HMS "Granado" skala 1:32

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

HMS "Granado" skala 1:32

Post autor: janek44 »

Witam,
budowa jachtu holenderskiego doszła do takiego momentu, że niestety nie mogę wozić go ze sobą. Transport samego kadłuba nie sprawiał większych kłopotów, ale po postawieniu masztu były by z tym problemy. Jachcik czeka na mnie w domu , a tymczasem postanowiłem zacząć budowę następnego modelu. Jak można przeczytać w temacie relacji, będzie to HMS "Granado" w skali 1:32. Konstrukcja szkieletu kadłuba będzie ze sklejki 6 mm, wypełniona drewnem i poszyta fornirem (podobnie jak w jachcie holenderskim). Kadłub w tej skali będzie miał 870 mm długości (bez stew), dlatego będąc poza domem rozpocząłem budowę od drobnych elementów.
Na "pierwszy ogień" poszedł kabestan, czy raczej w tym wypadku, winda kotwiczna. Wrzeciono windy będzie się obracać (wokół własnej osi)
Załączniki
DSC02562.JPG
DSC02563.JPG
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS "Granado" skala 1:32

Post autor: krzysztof »

Coś bliżej na temat planów proszę.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: HMS "Granado" skala 1:32

Post autor: janek44 »

The Bomb Vessel Granado, 1742 (Anatomy of the Ship) wydanie styczeń 1990 r. - 47 $ USA
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: HMS "Granado" skala 1:32

Post autor: Siberian »

No tak... Ledwie zaczął, a już mnie wyprzedził. :) Ja windy kotwicznej jeszcze nie mam.
Dobra robota, skala 1:32 jest wymagająca, ale też daje większe możliwości.
Powodzenia w dalszej budowie.
Pozdrawiam, Wojtek.
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: HMS "Granado" skala 1:32

Post autor: janek44 »

Elementy windy kotwicznej gotowe. Pozostaje tylko złożyć wszystko do kupy

DSC02565.JPG
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS "Granado" skala 1:32

Post autor: rychenko »

Witam
Elegancka ta winda Janek , mam pytanie jak zrobiłeś te kwadratowe otwory?
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: HMS "Granado" skala 1:32

Post autor: janek44 »

rychenko pisze:Witam
Elegancka ta winda Janek , mam pytanie jak zrobiłeś te kwadratowe otwory?


Wszystkie elementy windy powstały ze sklejanego warstwowo forniru. Wrzeciono windy zrobiłem z pasków forniru w którym wcześniej, w odpowiednich miejscach powycinałem kwadratowe otworki 2x2 mm. Jeden element wrzeciona ma grubość 3 mm (elementów jest osiem). Otworki od wewnątrz zostały zaślepione paseczkiem forniru. Tak powstały otworki 2x2x3 mm. W następnym poście, pokażę na rysunkach jak to zostało zrobione.
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: HMS "Granado" skala 1:32

Post autor: janek44 »

Winda kotwiczna gotowa. Zaimpregnowałem ją na gorąco, mazidłem na bazie wosku (wosk rozpuszczony w mieszance terpentyny i benzyny). Powędruje do pudełeczka. Kolory na zdjęciu są takie jak w oryginale. Jednak w dzień, fotki wychodzą mi najlepiej. :D

DSC02566.JPG


DSC02567.JPG


Na tych rysunkach pokazuję sposób, w jaki wykonałem wrzeciono windy. Myślę że wszystko będzie jasne.

Wrzeciono 001.JPG


Wrzeciono 002.JPG
ODPOWIEDZ