HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: rczarnec »

Witam.
Długo biłem się z myślami za co powinienem się zabrać. Zwłaszcza, że nabyłem okazyjnie trochę narzędzi i nie chciałbym aby rdzewiały albo pokrywały się kurzem. Poza tym trzeba jakoś uzasadnić rodzinie poniesione wydatki.
Po spotkaniu w Tczewie wybór był następujący: albo zgodnie z wcześniejszymi zamiarami K&M albo... no właśnie... Nasz zagraniczny Gość (Roberth ze Szwecji) pokazał na zlocie swoją roboczą wersję przekroju HMS Tritona (wg planów Model Ship World) i wielce mnie tym projektem zainteresował. Vegelus prowadzi ma Kodze swoją relację.
Pomimo, że stopień trudności jest dużo wyższy niż K&M, to jednak Mirek powiedział: stawiaj poprzeczkę wysoko i będzie dobrze.

Poszczególne elementy wycięte z niewielkim naddatkiem małą wyrzynarką Proxxona:

Obrazek

Naddatek szlifowałem bębnową końcówką Dremela, ze szlifierką umocowaną pionowo w statywie. Trzeba to robić bardzo powoli - delikatnie przykładając drewno do wirującej końcówki, bo inaczej drewno się pali. Nabierając wprawy przy kolejnych elementach wręg (razem 99 fragmentów) na koniec naddatek był minimalny, więc i szlifowania było mniej.

Obrazek

Obrazek

Poszczególne elementy, wykorzystując przygotowane szablony, skleiłem w całość, wzmacniając we wręgach końcówki elementów bambusowymi kołeczkami. Poniżej wszystkie wręgi doszlifowane Dremelem w sposób podany powyżej:

Obrazek

Kolejne zdjęcia pokazują kil z doklejonym już falszkilem i keelson (nie znam i nie znalazłem polskiej nazwy). Na bocznych powierzchniach kila wydrążony rowek (rabbet) na pierwszą listwę poszycia. Rowek wypiłowany ręcznie trójkątnym iglakiem.

Obrazek

Obrazek

Obecnie muszę doszlifować we wręgach gniazda na kil i zacznę to wszystko sklejać w całość.

Użyte na wręgi drewno to buk. Wiem, że dla niektórych ze względów estetycznych buk jest nie do przyjęcia, ale mi jego cętki nie przeszkadzają, no i ma podstawową zaletę: cenę. Poza tym nie chciałem zużywać bardziej szlachetnego drewna na - jakby nie było - naukę. Do tego sam Mondfeld wymienia buk jako materiał odpowiedni do szkieletu modelu.
Falszkil jest z nieznanego mi drewna, dość twardego, o barwie czerwono-brązowej i bardzo zwartym rysunku słoi (dostałem kawałek od znajomego). Konstrukcje pokładów będę już prawdopodobnie robił z gruszy, poszycie burt z czereśni, odbojnice chyba z tego drewna co falszkil, pokłady z olchy (bezsęczna sztacheta w markecie budowlanym za 5,50 PLN).

Ciąg dalszy jak uda mi się sklejenie szkieletu.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: stefan »

NO Robert, pięknie Ci wręgi wyszły, z niecierpliwością czekam na dalszą relacje, powodzenia:)
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

O:HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: JurekBin »

Stary,
Pięknie... zastanawiam się co szrajbnąć....
i generalnie po prostu się cieszę, że wszedłeś projekt Tritona!

Powodzenia!
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
KID
Posty: 246
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: KID »

rczarnec napisał:
falszkilem i keelson (nie znam i nie znalazłem polskiej nazwy).


...płoza stępki i nadstępka...
Bardzo efektowny projekt. Powodzenia!!!!
Pozdrawiam,

Krzysztof Duvnjak

Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: mirek »

Poprzeczka postawiona istotnie dość wysoko , ale jak widać jak na razie dajesz sobie doskonale radę.
Dobór drewna moim zdaniem jest kwestią bardzo indywidualną , wspomniany przez ciebie Robert pokazał swoja sekcje wykonaną całkowicie z lipy !!!!!!!!!!!
Twój falszkil moim zdaniem jest zrobiony z Badi
Ma do ciebie prośbę : dawaj zdjęcia normalnie a nie przez fotosik
Obrazek

Czy tak nie lepiej ???
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: rczarnec »

Dzięki.

KID: dzięki, nie lubię posługiwać się obcymi terminami (choć czasem, zwłaszcza w mojej specjalności zawodowej muszę).

Mirek: Sposób publikacji zdjęć zmieniony.
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
lesiu117
Posty: 220
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: lesiu117 »

Szczena mi opadla widzac te wregi...:woohoo:
no i zauwayzylem kolejny + zastosowan tego stojaka do dremelka... chyba bedzie trzeba sobie cos takiego sprawic... ;)
w stoczni:
Bismarck
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: Zbyszek »

No gratuluje decyzji, piękny modelik będzie zwłaszcza że rękę masz pewną.

edit: kurcze dwa wpisy:woohoo:
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Edward Blackbeard Teach
Posty: 135
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: Edward Blackbeard Teach »

Pierwsze Wręgi za Płoty:) Piękna praca, szybki start. Mam dwa Pytanka:

Pytanie nr.1: Nie mam dremelka, lecz zwykłą multiszlifierkę, czy można podpasować stojak do nie fimrówki??

Pytanie nr.2: Gdzie można nabyć plany, bądź zdobyć? Czy sam zrobiłeś plany przekroju z planów HMS Triton??

Pozdrawiam i życzę sukcesów
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:HMS Triton 1:48 (przekrój śródokręcia)

Post autor: rczarnec »

Odpowiedź nr 1: nie wiem jakie są obudowy multiszlifierek innych producentów. W Dremelu mocowanie do stojaka polega na wkręceniu jej w stojak.
Odpowiedź nr 2: plany są do pobrania po zarejestrowaniu i zgłoszeniu udziału w projekcie na stronie www.modelshipworld.com
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
ODPOWIEDZ