Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
RED
Posty: 21
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: RED »

Witam.
Chciałbym zrelacjonować moją budowę modelu żaglowca Panna Wodna firmy Bojer. Zestaw wygląda ładnie (pewne niedociągnięcia są ale myślę że to tylko dodaje uroku i wolne pole do dzałania).
To mój pierwszy drewniany model więc nie wiem czy w ogóle uda mi się skończyć (choć mam nadzieję) i czy nie wyjdzie jakaś pokraka.
Model kupiłem przez internet (szybka realizacja).

Oto zdjęcia zestawu zaraz po rozpakowaniu


Pierwsza przymiarka i kawałek żaglowca.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W stoczni:
Panna Wodna - Bojer
H.M.S. Beagle - Revell
W porcie:
Santa Maria - Heller
Mayflower - Heller
Orzeł - plastik Rosyjski
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: mirek »

Witaj w naszym gronie
Model dość ciekawy choć jak powiadasz ma pewne nie dociągnięcia , ale tu masz pole do popisu i popraw to co źle zrobiła firma Bojer.
Twoja relacja mam nadzieję będzie ciekawa a być może zachęci któregoś z kolegów również do zakupu tego modelu i będziecie robić razem .
Jak będą kłopoty czy problemy z budową to śmiało pytaj a zapewne ci pomożemy.
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
RED
Posty: 21
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: RED »

Witam.
Mam pytanie do bardziej doświadczonych modelarzy, piankować szkielet czy poszycie układać tylko na wręgach? Producent nie przewidział wypełnienia, ale mi wydaje się że łatwiej będzie uzyskać odpowiedni kształt dziobu i rufy.
Jeszcze jedno pytanie-jakiej szpachlówki użyć do wykończenia pianki (do drewna?) i czy nie będzie ona odpadać po przyklejeniu listew? (kleję na Patex uniwersalny do drewna).
W stoczni:
Panna Wodna - Bojer
H.M.S. Beagle - Revell
W porcie:
Santa Maria - Heller
Mayflower - Heller
Orzeł - plastik Rosyjski
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: stefan »

Pianka tu nie pomoże, jest za miękka, zobacz jak to robił Kazimierz w smoku.

http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,16224/catid,7/
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: Zbyszek »

A jakie pokrycie przewidział producent, bo to też jest ważne. Jeśli pojedyncze to napewno przewidział odpowiedni rostaw wręg. A jeśli podwójne to spokojnie możesz poszywać bez żadnych dodatkowych wypełnień.
Pozdrawiam!!!
Michal1977
Posty: 74
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: Michal1977 »

Wydaje mi się że w Twoim modelu wręgi są troszkę szeroko rozstawione. Patent Kazimierza uważam za bardzo udany i tak jak Stefan bym go polecał. W moim modelu wręgi są co 30mm i po zamocowaniu kilku listew na sucho 1,5x4mm widać załamania na dziobie .Miejsca te chcę dodatkowo wypełnić

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: Emilius »

Michał, nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że kładziesz listwy na sucho? w części dziobowej? nie moczysz ich i nie kształtujesz do profilu? bo jeśli tak, to nie dziw się że masz załamania.

Red powiedz , jakie ma być poszycie , iluwarstwowe lub z czego, wtedy będzie łatwiej Ci doradzić. Pytam bo jest tu że tak powiem kilka szkół jazdy i jedną trzeba dopasować.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Michal1977
Posty: 74
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: Michal1977 »

Małe nieporozumienie .Na sucho to na mokro bez kleju. Moja wina z wysławianiem.
Co prawda robię pierwszy raz tak skomplikowany kadłub ale wydaje mi się że gdyby rozstaw był ciut mniejszy w tych częściach (dziób i rufa) to było by mi dużo łatwiej z uzyskaniem kształtu
Poszycie u mnie
-pierwsza warstwa listwy 1,5x5 z czegoś przypominającego brzozę
-druga warstwa listwy dąb 1x3 i 1,5x3 oraz coś orzecho podobnego o zbliżonych wymiarach

Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
RED
Posty: 21
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: RED »

A więc tak:
Według instrukcji poszycie ma być jedno warstwowe, wręgi są rozstawione co 5-6 cm, listwy do oklejania maja wymiar 1,5 x 7 mm i długość 65 cm.
Pytałem o piankę bo egrey wspomniał o wypełnianiu części dziobowej pianka wodnika (wodnik 3-1:40) od "Bojera".
Ogólnie w instrukcji jest napisane żeby listwy przykleić i przybić gwoździkami do wręg, a później usunąć gwoździe.
Myślałem żeby zostawić gwoździki, a pomiędzy nimi wykonać jeszcze drewniane kołkowanie (czytałem że w tym okresie używano na przemian kołków i gwoździ -relacja wodnik 1:50) gwoździki maja łebki o średnicy 1 mm więc chyba by fajnie wyszło ale chętnie posłucham rad.

Na razie wygląda to tak
Obrazek
W stoczni:
Panna Wodna - Bojer
H.M.S. Beagle - Revell
W porcie:
Santa Maria - Heller
Mayflower - Heller
Orzeł - plastik Rosyjski
Hefajstos
Posty: 68
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Panna Wodna 1:40 - firmy Bojer

Post autor: Hefajstos »

zgadzam się z przedmówcami, szybko prosto i praktycznie jest wypełnić dno pianką i po wyprofilowaniu dna pokryć je szpachlą;)
ODPOWIEDZ