HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Złośliwcem? Wcale tak nie uważam. Nie, w tym miejscu nie ma żadnego maskowania. Co z tym będzie... moment coś znajdę

Na pewno gdzieś są zbliżenia na takie zacieki w tej relacji

http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=7721&start=810

Mogłem na początku dać pasek białej farby aby nie zaciekło itp.a tak jest tylko zwykłe delikatne nacięcie ostrzem skalpela na granicy kolorów. O roli tego nacięcia gdzieś w relacji HMB Endeavor pisałem.
Co więcej przyjdzie moment, że będę specjalnie bejcę rozcierał paluchami i to wcale nieczystymi.
Williamek cukierkowy nie będzie, żadnemu sędziemu nie będzie sprawiał kłopotów, że linek będzie miał za dużo, belki będą innych wymiarów niż w dokumentacji euromodel, burty będą grubsze i pewnie wiele innych elementów będzie zmienionych. .
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Przygotowuję się do "bambusowania", co prawda na tą chwilę nie dużo, bo tylko dwa pasy na lewej i prawej burcie.
Załączniki
RW150.jpg
RW151.jpg
Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: awas »

Adam
Może nie do końca prawidłowo czytam zdjęcie.
Czy rozkład otworków pokrywa sie z wręgami?

Jaka będzie średnica kołeczków?

Super wygląda pas odbojnicy.
Artur
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

awas pisze:Może nie do końca prawidłowo czytam zdjęcie.
Artur


Na pewno Artur prawidłowo czytasz zdjęcie. Ja nie jestem pewny czy każdy kołek "trafił" we wręgę.

Ogólnie to miałem i mam dylemat(pomimo że zdecydowałem się na jakiś tam układ kołków). Układ kołków z wraka Anglika z 1690 dodał same wątpliwości do tego co znalazłem

Wrak z 1690
Wrak z 1690
RW153.jpg (142.12 KiB) Przejrzano 5377 razy


Układ kołków dałem w odstępach około 2 stóp, przesuniętych w rzędzie o około 1 stopę na pojedynczej belce. Grubość kołków przyjąłem 0,8mm, może mogłem 0,5mm, dałoby to 1 i 1/2 cala (co by odpowiadało średnicy łba gwoździa w oryginale- znalazłem i takie informacje w materiałach polecanych przez Ciebie, Artur ). Może takie 0,5 dam na pozostałych belkach.
Poniżej świeżo sadzony bambus 0,8mm- sadzę bez kleju,na uderzenie młotkiem. Kleju nie używam ze względu na późniejsze bejcowanie
Załączniki
RW152.jpg
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: ramol »

no to teraz tylko podlać i czekać aż wyrośnie zagajnik, piękna robota.
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: vegelus »

Adam okręty wojenne jak i inne z epoki remontowano więc kołki i mocowania mogły się rozbiegać w trakcie wymiany częściowego poszycia lub jednostkowych desek. Także jak się gdzieś walniesz z kołkami to w tamtym miejscy dodaj kilka i powiedz, że to łata po kuli armatniej :D
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

I tak Paweł trzeba będzie mówić;) jak na razie to
ramol pisze: podlać i czekać

zagajnik na lewej burcie ścięty, podlany 3x hebanem+1raz caponem, na prawej powoli rośnie nowy. Ogólnie to gładziłem 1000 i filcem- a potem i tak heban (a raczej wilgoć bejcy )wyciągną słoje. Wygląda to tak:
Załączniki
biała i czarne
biała i czarne
RW155.jpg
RW156.jpg
RW157.jpg
z metra nic nie widać- ani kołków ani pojedynczych belek,  z bliska widać:)
z metra nic nie widać- ani kołków ani pojedynczych belek, z bliska widać:)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: ryszardw »

Adamie a nie będziesz malował jakimś czarnym półmatem np Humbrola.Te pasy były mocno malowane.Chyba ze chcesz zachować naturalny wygląd drewna.Burt też pewnie nie będziesz malował.R.
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: ramol »

no co ty, nie po to się człowiek męczył wycinał odbojnice w trapezy i kołkował , żeby to teraz zaświechtać humbrolem.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

jeszcze czuć capon;)- mam "paski" na obu burtach. Najgrubsze dechy położone.
Załączniki
RW159.jpg
RW160.jpg
RW161.jpg
ODPOWIEDZ