Albatros OcCre jako model treningowy

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Tomsonikkk
Posty: 68
Rejestracja: 22 lip 2011, 21:03

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: Tomsonikkk »

witam koge
Sławek Kromer pisze:czy aby w burcie nie jest za duży otwór dla bukszprytu lub kolumna nie jest za cienka?
według mojej wiedzy oploty lin powinny być w kolorze lin a ty zrobiłeś jasne?

Ja już wiem że wprawionemu oku modelarza nic nie umknie tak jak w przypadku mojego nieszczęsnego otworu dla bukszprytu , w pierwszej przymiarce szczelina miedzy burtą a kolumną była nie równa (owal)dlatego postanowiłem rozpiłować i stąd taki efekt końcowy , nie bardzo wiem jak ? i czy jest sens to poprawiać ,bo cokolwiek nie zrobię i tak powstanie jakiś ślad ingerencji .
a jeśli idzie o oploty lin z pewnością masz racje , zastosowałem jaśniejsze tylko dlatego żeby były bardziej widoczne i według mnie całkiem fajnie to wygląda , oczywiście zostaną poprawione tak jak większość metalowych elementów zostanie przemalowana ;)
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
Tomsonikkk
Posty: 68
Rejestracja: 22 lip 2011, 21:03

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: Tomsonikkk »

Witam zainteresowanych
Prace przy albatrosie ostatnio coś jakby stanęły w miejscu , generalnie skupiłem się na poprawkach mianowicie większość metalowych elementów została przemalowana niestety te mniejsze części zostały w pierwotnym stanie , mam cichą nadzieje że korozja zrobi tą prace za mnie ;) Dodatkowo żeby nie było zamieniłem metalowe nakle na nowe drewniane , miałem opcje kupienia w modelarskim gotowych prezentowały się całkiem dobrze odpuściłem i wykonałem własne z wykałaczek efekt no to wiecie sami jak to jest z tą powtarzalnością przy wykonaniu małych elementów , nie jest źle a ja miałem bynajmniej mile zakręconą niedziele :D
Pozdrawiam zainteresowanych
Załączniki
przymiarki do masztów
przymiarki do masztów
przemalowany zawias steru i przewiązane na nowo bloczki
przemalowany zawias steru i przewiązane na nowo bloczki
albatros tomsonikkk 46.jpg
50 stuk trzeba było wytoczyć
50 stuk trzeba było wytoczyć
Awatar użytkownika
K. Z.
Posty: 12
Rejestracja: 04 wrz 2011, 20:43

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: K. Z. »

Nie "Nakle". Już któryś raz powtarzana jest ta nieprawidłowa nazwa. To są "Nagle".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagiel

Pozdrawiam
Krzysztof
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: rychenko »

Witam
No to nie źle się Tomek tych wykałaczek natoczyłeś :lol: ale o wiele lepiej wyglądają jak zastąpiłeś nimi te metalowe odlewy nie kiedy warto co nieco poprawić zrobić od nowa niźli później patrzeć na model i wiedzieć ze coś można było zrobić lepiej .
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
Banita
Posty: 58
Rejestracja: 15 lip 2011, 15:36

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: Banita »

Ja się wymądrzać nie chcę, ale na wielu jednostkach widziałem b. różnorodne nagle obok siebie, co pewnie związane jest z tym, że jest to element po pierwsze kruchy, po drugie ruchomy, więc niszczą się i gubią, a za każdym razem wymieniać wszystkie, bo np. kilku brakuje, to bez sensu przecież. Ale to tak na marginesie tylko
Awatar użytkownika
Tomsonikkk
Posty: 68
Rejestracja: 22 lip 2011, 21:03

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: Tomsonikkk »

Witam Zainteresowanych
bawiąc się ostatnio przy albatrosie udało mi się skończyć i osadzić maszty następnym etapem który zacząłem było wiązanie want i wyblinek na pierwszym maszcie i tu mała lipa , pierwsze podejście okazało się totalnym niewypałem i po raz kolejny koga okazała się bardzo pomocna , choć nie będę ukrywał ze wiązania są bardzo czasochłonne , zresztą wiecie sami dokładnie co jak idzie i ile czasu na to potrzeba .nie ma co tu pisać wrzucam foty a wam zostawiam ocenę
Pozdrawiam Tomasz
Załączniki
albatros tomsonikkk 52jpg.jpg
albatros tomsonikkk 51jpg.jpg
albatros tomsonikkk 50jpg.jpg
albatros tomsonikkk 49.jpg
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: Kazek »

Witaj ! Fajnie, że traktujesz to, jako zabawę, bo modelarstwo to przednia zabawa a jeszcze większą radość sprawia jak jest wszystko dobrze zrobione . Patrząc na twoje wanty to niestety jest to niezła kaszana i ja na twoim miejscu bym to zmienił ,po pierwsze jufersy masz poprzestawiane każdy w inna stronę i wygląda to tragicznie ,warto też linki tarlepowe porządnie naciągnąć co pozwoli jufersy utrzymać w odpowiednim ułożeniu. Najbardziej mnie rażą niestety wyblinki sa za grube i te węzły tragedia . Nie wiem jaka linkę dałeś ale jak byś przeliczył skale jaką ona powinna mieć w oryginale to byś zobaczył o ile jest za gruba. Na wyblinki daje sie linki cienkie w naszych skalach przeważnie wystarczy dać zwykła nić krawiecką . Ogólnie model fajny i szkoda go spieprzyć robiąc złe olinowanie gdyż jest to cały urok każdego żaglowca.
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: RomekS »

Tak to jest jak się pokaże fotki w macro.
Aparat jest bezwzględny, to wada i zaleta jednocześnie.
http://www.koga.net.pl/phpbb3/bridge/fi ... d=8027&t=1
Dlatego sporo jest fotek na Forum z daleka, najczęściej całego modelu.

Ale tu akurat trzeba by wymienić wanty.
Wyblinki zazwyczaj były dużo cieńsze.
Wiem, że jest sporo pracy włożonej, ale wycięte stare wanty z wyblinkami
schowaj gdzieś w szufladzie, a za jakiś czas sam stwierdzisz, że warto było.

Też mam stare wyblinki z K&M. Dobrze, że je w porę zmieniłem.
Do sztagu w SM też już 4 raz podchodzę...
Porady merytoryczne Kolegów są wartościowe.

Padają czasami wpisy "mocnomerytoryczne" typu:
- Pięknie wyrównane
- Strasznie, strasznie mi się podobają kolory tego drewna
- Genialne

Aczkolwiek te jedynie łechczą a nie mobilizuja...
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: Karrex »

Info o jufersach, talrepach i wyblinkach jest w wielu relacjach na Kodze, sam też podnosiłem ten temat,
viewtopic.php?f=7&t=22922&start=100#p42314
w relacji Kazia Le Soleil Royal
- przy okazji wyblinki Kazia.
viewtopic.php?f=7&t=22922&start=110#p42673

W tym roku miałem okazję być na pokładach replik "Bounty" i "Standart", zobacz jak to wygląda w rzeczywistości, może Ci się przyda.
https://picasaweb.google.com/1158269552 ... 3303931266
https://picasaweb.google.com/1158269552 ... 3526765378


Wanty są czarne, wyblinki od jasnych (w kolorze lin konopnych jak na HMS Victory) do czarnych.

PS
Też mnie czeka wymiana wyblinek w SJB, ale poczekam z tym jak skończę ST ;) :lol:
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Tomsonikkk
Posty: 68
Rejestracja: 22 lip 2011, 21:03

Re: Albatros OcCre jako model treningowy

Post autor: Tomsonikkk »

Witam

dzisiaj dotarło do mnie że narobiłem trochę wiochy na kodze :mrgreen: oczywiście jako niedoświadczony modelarz nie mogło być inaczej , w tym miejscu chciałbym obiecać wszystkim śledzącym moją relację że poprawie błędy z pewnością trochę to potrwa .
Zamówiłem dzisiaj nowy zestaw jufersów bo te były by już 5 raz wiązane ( do tego klejone ) i nie wyglądają już tak dobrze poza tym mam trochę ciekawej literatury do przejrzenia na forum
Za linki oczywiście dzieki
Karrex pisze:Wanty są czarne, wyblinki od jasnych (w kolorze lin konopnych jak na HMS Victory) do czarnych.

nie wiem czy dobrze zrozumiałem powinienem zrobić jasne wyblinki ?


Pozdrawiam zainteresowanych Tomasz
ODPOWIEDZ