Santisima Trinidad / Karrex

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: Karrex »

marek11610 pisze:...
a co sądzisz o acajou??
[...]
A górne poszycie masz z klonu??
...

Acajou po francusku to mahoń, a z jakich rejonów czy plantacji, to już trzeba sobie wygooglać w necie.
W wyborze fornirów przede wszystkim decydują nasze subiektywne preferencje. Mnie się podoba mahoń - stosuję mahoń i mahoniopodobne (czytaj meranti), ale należy również uwzględniać to, o czym napisał słusznie Romanov i tu trzeba robić odpowiednią selekcję liści fornirów, zwracając uwagę na pory, usłojenie i wszelkie przeskalowania (tu pewnie Luna i Yetislawo mieliby sporo do napisania ;)).

Górne poszycie niestety jest z modelarskiego wynalazku zestawowego raminu (który nieopatrznie zakupiłem w sklepie modelarskim przy budowie Galeonu SJB) - nawet tego nie szukaj, nie warto, na zdjęciach źle się prezentuje ;) .
Z klonu nic nie robiłem, więc na jego temat się nie wypowiem.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Ozdobna ścianka

Post autor: Karrex »

Ostatnio relacjonowałem prace nad lukiem (właściwie pod lukiem, bo wklejałem pokład).
Luk szczęśliwie ukończyłem, dałem wklejkę zmniejszając światło luku, nakleiłem nowe deskowanie między lukami i przeszedłem do następnego detalu, mianowicie: ozdobna ścianka z pilastrami pod dzwonnicą.
01ozd07.jpg

Najpierw wykonałem dokładny rysunek techniczny rzeczonej ozdoby (jak widać w specjalnym szkicowniku), potem jeszcze w komputerze poprawiłem i przeskalowałem do skali mojej ST (1:90), zależało mi na dokładności wykonania
02ozd63.jpg

I według planu wykonałem ściankę o wym. 28 x 18 mm (wym. pod dekorację 15 x 15 mm) i pilastry.
03rw86.jpg
04rw88.jpg

Przymiarka na sucho.
05rw91.jpg
Pokład przy luku wyszlifowany, jeszcze nie lakierowany.
Pokład przy luku wyszlifowany, jeszcze nie lakierowany.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2012, 17:46 przez Karrex, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: myszor »

Witam .
Karol , Ty tego nie zrobiłeś ! To nie jest możliwe !
Jesteś starszy ode mnie i musisz mieć gorszy wzrok niż ja !
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Ozdobna ścianka

Post autor: bartes123 »

Karrex pisze:Najpierw wykonałem dokładny rysunek techniczny rzeczonej ozdoby (jak widać w specjalnym szkicowniku), potem jeszcze w komputerze poprawiłem i przeskalowałem do skali mojej ST (1:90), zależało mi na dokładności wykonania
Obrazek
Obrazek


Karol, zmień ten rysunek techniczny, bo ktoś gotów pomyśleć że co inne planowałeś a wyszło też co inne...
Ale ja tam się nie znam, może tak ma być :mrgreen:
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: Karrex »

myszor pisze:...
Jesteś starszy ode mnie i musisz mieć gorszy wzrok niż ja!
...

Oj tam, oj tam. Wzrok to ja mam sokoli, zwłaszcza jak się ma na głowie odpowiedni przyrząd :lol:

Lampka górnicza z binoklem, działa na dynamo, więc nogi w ciągłym ruchu :)
Lampka górnicza z binoklem, działa na dynamo, więc nogi w ciągłym ruchu :)

Bujam, robiłem bez tej lupy :lol:

bartes123 pisze:...
Karol, zmień ten rysunek techniczny, bo ktoś gotów pomyśleć że co inne planowałeś a wyszło też co inne
...

Bartes, jakie plany :shock: takie wykonanie ;) :lol:
A tak poważnie, w trakcie prac koncepcyjnych zastanawiałem się którą opcję wykonania zastosować: malować ten ornament brązą (bronzą, bronzom, brązem, bronzem - niewłaściwe skreślić) czy zrobić intarsją. Na intarsję zbyt skomplikowane ze względu na wielkość, a Róża Wiatrów jest jeszcze (jak widać) w zasięgu moich możliwości :lol:
Szkicu nie mogę wymienić, gdyż do Róży takowego nie robiłem (w zasadzie powstała z marszu, bez rozrysowania).

Jeszcze fotka z gretingami (pożyczone z pokładu wyżej)

07ozd94.jpg
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Santisima Trinidad / Kabestan

Post autor: Karrex »

Kabestan

Wziąłem się za kabestan (nie będę pierwszym, który ukończy ST, ale będę pierwszy, który będzie miał kabestan :lol: ).
Z krążącego w necie planu pobrałem wymiary (14 x 14 mm górna głowica) wg których wykonam kabestan
kabest2b.jpg

Przygotowałem elementy i posklejałem w całość
01kab76.jpg

001kab038.jpg
002kab082.jpg
003kab088.jpg
004kab094.jpg
005kab105.jpg
06kab09.jpg

Otwory na handszpaki nasyciłem klejem CA, miałem malować na czerwono, więc nie robiłem tego zbyt czysto, jednak zmieniłem zdanie co do wykończenia (nie będę malował na czerwono tylko bejcował) i tu pięknie widać jak zabrudzenie klejem wpływa na bejcowanie

007kab038.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Kabestan

Post autor: Karrex »

Kontynuacja

Zrobiłem kratownicę i piękne handszpaki (z działkowej śliwki, którą ciąłem onegdaj :) )

01gre35.jpg
02kab29.jpg
03kab23.jpg
04hand44.jpg

Usunąłem też te niedobarwienia od kleju.
05kab68.jpg
06kab69.jpg


Na HMS Victory górną głowicę obsługiwało 140 marynarzy (10 na handszpak), cały kabestan 260.

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Kabestan

Post autor: Karrex »

Kontynuacja

Listwy wokół luku schodni wpuściłem w pokład (czyli znów usuwanie wokół),

01luk58.jpg
02luk67.jpg

wkleiłem schodnie, zrobiłem drugą kratownicę i przymiarka na sucho

03luk82.jpg
03luk79.jpg
04luk88.jpg

Handszpaki są tylko do zdjęcia, docelowo ich nie będzie.

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santisima Trinidad / Pojemnik na kule / Shot garland

Post autor: Karrex »

Kontynuacja

Na pilastry ścianki narzuciłem szlagmetal i wraz z kratownicami wkleiłem na trzeci pokład.

00a93.jpg
01a42.jpg

Pojemnik na kule / Shot garland

Przystąpiłem do wykonania prototypów "pojemników na kule wzdłuż krawędzi luków" (hiszp. chillera para balas albo chillera al vededor para balas, ang. shot garland, fr. epitié) były to dębowe belki z wgłębieniami na kule.
W kolekcji zeszytowej (Santisima Trinidad jak i HMS Victory) w drodze uproszczenia belka ta zastąpiona jest dodatkowym obramowaniem (olistwowaniem).
Tak to wyglądało przed przebudową:

05belki04.JPG
05belki04.JPG (78.11 KiB) Przejrzano 6022 razy


Wykonałem bele (2,5 mm x 1,5 mm x długości boków kratownicy), w których frezem dentystycznym zrobiłem wgłębienia i wkleiłem kule 1,7 mm średnicy.
01kul45.jpg
02kul47.jpg
03kul50.jpg

Myślałem, że moje kule mają ø=1,7 mm, ale na zdjęciach widać, że niektóre są większe.
Po dokładnych pomiarach wyselekcjonowanej partii kulek okazało się, że rozpiętość średnic jest od 1,7 do 1,9 mm :shock: (no i teraz trzeba oddzielić ziarno od plew :evil: , a właściwie jedne kulki od innych kulek).

cdn.

PS
Nie są to kulki z kolekcji, te miały ø=3 mm i nawet do 36 funtówek są za duże :? .

PS 2
Belka jako pojemnik :roll: , to już lepiej brzmi "kulbelka" ;) :lol: (skoro mamy kotbelkę). Kaziu dzięki :lol:
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: Santisima Trinidad / Karrex

Post autor: Motyl »

Powiem tak w praktyce to by nie do końca zdało egzamin chyba trochę za płytkie te otwory i byłby jeden wielki burdel gdyby przyszedł 'większy podmuch = większy przechył'. Jeśli się mylę proszę mnie wyprowadzić z błędu.
ODPOWIEDZ