San Felipe 1:50

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: San Felipe 1:50

Post autor: Leon27 »

Akurat ja mam ten zestaw bo kiedyś mnie podkusiło. To na zdjęciach wygląda handlowo i to co w kartonach ma z tym niewiele wspólnego Rozpacz i nędza. Na pokład dali ciemny teek. W końcu dosłali jasną olchę albo coś podobnego ale ogólnie ten zestaw to masakra. Rzeźby odlewane z żywicy . Nie odpowietrzone że same dziurki. Co niektóre rzeźbienia w ogóle nie przypominają tego czym mają być. Trzeba i tak je ręcznie rzeźbić w tej żywicy. Zestaw przeznaczony do mega waloryzacji i dla mega zaawansowanego modelarza . Dodatkowo przewidują jedno poszycie w części podwodnej z listew 0,8 mm wraz ze szpachlą co przy tej niewielkiej ilości wręg rodzi komplikacje. Trzeba zrobić 2 poszycie z materiałów własnych bo na jednym nie da rady. Plany o których mówisz to nic innego jak kopia planów PANART -które opracował LUSCI. Chińczycy zapomnieli o szablonie otworów działowych tak jak to jest w Panarcie. Zestaw ma przypominać ten Panartowski tyle ze powiększony do skali 1:50. Jufersy płaskie a przy tej skali to istotny element. Nici na olinowanie - odblaskowo - pomarańczowe - porażka. Brak elementów zawiasów - dali miedziane blaszki i róbta co chceta. Armaty odtoczone w duraluminium . Jak to pomalować - poczernić ? Bloki to nic innego jak dwie dziury bądź jedna w prostokątnym kawałku listwy. Wręgi ze sklejki która jest powyginana jak śmigło od samolotu. Wszystko wypalane laserem. Wstawię zdjęcia z bliska jak będę miał nastrój na wykonanie fotek.
Awatar użytkownika
Sance
Posty: 161
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:21

Re: San Felipe 1:50

Post autor: Sance »

I tu nie do końca się z tobą zgodzę.
Powiem ci że jest to drugi zestaw i byłem zaskoczony jakością i ilością materiałów w porównaniu z poprzednim zestawem mantuy jest o niebo lepiej.
Nie wiem jak wygląda twój zestaw ale w moim jest:

Fornir na planki 3mm
dodatkowy materiał na zewnętrzne poszycie.
Szablon na furty działowe
rzeźby to również odlewy lub nawet "odciski" jednak nie z żywicy lecz masy modelarskiej.
Pomarańczowych nici nie zauważyłem aczkolwiek jedne z czarnych są błyszczące.

Tyle na pierwszy rzut oka na bieżąco będę informował i robił fotki więc będzie można ocenić . Nie zamierzam tu zachwalać tego zestawu bo wiem że nie jest idealny ale jak pisałem będzie on tylko bazą do wykonania modelu którą zamierzam modyfikować.
Z boż.ą i kogi pomocą mam nadzieję zrobić z tego ładny model
Obrazek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: San Felipe 1:50

Post autor: Leon27 »

No to kolego nie obrażając Cię albo musieli poprawić to co zgłosiłem że jest niedopuszczalne w co wątpię albo patrzysz na to wszystko ( bo tego jest sporo ) i podniecając się za bardzo już nie widzisz defektów. Albo oceniając ten zestaw pod kątem użyteczności materiałów w modelarstwie masz trochę nie takie pojęcie. Zbuduj a potem porozmawiamy bo nie chce mi się bić piany. Nie ma szablonu wewnętrznego do nadburć które daje Panart. Co z tego że masz zewnętrzny jak nie wiesz jak wysoko wyprowadzić burty ? Jak dla Ciebie jest ok to ok. Porównaj sobie bloczki i jufersy z tymi co robi nasz Mirek. Takie jak Mirkowe powinny być. A listew Ci nie starczy na całościowe drugie poszycie. Poza tym jak zrobisz dokładnie z tych materiałów co dali to wyjdzie Ci kolorystyczna papuga nijak nie mająca się do tego co widać na zdjęciu bo na te to ja dałem się nabrać. Ciekawe jak będzie Ci się podobał pokład jak na Czarnej perle. Czarny. Poza tym jak masz płytę do tego zestawu to sobie ją wrzuć i zobacz ze to drugie poszycie dali tylko do linii wodnej a reszta szpachla szpachla szpachla. A pod linią wodną niech się dzieje co chce. Policzyłem listwy i niestety jest jak mówię. Poza tym nie ma w ogóle opisu gdzie przychodzą jakie odbojnice ( jakich grubości i o jakim numerku ). Już samo to że piszesz że te chińskie plany lepsze niż inne świadczy o tym że masz blade pojęcie. Oryginalne Plany tego okrętu Fantasy wyrysował Vincenzo Lusci specjalnie na potrzeby firmy produkującej zestawy modelarskie. I one są najdokładniejsze jeżeli można tu mówić o dokładności. Np jeden pokład jest tak nisko że trzeba by nieomal się czołgać żeby tam chodzić. A jest to pokład działowy ale skąd możesz o tym wiedzieć jak dla Ciebie wszystko jest ok.
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: San Felipe 1:50

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!
I to właśnie o tę przestrzeń między pokładami mi chodziło.
Pozdrawiam SZKUTNIK

szkutnik-model@wp.pl
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: San Felipe 1:50

Post autor: Borek »

SZKUTNIK pisze:Ahoj!
I to właśnie o tę przestrzeń między pokładami mi chodziło.


Szkutniku pisałem o tym wczoraj na SB. W Modelarzu 8/2005 jest zamieszczony rysunek wykonany przez p.Ratajczaka w skali 1:120 , gdzie są poprawione te odległości. Dodatkowo są linie potrzebne do wykreślenia wręg, kilka wręg rozrysowanych. Całość przemyślana przez p. Ratajczaka jest zupełnie inaczej rozwiązana niż w planach zestawowych. A tak ogólnie to cały cykl poradnika wzoruje łaśnie na budowie San Felipe. Autor wykonał model w skali 1:60
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Sance
Posty: 161
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:21

Re: San Felipe 1:50

Post autor: Sance »

Z całym szacunkiem:
Sance pisze: nie będzie to model wystawowy chciałbym dla własnej satysfakcji móc powiedzieć "zrobiłem to jak najlepiej"


Sance pisze:No i.... skończyło się na zamiarach. Postanowiłem zakupić jednak zestaw.Dlaczego? Po dokładnym przejrzeniu planów stwierdziłem że pewnych rzeczy nie dam rady wykonać w obecnych warunkach:/ A szkoda bo miałem wielką ochotę na zrobienie tego modelu samemu od podstaw.Niemniej na tyle mi się podoba że nie odpuszczę tym bardziej że skala 1:50 daje już sporo możliwości i nawet z zestawu po drobnych zmianach będzie imponujący.


Czy to nie jest przerost formy nad treścią? Czy naprawdę będzie miało aż tak wielkie znaczenie czy te cholerne działa będą w odstępie 15 czy 17 mm lub pokład będzie miał wysokość 3 czy 3,5 cm?
Nie mam zamiaru tworzyć arcydzieł. Nie mam Talentu do robienia cudów z drewna chciałem mieć model dobrą zabawę i ciekawe zajęcie. Zaglądając na kogę miałem nadzieję na odrobinę pomocy, porad, poszukiwałem pewnych sprawdzonych metod.
Jak na razie dowiedziałem się tylko że plany do bani materiał do bani ogólnie wszystko źle^^.
Pomyślcie czasami o tych którzy nie oczekują od swoich modeli 100% wierności z oryginałem czy jakości mistrzów modelarstwa. Dla mnie ważne jest że będę mógł postawić ładny model na półce i patrząc na niego będę mógł powiedzieć że sam go zrobiłem.Nie każdemu musi się podobać nie każdy musi mówić że jest dobrze zrobiony. najważniejsze że mam z tym dobrą zabawę i satysfakcję.

Co do zestawu mam wrażenie że piszemy o 2 zupełnie innych rzeczach. Po twoim poście przejrzałem jeszcze raz zawartość pudeł i naprawdę jakość nie ustępuje zestawom mantuy (takie zestawy przeglądałem do tej pory)
Pozdrawiam wszystkich którzy z modelarstwa zrobili hobby i dobrą zabawę a nie obrażając nikogo manię.
Obrazek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: San Felipe 1:50

Post autor: mirek »

Mnie się wydaje ,że robicie koledzy burzę w szklance wody , nie ma o co kruszyć kopii .
Na temat tego i innych zestawów jakie wypuścili Chińczycy była swego czasu gorąca dyskusja na nie istniejącym już forum modelarzy Ukraińskich . Pierwsze zestawy spotkały się z ogromną krytyką głównie za jakość odlewów , materiałów itd. Chiński producent bardzo szybko wyciągnął wnioski i diametralnie zmienił to co tak bardzo krytykowano . Tak więc myślę ,że rozmawiacie o dwóch różnych zestawach ( chodzi o jakość )
Sance , chcesz budować model z tego zestawu , to buduj skoro sprawia ci to radochę a o to właśnie chodzi chyba w tym hobby .
San Felipe nigdy nie istniał w takiej postaci i jest to wytwór fantazji Włoskiego modelarza , autora wielu planów jakie powstały na potrzeby firm produkujących zestawy .
Myślę ,że możesz liczyć na pomoc w kwestiach technicznych ale nie historycznych ponieważ jak pisałem wcześniej taki okręt nigdy w tej formie nie istniał.
Osobiście tego zestawu nie widziałem , ale rozmawiałem z kilkoma modelarzami z Rosji i Ukrainy i oni wydali dość pochlebną opinię na temat zestawów tej Chińskiej firmy , jeden z nich nawet stwierdził ,
że jeżeli Chińczycy będą dbali o jakość to firmy Europejskie będą miały ogromnego konkurenta .
Zestawy jakie są to większość kolegów ma wyrobioną opinię , jedni będą chwalić a drudzy narzekać taki jest urok zestawów
I tak na koniec , Kolego Sance , nie przejmuj się , buduj, pokazuj a w razie problemów pytaj a co bardziej mądrzy koledzy na pewno pomogą
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Seb77
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2011, 11:54

Re: San Felipe 1:50

Post autor: Seb77 »

Sance - jeśli mógłbym coś poradzić, napisać i wtrącić - to napiszę żebyś po prostu zaczął budować model. nie ma co się zastanawiać nad pierdołami a w trakcie budowy jeśli pojawią się problemy i trudności to na pewno pomoc otrzymasz. Pomoc na tym forum jest różnorakiego rodzaju, począwszy od zjeby do delikatnych podpowiedzi i niuansów. Jednakże na litość i taryfę ulgową nie ma co liczyć tylko robić i pokazywać że coś się zrobiło i chce się jak najlepiej. Czasami jeden element będziesz wykonywał po kilkakrotnie i wtedy pokażesz jak bardzo chcesz kleić i czy masz "jaja" żeby przezwyciężyć wszystkie przeszkody i trudności w budowie.
A to nie jest łatwa rzecz, wymaga poświęcenia i pokory wobec forumowiczów KOGI.
Powodzenia i życzę dobrej zabawy - bo taka być powinna.
SEB.
Ukończone: - "Dżonka" - Projekt Koga.
W trakcie prac: - "Santa Maria" - Projekt Koga.
W dalekiej przyszłości : - "Karl und Marie" - Projekt Koga.
Awatar użytkownika
Sance
Posty: 161
Rejestracja: 28 mar 2012, 19:21

Re: San Felipe 1:50

Post autor: Sance »

I dokładnie na takie wypowiedzi liczyłem na tym forum - dziękuje Mirku.
A kończąc temat jakości, naprawdę byłem zaskoczony nie wszystko mi pasuje i nie wszystko jest jest pierwszego gatunku ale ogólne wrażenia są bardzo pozytywne. Tak jak pisałem wcześniej zestaw jest tylko bazą część materiał będzie wymieniona część wzięta z zestawu. Będę starał się zrobić model jak umiem najlepiej.
Obrazek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: San Felipe 1:50

Post autor: mirek »

Sance pisze:A kończąc temat jakości, naprawdę byłem zaskoczony nie wszystko mi pasuje i nie wszystko jest jest pierwszego gatunku ale ogólne wrażenia są bardzo pozytywne. Tak jak pisałem wcześniej zestaw jest tylko bazą część materiał będzie wymieniona część wzięta z zestawu. Będę starał się zrobić model jak umiem najlepiej.

I tak trzymaj :) Pomocy nie odmówimy w razie potrzeby
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ