Hiszpańska Galera La Real

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Hiszpańska Galera La Real

Post autor: Kazek »

Witam w nowej relacji. Rozpoczynam budowę hiszpańskie galery La Real. Plany mam w skali 1:75 i powiększyłem je o 40% co dało mniej więcej skalę 1:40 i długość galery wynosi 120cm
Galera "Real" została zbudowana w największej ówczesnej europejskiej stoczni w Barcelonie w 1568. Po wejściu do służby był to największy okręt tej klasy na świecie. W 1571 okręt został jednostką flagową floty dowodzonej przez Juana de Austria, która w ramach Świętej Ligi miała powstrzymać ekspansję Imperium osmańskiego w rejonie Morza Śródziemnego. Okręt wziął udział w bitwie pod Lepanto 7 października 1571. Była to największa bitwa galer w historii. "Real" tuż po jej rozpoczęciu starł się z z flagową galerą floty tureckiej "Sultana". Po kilkugodzinnej krwawej walce, turecki okręt został zdobyty, a dowódca tureckiej floty Ali Pacha zginął. Zwycięstwo znacznie podniosło morale walczących chrześcijańskich żołnierzy i stało się symbolem wygranej bitwy pod Lepanto.
W 1971 w związku z 400 rocznicą bitwy pod Lepanto,zbudowano replikę "La Real", która jest dostępna zwiedzającym w muzeum Museu Marítim w Barcelonie.( za wikipedią )
Szkielet zbudowałem ze sklejki lipowo-balsowej bardzo lekkiej natomiast pierwsze poszycie zrobiłem z brzozy. Całe drugie poszycie oraz następne wszystkie elementy jakie będą robione na modelu będą z drewna gruszy .
Załączniki
Real7.jpg
Real6.jpg
Real8.jpg
Real5.jpg
Real4.jpg
Real3.jpg
Real2.jpg
Real1.jpg
Real.jpg
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Hiszpańska Galera La Real

Post autor: kagra »

Następna zapowiadana relacja szykuje nam wiele modelarskich emocji.Kazik,powodzenia.Jak zwykle poprzeczkę zawiesiłeś bardzo wysoko. Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Hiszpańska Galera La Real

Post autor: PanLipazMiodem »

Sułtan Ali Pacha byłby niezadowolony że budujesz okręt, który go pokonał i to jeszcze z gołymi pośladkami (tzn ten okręt ma gołe pośladki a czy Ty go robisz w ubraniach, czy bez ubrań to już mnie nie interesuje).

Zapowiada się piękna łajba. Powodzenia.
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Hiszpańska Galera La Real

Post autor: stefan »

Oj się będzie działo... :shock:
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Hiszpańska Galera La Real

Post autor: ryszardw »

Na stronie Muzeum w Paryżu znajdziesz zdjęcia głównych rzeźb.Oczywiście zachowanych oryginałów.Piękny model.Sam kiedyś myślałem o budowie.Może kiedyś mi się uda.Pozdr.R
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Hiszpańska Galera La Real

Post autor: Kazek »

Ryszardzie wszystko sie zgadza ale ta w Paryżu to nie jest La Real tylko La Reale z 1694 i jest całkiem inna jesli chodzi o rzeźby i wykonanie całej rufy a ja robie Hiszpańską gdyż ta mi sie bardziej podoba właśnie ze wzgledu na inny kształt rufy.
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Hiszpańska Galera La Real

Post autor: ryszardw »

Przepraszam .Jedna litera a taka różnica.R.
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Hiszpańska Galera La Real

Post autor: Kazek »

poklad cześciowo położony
Załączniki
IMG_0202.jpg
IMG_0206.jpg
IMG_0206.jpg (100.38 KiB) Przejrzano 11358 razy
poklad.jpg
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Hiszpańska Galera La Real

Post autor: Kazek »

takie tam gruszki :D
stewa.jpg
stewa3.jpg
stewa1.jpg
stewa2.jpg
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Hiszpańska Galera La Real

Post autor: Kazek »

zamontowałem listwy odbojowe wyginanie na mokro i ciepło czyli listwa do wody i lutownica.
Załączniki
IMG_0201.jpg
IMG_0202.jpg
IMG_0202.jpg (81.19 KiB) Przejrzano 10933 razy
Pozdrawiam Kazik :)
ODPOWIEDZ