Galeon pocz.XVII w.

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w./maszynki

Post autor: kagra »

Śliczne dzięki.Odkurzacz już zamówiony.Wraz z wysyłką ok.stówy. To jak w Leroy z tym,że tu przyniosą do domu.Myślę,że go zaadaptuję do tego cyklotronu skoro ma taką moc 1700W.Zabudowany nad stanowiskiem z elastycznym wężem będzie doskonałym uzupełnieniem podczas pracy.Mniej zostanie w płucach, no i behapowiec się nie będzie czepiał.;)

Pozdrawiam.Kazimierz
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Witam w przedświąteczny wieczór.Po "wyczynach maszynowo-technicznych" wróciłem do galeonu,konkretnie do linek.Zblocza foksztagu, grotsztagu oraz bezansztagu zamocowane.Po świętach ciąg dalszy.

Pozdrawiam świątecznie.Kazimierz

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Ciąg dalszy i coraz ciaśniej.;)

Pozdrawiam.Kazimierz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Podwiąz...Podwantki.:)

Pozdrawiam.Kazimierz

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Witam.

Będę potrzebował parę bloczków wiolinowych.Mam kilka zakupionych wcześniej ale jakość ich jest fatalna.Postanowiłem spróbować zrobić samemu z bukowych wałków.Przedstawiam parę zdjęć, krok po kroku.Może ktoś z tego skorzysta.Sposób prosty,chociaż dość pracochłonny.No,ale chyba wyglądają lepiej niż te z Mamoli.

Pozdrawiam.Kazimierz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Witam.

Parę zdjęć przy świetle dziennym.Przybyło trochę lużnych lin oraz winda do podnoszenia ciężarów.

Pozdrawiam.Kazimierz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Zamontowałem:Fokstensztag,grotstensztag oraz fokbramstensztag i grotbramstensztag.Kurcze,język można se połamać.;) Górne bocianie gniazda wraz z jufersami i wyblinkami już na miejscu.Następny etap to paduny ale to już następnym razem,

Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

A ja sobie rzepkę skrobię...Czy burza już ucichła?Można kontynuować?:)

Dzisiaj nie miałem czasu na konwersacje.Dzień spędziłem pracowicie przy linkach.
Nic nie ubyło a trochę przybyło.Windy do podnoszenia fokmarsreji oraz fokbramreji wraz z wieloramiennikami na sztagach.Pokazuję też sposób ostropowania bloczków na sztagu.Przybyły też paduny foka grota i bezana.I tu mam pytanie.Czym się różnią paduny od baksztagów.Jedne i drugie służą do naciągu masztów w kierunku do rufy.Kiedy to są paduny a kiedy baksztagi?

Pozdrawiam.Kazimierz

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dziadek
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: Dziadek »

Padun/paduna pełni podobną rolę jak wanta biegnąc jednak do wyższych części masztu niż wanta, a przy burcie kończąc się tuż za wantami. Spełnia również podobną rolę jak baksztag, jednak w odróżnieniu od baksztagu nie jest luzowana przy manewrach. Paduny, podobnie jak wanty i baksztagi, występują parami - symetrycznie po obu burtach i są mocowane do podwięzi burtowych. Przy maszcie paduny są mocowane do kolejnych końcowych części masztu dzielonego.
Wietrzny Bosman
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Galeon pocz.XVII w.

Post autor: kagra »

Dzięki Kacper.Mam bardzo mało czytelny schemat tego olinowania.Robię to na wyczucie wzorując się na różnych jednostkach tego okresu.A tam bywa różnie.Niekiedy nawet są pominięte niektóre liny.Zresztą przy tym galeonie będzie trochę uproszczeń.Nie będę w stanie oddać wszystkich szczegółów.Chcę się przybliżyć do wyglądu XVIIw. galeonu z podwiniętymi żaglami tak aby cieszył oko.Cała reszta to nie istotne.

Pozdrawiam.Kazimierz
Zablokowany