Santisima Trinidad / DeAgostini - Emilius

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Emilius »

Uwaga, dla wszystkich tych kolegów , którzy kupują w kiosku, wszyscy , zaś którzy dostaną w prenumeracie mają jeszcze czas na przeanalizowanie.
Pojawiły się egzemplarze z poszyciem burt na wysokości pokładów działowych. W numerach tych hiszpański projektant zaleca wklejanie zaślepek po wewnętrznej stronie poszycia. Ja zalecam wstrzymanie się z tym , do momentu położenia deskowania burt i wycięcia otworów ambrazur. To duże ułatwienie zarówno przy wycinaniu otworów jak i malowaniu.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Irek350 »

Od tygodnia jestem "szczęśliwym" posiadaczem dotychczasowych numerów kolekcji.
Odkupiłem je za flaszkę od znajomego, który "chciał sie porwać z motyką na słońce".
I teraz mam dylemat - co dalej ?
Z ciekawości zacząłem składać kdłub (wychodzi dość ciekawa jednostka), na kupowanie kolekcji w kiosku mnie nie stać.
Na razie skleje to co mam i będę śledził twoje poczynania :)
Sajfo
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Sajfo »

w numerze 13 po deskowaniu pokładu, pisze aby nałożyć warstwę werniksu.
Tutaj mam do was pytanie, a mianowicie jaki werniks jest najodpowiedniejszy do tego i jaki to ma przynieść z założenia efekt?
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: mirek »

Fajnie opisał technikę wykonania pokładu RyszardW i to jest tu : http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,19386/catid,524/limit,6/limitstart,12/
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Emilius »

Sajfo, tak werniks ma zabezpieczyć ci powierzchnię pokładu przed zniszczeniem i zabrudzeniem , a w efekcie końcowym ma wydobyć barwę i nadać satynowy połysk - taki półmat. Werniks jest dostępny u nas w kilku rodzajach ale nie polecam błyszczącego, bo wiadomo, żaden pokład nie był malowany na wysoki połysk, tylko myty i szorowany :evil: na wysoki błysk :evil: zatem werniks damarowy odpada bo jest albo mat albo wysoki połysk. Poleciłbym werniks Daler-Rowney o nazwie Artist Clear. Natomiast nie koniecznie musisz używać werniksu. Możesz z powodzeniem użyć olej lniany ale nie gotowany chyba dostępny jako Blik polski. Sam osobiście stosuję Sidolux do posadzek.
Co do wykonania pokładu wkrótce pokażę jak ja go wykonałem - całą technikę krok po kroku gdyż w instrukcji montażu nie zmieściło się wszystko a słowny opis to trochę za mało aby dokładnie wykonać deskowanie. Mówi się trudno, ile da się zmienić licencję tyle się da, ale nie wszystko da się przeskoczyc, czego sam osobiście bardzo żałuję.
Irku, rób, sklejaj bo warto skleić nawet to co masz, zawsze możesz dokupić to czego nie będziesz mógł sam zrobić. Na moim etapie prac mam już sporo przemyśleń nad waloryzacją, że chyba finalnie też model nie będzie przypominał tego założonego z zestawu :lol:
Dostępne w necie plansze z wręgami są bardzo niedokładne i pojawia się tam problem z poszyciem kadłuba w części rufowej. Ten model ma natomiast poprawną bryłę, zakończoną prawidłowym tzw round tack
Poza tym obecnie nie jestem w stanie budować go w stylu admiralicji, z powodu trudności z ręką.
Na koniec jeszcze uwaga. W numerze 12 dołączono gródź którą należy umieścić na wrędze 9 . Proponuję nie naklejać jej jeszcze, pokażę alternatywne rozwiązanie.
to na razie tyle na dziś
pozdrawiam dłubaczy :)
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Emilius »

Co do deskowania należy się małe wyjaśnienie. Model jest w skali 1:90 zatem wymiary podawane poprzednio należałoby przeliczyć na nową skalę , co czynię poniżej. Może się komuś przyda :)

Obrazek

dla wyróżnienia zaznaczyłem innym wypełnieniem początkowe deski od dziobu. Mama nadzieję, że układ deskowania jest całkowicie czytelny.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Rado »

Wielkie dzięki, przyda się napewno.

Skoro też dłubiesz ten model- co myślisz o wykonaniu go z zamkniętymi dolnymi furtami działowymi ? Skoro tak czy tak mają być uproszczone ( a przy tej strukturze szkieletu muszą być) to wydaje mi się to być lepszym wyjściem z sytuacji
http://erka.ovh.org/
Sajfo
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Sajfo »

Ja niestety zrobiłem już deskowanie według instrukcji z deagostini, ale mówi się trudno, w końcu nie wygląda to źle ( a przynajmniej jak na moje amatorskie oko:) )
Z niecierpliwością czekam na twoje fotki, teraz nic nie będę robił dopóty, nie zobaczę jak to zostało wykonane przez fachowca:)
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Emilius »

Witam
dziś tylko krótkie odpowiedzi
Rado, nie jest to zły pomysł aby te furty pozamykać, ale przygotowuję materiał aby pokazać jak zrobić to inaczej jeszcze i mógłbyś mieć otwarte wszystkie furty :)

Sajfo , hehehe, no dzięki, mile mnie połechtałeś tym fachowcem :lol: . Jeśli zrobiłeś jak w instrukcji, to nie jest tragedia choć nie jest to całkiem zgodne ze sztuką, nie mniej jeśli wykonałeś to schludnie i dokładnie to może tak zostać.

Nie chcę mieszać kolejności budowy, dla tego segment rufy opiszę po zakończeniu kładzenia głównego pokładu i jego deskowaniu.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: jerry_bee »

Emilius, mam takie pytanko: podobno będzie opcja zrobienia sekcji tego modelu i DA ma do tego celu wydać specjalne numery. wiesz może kiedy one się pokażą? na końcu serii? i czy do zrobienia tej sekcji wystarczą tylko te numery specjalne, czy będą potrzebne części z serii 'właściwej'?
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
ODPOWIEDZ