Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Galeon-budowa wnętrza(Wodnik,Roter Loewe)

Post autor: kagra »

Witam.

Zastanawiałem się co dalej?Wróciłem do punktu wyjścia czyli do Wodnika.Jako,że istniała bliżniacza jednostka Roter Loewe(przynajmniej na planach),będę wzorował się na obu.Różnice są niewielkie ale je uwzględnię.Chodzi o umieszczenie kambuza.W planach Wodnika nie istnieje.Stępka położona.Tym razem będę próbował zbudować go w przekroju wzdłużnym a właściwie w celu utrudnienia sobie w ćwierć-przekroju.Chciałbym ukazać klimat panujący wewnątrz takiego galeonu.Ci co znają plany wiedzą,że autor nie stanął na wysokości zadania.To znaczy rysunek wręg nie współgra z wodnicami i są znaczne przekłamania.Trzeba się było trzymać jednego i wszystkie wręgi wykreślić na nowo.A będzie ich w sumie 42 szt.Wybrałem ten galeon przez sentyment chociaż zdaję sobie z trudności i braku szczegółów w jego dokumentacji.Trzeba będzie posiłkować się innymi opracowaniami i po trosze własną wyobrażnią.W sumie ma to być zabawa modelarska a nie rekonstrukcja.Najważniejsze dobrze zacząć.W tym celu zbudowałem"stocznię" i w niej do pewnego etapu będę składał szkielet.Jak się uda,będzie etap następny.A jak nie,patrz etap pierwszy.To tyle w tym temacie.Relacja może być rozciągnięta w czasie wynikająca z metody prób i błędów.Pewne rozwiązania będą musiały być korygowane w trakcie budowy i jest to w tym przypadku nieuniknione.Pozostaje więc życzyć sobie wytrwałości.Wam cierpliwości. A reszta przyjdzie sama.

Pozdrawiam.Kazimierz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wodnik-przekrój wzdłużny.

Post autor: ryszardw »

Bardzo ciekawe wyzwanie..Czy to będzie pół widok z wyposażeniem kabin.R
Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Galeon-budowa wnętrza(Wodnik)

Post autor: kagra »

Ryszard,planuję lewą stronę w całości.Prawa strona będzie zakończona na wysokości tej próbnej wręgi.Pawęż z kawałkiem burty do 2-giej wręgi,całość.Tak samo od dziobu.Pokłady nieco poza oś symetrii.Wewnątrz balast,dużo beczek,lin i elementy wyposażenia.Lewa burta i rufa uzbrojona w działa.Kabina tylko dla kapitana.Pozostali hamaki.To raczej był nieduży galeon,więc miejsca nie za wiele.Jego służba ograniczała się do patrolowania morza bałtyckiego to i wyposażenie było w miarę skromne.
Pozdrawiam.Kazimierz
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Wodnik-przekrój wzdłużny.

Post autor: oksal »

Kazik Ty zawsze potrafisz zaskoczyć:) Tak Wodnika, to jeszcze nikt nie budował- przynajmniej ja nie widziałem. Kolejna świetna relacja o budowie z patyków, gałganków i szmatek.
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Wodnik-przekrój wzdłużny.

Post autor: Leon27 »

Jaka skala będzie tego cuda???
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wodnik-przekrój wzdłużny.

Post autor: kagra »

Witam.

Zbudowanie szlifierki bębnowej znacznie ułatwiło szlifowanie wręg także pod skosem.W celu jak najmniejszego zużycia drogocennej gruszy,wręgi są klejone z 20 mm. szerokości listew.Metoda klejenia wzmacnia wręgę,zapobiega złamaniu i zwichrowaniu.Aby oznaczyć przebieg przekrojów wręg prawej burty, wyciąlem ze sklejki kształt wodnicy na której będą się opierały końce tychże wręg.Najwięcej roboty jest właśnie przy 5-6ciu wręgach rufy ze względu na skosy.Wręgi dziobowe będą musiały być budowane nieco inaczej.Tam są bardziej zaokrąglone.Narazie nie mam koncepcji.Ale to jeszcze dosyć odległy problem.

Pozdrawiam.Kazimierz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wodnik-przekrój wzdłużny.

Post autor: myszor »

Kaziu jesteś niesamowity ! Jak wchodzę w Twój nowy post to jestem pewny że znowu się czegoś nauczę . Ty jesteś kopalnią wiedzy i pomysłów . To właśnie na Twoje relacje powinni wchodzić młodzi i uczyć się prawdziwego modelarstwa . Twoje relacje to jak „ instrukcja – krok po kroku” , z tym że Ty to wykonujesz własnoręcznie . Przyznasz że taki sposób budowy zmusza do myślenia . A ile przy takiej budowie zmajstrujesz maszynek a i planów się człowiek nauczy czytać . Tu nie masz nic podane na tacy . Wszystko sam robisz . A potem jaka satysfakcja że klękajcie narody ! To co robisz i kilku Kolegów to jest esencja MODELARSTWA SZKUTNICZEGO . Pozdrawiam i dużo , dużo zdrowia abyś dużo , dużo modeli jeszcze zbudował .:)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wodnik-przekrój wzdłużny.

Post autor: ryszardw »

Super.No i oczywiście nowa szlifierko frezarka dolno wrzecionowa.Ciekawe czy kiedyś skończą Ci się pomysły.Twoje relacje to szkoła budowy modeli.Gratuluję .R.
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wodnik-przekrój wzdłużny.

Post autor: kagra »

Andrzeju ale ześ mi "nacukrzył"Aż taki dobry nie jestem,uczę się cały czas od innych.I różnie to bywa.Niemniej dzięki Wam za uznanie.Niektóre rzeczy wynikają z potrzeby chwili np.ta szlifierka Ryszard.Rzeczywiście kiedyś służyła mi jako frezarka za czasów"Zrób to sam".Po niewielkiej przeróbce zdaje egzamin jako szlifierka bębnowa.
Pozdrawiam.K.
to_ja
Posty: 6
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Wodnik-przekrój wzdłużny.

Post autor: to_ja »

:woohoo:
ODPOWIEDZ