Santisima Trinidad / Karrex

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Shot garland

Post autor: Karrex »

Motyl pisze:... w praktyce to by nie do końca zdało egzamin chyba trochę za płytkie te otwory
...

Zapewne masz rację i po dziesiątkach lat eksploatacji tego rozwiązania, nawet Royal Navy doszła do takich wniosków i na okręcie flagowym HMS Bulwark już shot garlands nie uświadczysz ;)

Takie same "pojemniki" znajdowały się też na burtach (tu lepiej widać głębokość wgłębienia)

HMS Victory, 2011
HMS Victory, 2011
02shotrack.jpg
02shotrack.jpg (91.33 KiB) Przejrzano 20340 razy
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: Leon27 »

Najnowsze opracowanie cyfrowe pokazuje taką rufę jak w załączniku a nie taką jak Ty masz - jakieś lewki - srewki i gęba Julka. Ktoś wyfantazjował a reszta powtarza :-) ( od początku mi te lwy nijak nie pasowały - może dobre by były na czarną perłę )
Oczywiście to rewanż za post u mnie :-) Tak więc bez urazy. Hehehe. Trzeba sobie umieć dać po razie z uśmiechem na Twarzy.
Załączniki
Rufa plan'.jpg
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: ramol »

a z czego są te kulki zrobione ??
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: myszor »

Jak nie z źielaza to na pewno z mahoniu ;)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
ramol
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2011, 11:10

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: ramol »

pytam, bo w rolniczym sklepie można kupić kulki do łożysk, miary zaczynają się chyba od 1,5mm i skok co pół mm , wtedy aby dobrać średnicę i można mieć ile się tylko chce identycznych, prosto z fabryki, aby poczernić. :lol:
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: Karrex »

Leon27 pisze:...
Najnowsze opracowanie cyfrowe pokazuje taką rufę jak w załączniku a nie taką jak Ty masz
...

I to jest siła internetu, jakiś gostek zrobił niedokładny plan (ale fajnie, że w ogóle zrobił ;) ), a inni już twierdzą, że tak było.
Z tym "najnowszym opracowaniem" :shock: , to też Leon jesteś nie na bieżąco, gdyż 2 LATA temu (24 stycznia 2010 r.), temat był przerabiany w moim wątku:
viewtopic.php?p=36688#p36688

Co do lewków, to są bardziej prawdopodobne niż ten ornament, który Ty masz na rufie, a który z Santisimą też nie ma nic wspólnego - jest nieudolnie wzorowany na modelu Real de Burbon, powstałym w 1819 r. (zbudował go w królewskim pałacu Pedro de Lima, nadworny bosman, na życzenie króla Ferdynanda VII, w pewnym okresie nazywano go San Antonio gdyż właśnie ten ostatni taką miał ozdobę na rufie).

A Czarna Perła ma ozdoby rufy na tyle opracowane, że nie potrzeba już tego modyfikować
Obrazek
dołączę fotkę, bo może też nie wiesz jak wygląda i tylko powtarzasz slogany za innymi.

ramol pisze:...
w rolniczym sklepie można kupić kulki do łożysk, miary zaczynają się chyba od 1,5mm i skok co pół mm [...] :lol:
...

Skąd ja Ci w Gdyni wytrzasnę sklep rolniczy :shock: , na Świętojańskiej i w okolicach jest 58 banków i 40 punktów z telefonią komórkową (o kredytach nie wspomnę, sklepy spożywcze nawet zamykają, bo są nierentowne). Najbliższy sklep "rolniczy" mam w Elblągu, ale tam mają tylko mahoniowe kulki ;) :lol:
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Shot garlands

Post autor: Karrex »

Kulek ciąg dalszy

Jak widać na planie kabestanu na burtach też są półki z kulami, ale Hiszpanie stosowali również trójkątne "kojce".
Zrobiłem na próbę kilka takich kojców, żeby wypełnić nimi pokład między działami (właściwie zobaczyć jak to będzie wyglądało).

04kul53.jpg


I jeszcze o kulkach :)
Jest taki obraz namalowany przez Antonio de Brugada Vila "Okręt Pelajo idzie z odsieczą liniowcowi Santisima Trinidad ... itd."
http://www.koga.net.pl/components/com_j ... a_st05.jpg

Mojej Santisimie z odsieczą przyszedł Montanes ;) i kolega Sławek, który przysłał mi kulki i płyn do czernienia (jeszcze raz dzięki)

05kul62.jpg
ta matowa kulka jest poczerniona
ta matowa kulka jest poczerniona

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: myszor »

Mógłbyś zdradzić co to za czernidło na te błyszczące kulki i jak to czernisz . Podgrzewasz , gotujesz ?
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Oksyda

Post autor: Karrex »

Jest to
oksyda na zimno do stali, znalu itp. OKSYBLACK - płyn

Po czernieniu wg instrukcji (ok. 5 min) niektóre kulki były bardziej matowe inne mniej, zrobiłem dla Ciebie fotkę, żeby pokazać jak pięknie wyszło i...
00kul92.jpg

:shock: i się przeraziłem.
Po wypłukaniu, chyba niezbyt dobrze wyschło, bo na niektórych kulkach pojawiła się rdza (widać to dopiero na dużym powiększeniu).

Prysnąłem WD-40, odczekałem i wytarłem szmatką (nie muszę dodawać, że szmatka była brązowa). Kulki odtłuściłem w Denaturacie i powtórzyłem czernienie, ale wydłużyłem do 15 min. Różnice w matowości jednak dalej są.
03kul10.jpg

Załadowałem "magazynki"
01kul13.jpg
02kul10.jpg

W instrukcji zalecają po oksydowaniu płukać ciepłą wodą, wysuszyć i natłuścić. Natłuszczanie odpada, bo będzie błyszczeć, więc trzeba będzie matowym werniksem (damarowym, końcowym ;) ) malnąć.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: myszor »

No widzisz jak się przydałem !
Zrobiłeś dla mnie zdjęcia i znalazłeś niedoskonałości .
A tak żył byś w nieświadomości :lol:
Uważaj na ten werniks damarowy matowy końcowy bo strasznie ale to strasznie śmierdzi ! Wiem bo to przeżyłem dzięki jednemu Koledze Karolowi . Na pewno Go znasz ;)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
ODPOWIEDZ