HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Nie wytrzymałem na bezczynności, a raczej bez dłubania:)

Robię przymiarkę do tego "króla" od bardzo dawna (plany kupiłem 2003 roku, wydawnictwo Euromodel):

Obrazek

W między czasie zdobyłem kilka pozycji książkowych o żaglowcach tamtej epoki i w planach widzę różnicę odbiegającą od tego czy owego. W miarę możliwości będę robić poprawki zgodne ze źródłami, co nie oznacza, że nie popełnię błędów. Chciałbym ich zrobić jak najmniej.

Ogólnie 16 sierpnia 2010 rozpocząłem dłubanie przy RW. Za mną jest pierwsze 3-4 godziny, rzeczywistego dłubania i kilkanaście siedzenia nad planami i gdybania jaka skala. czy 1:50, czy też 1:72...
Marzy się 1:50, ale wymiary domu raczej na to nie pozwolą, a i żonka nie do końca zdaje sobie sprawę jakie to duże. Cieszy się jedynie, że mi to kilka lat zajmie, przez co dużo łódek nie zbuduję;)


Plan mam taki: Jeżeli wyjdzie mi ta poniższa rzeźba w skali 1:72, to znaczy, że wykonam William bez uproszczeń i zostanę przy skali 1:72. Jeżeli nie, to ponownie powtórzę dłubanie tej samej rzeźby w tej samej skali. A gdy znów nie wyjdzie, to się poddam i zacznę w skali 1:50. Pasuje mi też spróbować zrobić najmniejszą armatę z lawetą wraz z uprzężą w skali 1:72. Wtedy podejmę ostateczna decyzje co do wyboru skali. Na ta chwilę mam tyle zrobione (cyce, twarz i reszta w następnych odcinkach;) )

Obrazek
Awatar użytkownika
Adam70
Posty: 268
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Royal William 1719

Post autor: Adam70 »

Adaś faktycznie długo nie wytrzymałeś :laugh:
Zapowiada sie dłuuuuuga i zapewnie bardzo ciekawa relacja :)
Pozdrawiam Adam
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Royal William 1719

Post autor: Mirek77 »

Z niecierpliwością czekam na postępy prac.Poprzeczka zawieszona bardzo wysoko(tyle rzeźb:blink: ) ale na pewno sie uda.Będę wiernie kibicował:)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
yetislawo
Posty: 73
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Royal William 1719

Post autor: yetislawo »

Faktycznie nie odpoczywałeś długo.Z przyjemnością będę zaglądał.Powodzenia Adamie.
Sławek Dziewulski
myszor2
Posty: 21
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Royal William 1719

Post autor: myszor2 »

Witaj Adamie . Brawo,brawo ,brawo . Wybór modelu powalił mnie z nóg . Piękny żaglowiec . Zasługuje na miano „KRÓLA”. Znając Twoje umiejętności jestem pewien że będzie to super wykonany model . Poradzisz sobie w każdej skali . Z jakiego drewna planujesz wykonać te rzeźby ? Kadłub to jaką metodą będziesz robił ? Będę Cię podglądał cały czas i na pewno dużo się nauczę . Jeszcze raz gratuluje wyboru .:) Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

myszor2 napisał:
Poradzisz sobie w każdej skali . Z jakiego drewna planujesz wykonać te rzeźby ? Kadłub to jaką metodą będziesz robił ? .


Oj nie wiem Andrzej czy sobie poradzę w skali 1:72 (w 1:50 byłoby dużo łatwiej) tak aby zrobić mozliwie najwiecej szczgołów, problemem sę również żagle, chyba testowo też sobie jeden uszyje w tej skali. Ostatecznie jeszcze jest pośrednia skala 1:64. Co do kadłuba, to myślę o metodzie chłopaków z Ukrainy- kopyto.

Na razie rzeźby próbnie dłubię w gruszce. Na tą chwilę mam twarz, ręce, uda i cyce. Z cycami był kłopot. Chciałem zrobić je lekko postawione (prawie tak jak się zachowują;) no ale mocniejsze dopieszczenie lewego cyca przedobrzyło. Przed ruchem był lepszy:)

Teraz zastanawiam sie jak zrobic pyski koniom oraz czy ten gość na tym morskim rydwanie ma skrzydła. Plany są mało czytelne...Powiedzmy, że rzeźba wygląda tak:
Obrazek
myszor2
Posty: 21
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Royal William 1719

Post autor: myszor2 »

Jak dlamnie to cycki pierwsza klasa . Nie jedna by zazdrościła . Ja w życiu bym takiego maleństwa nie wyżeźbił . Dasz rade . A łbem to się nie martw . Koń ma duży łeb .
Luna
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Royal William 1719

Post autor: Luna »

Szanowni Panowie,koń jak wygląda każdy widzi/nie są to moje słowa/co do biustu nie będę sprzeczać,nie wypada mi z powodu płci/w sumie Fajnie to wychodzi.Powodzenia Adamie.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

myszor2 napisał:
cycki pierwsza klasa.


jeszcze mi kobitę zawstydzisz;)

A poniżej zaczynają się moje wątpliwości. Plany z wyd. Euromodel lekko chyba połączyły dwa różne etapy rozwoju "żagla" Na obrazie RW z roku 1740 owszem jest stenga bukszprytu ale nie ma żagla nadbukszprytowego. Bukszpryt jest przygotowany do niesienia sztaksli. W planach jest połaczone jedno i drugie. Zagiel ndbukszprytowy jest nienaturalnych kształtów. Nie ma też "wąsów halsowych" tzw. boomkin
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Royal William 1719

Post autor: jerry_bee »

oksal napisał:
A poniżej zaczynają się moje wątpliwości.

witaj w raju modelarza szkutniczego :D:P


Plany z wyd. Euromodel

bo to żadne plany, chyba raczej rysunki ich zestawu??
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
ODPOWIEDZ