pozostawić szczelinę w poszyciu szerokości 4mm ( dodam że kil jest wycięty w listwy gr. 5mm ) wykonać obie warstwy poszycia i dopiero wkleić kil. Może czegoś nie rozumiem ze wydaje mi się to bezsensu.
Zastanawiam mnie też rufowa cześć stępki gdzie raczej nie da się zrobić szczeliny na wklejenie kilu, wydaje mi się że należy zfazować stępkę o grubość pierwszego poszycia żeby to się zlicowało z kilem po poszyciu kadłuba.
Wklejam parę zdjęć z opisami o co mi chodzi.
Załączniki
01.1.JPG
02.1.jpg
03.JPG
Awatar użytkownika
witro
Posty: 0
Rejestracja: 19 cze 2016, 13:26

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: witro »

Hej.
Prawdopodobnie rozwiązanie tego problemu widoczne jest na poniższym linku.
Wydaje się stosunkowo proste.
viewtopic.php?f=7&t=46513
Pozdrawiam
Witek
pozdrawiam
Witold

W stoczni:
W porcie: Bismarck 1:350 Revell, Żółty Lew 1:40 Bojer, Santa Maria 1:65 Artesania Latina
Awatar użytkownika
piter56
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013, 13:22

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: piter56 »

01.1.JPG
01.1.JPG (52.48 KiB) Przejrzano 7407 razy
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Udało mi się skończyć pierwszą warstwę deskowania. Teraz będę szlifował kadłub i dopsaowywał szczelinę do zamocowania kilu.
Załączniki
1.1.JPG
1.2.JPG
1.3.JPG
1.4.JPG
2.1.JPG
2.2.JPG
2.3.JPG
3.1.JPG
3.2.JPG
3.3.JPG
3.4.JPG
3.5.JPG
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Przystąpiłem do dalszych prac, wykończenie burt i druga warstwa poszycia. Przy okazji odkryłem liczne błędy w instrukcji oraz zestawieniu elementów wydawnictwa (na szczęście w pudełku oprócz zestawienia elementów w języku angielskim z błędami było też zestawienie poprawne w języku włoskim).
Załączniki
04.JPG
03.JPG
02.JPG
01.JPG
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Po przerwie prace ruszyły dalej. Wykonałem drugą warstwę poszycia, przeszlifowałem kadłub, wkleiłem kil. Teraz się zastanawiam czym zabezpieczyć powierzchnię kadłuba. W instrukcji jest napisane aby pokryć go warstwą lakieru półmatowego. Czy polecacie jakieś inne rozwiązane?
Załączniki
15.JPG
14.JPG
13.JPG
12.JPG
11.JPG
10.JPG
09.JPG
08.JPG
07.JPG
06.JPG
04.JPG
03.JPG
01.JPG
Awatar użytkownika
jurektc
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2017, 18:28

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: jurektc »

Fajnie prezentuje się poszycie.
Czekam na kolejne foteczki.
Awatar użytkownika
Mat
Posty: 0
Rejestracja: 27 lis 2015, 11:12

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Mat »

Witam
Ja takie poszycie przeciągnąłem pokostem. Tylko!
I jak to pokost wyciągnął przepiękny kolor.
Polecam
Przesłałbym jakieś fotki ale wagowo przekraczają
Możliwości tego forum...
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Tubsang
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2016, 17:47

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: Tubsang »

Rozpocząłem prace przy detalach pokładu i burt.
Mam dwa pytania. Pierwsze o okucia steru. W instrukcji są one pozostawione w kolorze mosiądzu, ale na forach widzę, że raczej wszyscy czernią te elementy. Jak to powinno być,czy to tylko kwestia estetyki modelu?
Drugie pytanie odnośnie mocowania jufersów do ławy tarlepowej. Załączam zdjęcie z instrukcji. Zwiniętą część drutu wkładam w otwór w ławie i pytanie jak zakończyć od spodu? Muszę mieć jakieś ucho ale nie wiem jak powinno wyglądać.
Załączniki
04.JPG
03.JPG
02.JPG
01.JPG
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Kliper Dos Amigos 1/53

Post autor: TomekA »

Tubsang pisze:Rozpocząłem prace przy detalach pokładu i burt.
Mam dwa pytania. Pierwsze o okucia steru. W instrukcji są one pozostawione w kolorze mosiądzu, ale na forach widzę, że raczej wszyscy czernią te elementy. Jak to powinno być,czy to tylko kwestia estetyki modelu?
Drugie pytanie odnośnie mocowania jufersów do ławy tarlepowej. Załączam zdjęcie z instrukcji. Zwiniętą część drutu wkładam w otwór w ławie i pytanie jak zakończyć od spodu? Muszę mieć jakieś ucho ale nie wiem jak powinno wyglądać.


Ad. 1 - Jeśli zdążasz do wierności z oryginalnymi praktykami szkutniczymi (ale chyba niekoniecznie, bo wtedy nie poszywałbys kadłuba podwójnie), to okucia steru powinny być raczej czarne, zmienione czasem i wodą, ale w sumie to jest tylko model i Ty jesteś jego budowniczym, więc decyzja należy do Ciebie.
Ad. 2 - Ja bym to zrobił w ten sposób: Włóż między te "wąsy" od obejmy jufersa - element 57 na Twym skanie, wiertełko o grubości takiej samej jak ten "haczyk" - element 56, po czym dwukrotnie okręć ciasno owe wąsy na tym wiertle - uzyskasz oczko w które włóż ten haczyk a resztę drutu od skrętów odetnij. Z tyłu za tym haczykiem będzie niewidoczny krótki odcinek skręconych wąsów, które dla wzmocnienia całosci zlutowałbym razem z haczykiem, po czym poczerniłbym całość chemicznie czernidłem. Zamontowałbym tymczasowo klejem CA tak uzyskany element w wycięciu (ząbku) ławy talrepowej. Na końcu, gdy już są tam wszystkie jufersy z odciągami, przykleiłbym na tej krawędzi ławy cieniutką listeweczkę, przykrywając nią wycięcia w ławie w których tkwią te skręty odciagów jufersów.
ODPOWIEDZ