Le Commerce de Marseille

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Le Commerce de Marseille

Post autor: awas »

Witam
La Belle niemal zakończona dalej czeka na flagi, latarnię ale przede wszystkim na czas i chęć. W tym czase bardzo powoli pracuję nad nowym projektem.

Jest to przekrój 118 działowego żąglowca Le Commerce de Marseille według planów opracowanych przez G. Delacroix w skali 1:48.
http://gerard.delacroix.pagesperso-orange.fr/monographies/monos.htm

Kilka zdań o okręcie.
Zaprojektowany przez JN Sane zyskał określenie "najpiekniejszego w stuleciu" był zbudowany w Tulonie ze srodków przyznanych przez Izbę handlową z Marsylii. Wodowany w 1788r a przekazany do słuzby w 1790r.
Został zdobyty przez adm Hooda w 1794 po oddaniu Tulonu przez Rojalistów w rece Anglików po wybuchu rewolucji.
Opinia Brytyjczyków " Żegluje jak fregata, jest szybki, ma perfekcyjne proporcje i jest jednym z najlepszych okretów jakie mozna sobie wyobrazić" Jego kiepski stan techniczny nie pozwolił na wykorzystanie we flocie angielskiej i w 1802 r został rozebrany.
Był okrętem z rodziny 5 okretów, do której należał też L'Orient pamietany z tego, że wyleciał w powietrze w trakcie bitwy pod Nilem w 1798.

Reprodukcję planów okreto wyrysowanych po jego przezjęciu mozna znaleźć w niedawno wydanej książce "First Rate, The Gratest Warships of the Age of Sail"


Kilka zdjęć z wczesniejszych etapó budowy było pokazanych w relacji La Belle na tym forum, a model pokazałem też "nieoficjalnie" podczas ostatniego spotkania Kogi. Stąd relacja rozpoczyna się w nieco zaawansowanym stanie.

Jeszcze kilka informacji o modelu:
Skala 1:48
Szerokość modelu: 35 cm
Wysokość: 38 cm
Grubość podwójnej wręgi: 15,2 mm

Model budowany będzie z gruszy, jako podstawowego materiału.
Odbojnice malowane czarno są z hebanu,
Ozdobne elementy malowane zwykle na żółto będą z bukszpanu,
Pokłady z jawora.

I jeszcze kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Le Commerce de Marseille

Post autor: mati »

Zasiadam w pierwszym rzędzie i podziwiam!
Będzie na pewno co bo widziałem przekrój na "żywca" i już wtedy robił wrażenie :)
The world is yours...
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Le Commerce de Marseille

Post autor: Zbyszek »

To ja spokojnie sobie usiądę w drugim rzędzie. Obiecuje, że będę się cicho zachowywał.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Commerce de Marseille

Post autor: bartes123 »

piękna rzecz taki przekrój. Mam tylko pytanie - z jakich źródeł heban??

edit (Zbyszek musi być pod wrażeniem - ależ się rooooozgadał....)
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Le Commerce de Marseille

Post autor: mati »

Zbyszek zapraszam do pierwszego rzędu... tu wszystko lepiej widać... a i raźniej będzie...

Bartes strzelam, że to z tego sklepu Awas przyprowadził sobie heban podobnie jak bukszpan :)
http://www.mehr-als-werkzeug.de/category/dickcatalog/Hoelzer-19_225/detail.jsf;jsessionid=D7E1B19677641EC7488B0E8445CBA2E2

Ale niech się sam wypowie...
The world is yours...
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Commerce de Marseille

Post autor: myszor »

Witam . Dla mnie jesteś niedoścignionym wzorem , dlatego będę tak jak Zbyszek siedział w dalszym rzędzie i nic nie gadał ponieważ w ogóle się na tym nie znam (przekrojach) . Życzę dużo wolnego czasu na budowę bo resztę to Ty masz w nadmiarze . Pozdrawiam .:)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
to_ja
Posty: 6
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Commerce de Marseille

Post autor: to_ja »

:ohmy:
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Le Commerce de Marseille

Post autor: oksal »

To jest robota:whistle: :whistle: Artur, podziwiam. Nie oszczędzasz się, jedziesz z rowkami, zaciosy na pokładnikach. :whistle: :whistle:
Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Commerce de Marseille

Post autor: awas »

to_ja napisał:
:ohmy:


Dziękuję :)

Chce pokazać kilka zdjęć z wykonania belek, pokładników do głównego pokładu.
Robię je teraz, bo będą mi potrzebne do rozmierzania położenia innych detali. Szczególnie jest to ważne dla wszystkich elementów mocowania masztu. Jakakolwiek pomyłka moze spowodować niepoprawny kąt zaklinowania masztu, z którym sobie potem trudno poradzić.
Belki będą montowane na stałe dużo później.

Jak widać na zdjęciach są skłądane z dwóch, a czasami z trzech elementów. W rzeczywistości miały przekrój kawdratowy o boku 432 mm !!!

Pozdrawiam
Artur
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Commerce de Marseille

Post autor: Kazek »

Artur sama przyjemność oglądać twoją realcję tym bardziej że od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie wykonanie takiego projektu tylko nie mogę się zdecydować jaki model wybrać i przede wszystkim muszę mieć dobre plany, więc będę z uwagą śledził twoją pracę, podziwiał i uczył się .
Pozdrawiam Kazik
Pozdrawiam Kazik :)
ODPOWIEDZ