Royal Katherine 1664r 1:50

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: ryszardw »

Pora zacząć nowy projekt.Wybór padł RK bo z tego samego okresu co Prince i o takich samych wymiarach.Jest ciekawie zdobiony no i dokumentacja była osiągalna.Wspomagam się obrazem RK gdzie namalowany jest z boku i z rufy. Wiele by się chciało zrobić ciekawych modeli ale wszystko rozbija się o brak dokumentacji .Wykonanie tradycyjne. Żebra ze sklejki 4mm,stępka 6mm. Wypełnienie cienkie deszczułki lipowe.Do cięcia żeber zmontowałem wyrzynarkę na bazie przystawki DyDa z ciężkim silnikiem.Całość jest masywna i pracuje spokojnie.Żebra do montażu przeszyte są prętami 10mm co gwarantuje mi że szkielet będzie właściwie osadzony.Potem oczywiście będą wyciągnięte.Po owierceniu żebra wycina się płynnie .No i chyba budowa zajmie mi sporo lat. Princa budowałem 10 lat. Mam motywację żeby dożyć do końca.Pozdrawiam.R
Załączniki
Żeberka owiercone przed wycinaniem
Żeberka owiercone przed wycinaniem
Maszynka dzięki której szybko powycinałem żebra.
Maszynka dzięki której szybko powycinałem żebra.
Ciekawa maniera obrazu .Widok boczny i rufy.Okręt po przebudowie .Intrygujący kibelek na bocznej ławie sródokręcia .Z takim rozwiązaniem się nie spotkałem no i pomost od dziobu do rufy
Ciekawa maniera obrazu .Widok boczny i rufy.Okręt po przebudowie .Intrygujący kibelek na bocznej ławie sródokręcia .Z takim rozwiązaniem się nie spotkałem no i pomost od dziobu do rufy
DSCF4729.jpg
Szkielet z usztywnieniem prętami.
Szkielet z usztywnieniem prętami.
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: Siberian »

Witam.
Cieszę się, że zaczynasz nowy model. Widać już, że mały nie będzie :) .
Będę śledził Twoją relację i kibicował postępom w budowie.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: TomekA »

Gratuluje wyboru!
Tamto zdjecie z reprodukcja obrazu okretu i tym "kibelkiem" pokazuje takie podwieszane na zewnatrz burty gniazdo, skad marynarz wyrzucal log czy pion, by mierzyc glebokosc wody i szybkosc pradu - wyjasnil mi to kiedys jeden z bylych czlonkow Kogi, Tadeusz.

Barrel.jpg


Mam troche zdjec tego modelu z muzeum w Oxnard, autorstwa E. Marple'a. Jak chcesz, to chetnie Ci je podesle. Daj znac na priva.
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: PawelCH »

Witam
Zapowiada sie kolejna wspaniala relacja. Model piekny i trudny , ale moze pójdzie szybciej niż 10lat.
Bede śledził w wielką uwagą i przyjemnością postepy w budowie.
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
kejsi
Posty: 96
Rejestracja: 19 paź 2011, 17:51

Re: Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: kejsi »

Witam.

Cieszę się, że zakładasz nową relację. Mało kto buduje z takimi szczegółami jak ty. Będę oglądać i kibicować

Pozdrawiam Kejsi.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: ryszardw »

Konstrukcja wypełniona wstawkami z topoli.Deski z palet.Lekka i dosyć dobrze się obrabia.Bardzo upierdliwa robota ,wypełnianie i szlifowanie.Metoda ta pozwala wyeliminować błędy konstrukcyjne i wykonawcze.Mimo dokładnego wycinania jest ich wiele .Łatwiejsze będzie również poszywanie .Teraz trasowanie i wycinanie otworów.Poszywanie podwójne jest jednak prostsze .Pozdr.R
Załączniki
DSCF4731.jpg
DSCF4732.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: ryszardw »

Rozmieszczenie i wykonanie otworów okazało się wielkim problemem .Każdy pomiar był niepowtarzalny W końcu udało się i powycinałem otwory .Ale dalej coś nie grało.Powód był banalny .Stół na którym robiłem obmiary okazał się wklęsły o 6mm po środku .Wymieniłem blat i zabawa od nowa .Otwory musiałem częściowo zakleić i rozpiłować .Trwało to kilka tygodni ale jestem już na prostej .Teraz ustalenie i mocowanie bukszprytu i masztów .Potem pokłady i poszywanie.R
Załączniki
DSCF4812.jpg
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: mati »

Krzywe stoły na czele z blatami - wrogiem modelarza :D

Panie Rysiu miło widzieć Pana kolejną relację i poczynania przy modelu.
Jak zwykle będzie to kawał porządnej szkoły modelarskiej, jak było w przypadku Princa.

Kibicuję i czekam na kolejne aktualizacje :)

Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: ryszardw »

Teraz żmuda robota poszywanie.Ta część którą widać poszywam listwami 7x1,7mm , oczywiście olcha.Powyżej listwy o szerokości 5mm.W miejscach gdzie mają być listwy odbojowe grube zastosowałem listwy o grubości 0,7mm.Nic nie sterczy i łatwo się szlifuje a potem tylko wsunę o właściwej grubości .Takie małe usprawnienie .Pozdr.R
Załączniki
DSCF4820.jpg
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Royal Katherine 1664r 1:50

Post autor: PawelCH »

Witam. Panie Ryśku co za tempo. A czy krawedzie planek powyzej lini wodnej będzie pan barwił?
Ostatnio zmieniony 29 paź 2015, 21:17 przez PawelCH, łącznie zmieniany 1 raz.
Paweł
ODPOWIEDZ