HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Ster mam gotowy, nie skrzypi i ma zęby, których nie widać:) Piotrek (Borek) na 100% ma zęby:)

RW399.jpg


i zbliżenie na "pieluchomajtki", coby nikt w kuper RW nie zaglądał

RW398.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

na RW mam szkielet pierwszego parapetu okiennego, no prawie parapetówa;)

RW400.jpg


RW401.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Dziś dłubiąc przy RW miałem wrażenie, że robię mu skrzydełka:)

RW402.jpg


RW403.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

i tu też miałem wykon :) Na fałszywym poszyciu balustrad położyłem właściwe. Zostaje teraz zrobić listwy ozdobne

RW404.jpg


RW406.jpg


RW405.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Przedwczoraj albo wczoraj(?) wypiłowałem sobie frez do ręzcnego robienia listew. Zrobiłem go (tak jak poprzednie) ze zużytego wymiennego ostrza do ręcznego mini struga

RW410.jpg


i poszło prawie jak po maśle:) Dolna galeria jest zabudowana do parapetu.

RW407.jpg

RW408.jpg

RW409.jpg
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: Zdzisław »

Cześć
Adaś super wyglądają te twoje frezowane listwy. Pokaż jeszcze jak to robisz tym frezem i w jaki sposób wyginasz te frezowane listwy.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Zdzisław pisze:Cześć
Pokaż jeszcze jak to robisz tym frezem i w jaki sposób wyginasz te frezowane listwy.
Pozdrawiam Zdzisław


Zdziszek, wybacz ze dopiero dziś odpowiadam, ale chciałem wybrać taki moment odpowiedzi aby mieć coś w temacie na fotkach. No i mam. Co prawda nie są to długie listwy, ale krótkie odcinki. Zasad wykonania długich jest taka sama jak krótkich.

Robię frez na szerokość listwy, tak aby ścianki frezu pomagały dłoniom prowadzić listwę wzdłuż freza. Frez wypiłowuję proxxonem z tarczą ścierną oraz iglakami kupionymi w PRL-u, około 1985roku w Polkowicach w sklepie "żelaznym", octu w tym sklepie nie było;) Teraz takich iglaków nie kupi. Obecne na tej stali z ostrza struga nic nie upiłują

RW411.jpg


RW412.jpg


Listwę frezują dużo większą niż docelowa. Pozwala to na uniknięcie wyginania. Samo frezowania to przeciąganie listwy po frezie zamocowanym w imadle. Darobuko ma to lepiej rozwiązane, mechanicznie. Może kiedyś tez tak sobie będę robić:)

RW413.jpg


RW414.jpg


Gdy listwa jest już gotowa, to ją odcinam na żądaną grubość

RW415.jpg


Samo gięcie jest łatwe, czasem można paluchy przypalić, ale to jest cena tego rozwiązania

RW416.jpg


Zostaje teraz obrobić dokładnie ten element, ale wstępna przymiarka na plastelinę wygląda tak

RW417.jpg
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: dali »

oksal pisze: iglakami kupionymi w PRL-u, około 1985roku w Polkowicach w sklepie "żelaznym", octu w tym sklepie nie było;) Teraz takich iglaków nie kupi.



Dodam tylko, że ten sklep jeszcze istnieje i sprzedaje w nim ta sama pani, co sprzedała Ci te iglaki. Także zapraszam wszystkich do Polkowic na zakupy w żelaźniaku. :D

Tak poważnie to świetnie Adam wychodzi ta rufa.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

dali pisze:i sprzedaje w nim ta sama pani, co sprzedała Ci te iglaki.


O ile dobrze pamiętam to Zofia ma na imię. Ale żeby nie było, znam ją po sąsiedzku;)

Nie wiem Piotrek, czy mi dobrze idzie ta rufa. Dziś walczyłem z babolem. W rysunkach RW mam uproszczone te atrapy "kolumn" Do takiego wniosku się dochodzi, jak się popatrzy na fotki RW stojącego w muzeum/ w muzeach. Różne modele w muzeach i różne wykonanie tego elementu.
Zrobiłem nowe (poprzednie maiłem już cztery przyklejone, w tym dwa pozłocone- wyleciały do kosza), starałem się wzorować na tych co mi bardziej w oko wpadły. Mam gotowe nowe cztery na prawej części pawęży rufy

RW418.jpg


Frez zostawiłem ten sam. Trzeci "rowek" to skalpelem naciąłem ślad i iglakiem wypiłowałem
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Pawęż stoi kolumnami.

RW420.jpg
ODPOWIEDZ