Relacja z budowy XXX

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Grzechotnik
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: Grzechotnik »

Witam ponownie.

Sorry bardzo Hefajstos ale to forum to chyba nie zawody modelarskie, a prezentacja hobby. Oczywiście, że każdy ocenia swoją pracę w kontekście najlepszych, ale z tym kształceniem to lekko przesadziłeś. Jestem przekonany, że każdy szkutniczy modelarz produkujący się na tym forum dłubie przy modelach przedewszystkim dla własnej satyswakcji i przyjemności. I o to w tym wszystkim chodzi. Ta zabawa ma moim zdaniem nieść radość wykonawcy bez względu na poziom wykonania.

Pozdrawiam

Jacek

"Szybciej nie znaczy lepiej"
Hefajstos
Posty: 68
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: Hefajstos »

Tak prawda Grzechotnik, ma niesc radośc i zabawe, bez względu na poziom wykonania . Z tym że widzisz coniektórzy modelarze bawiąc sie w modelarstwo dążą do tego by byc coraz lepszym, ale nic im z tego nie wychodzi.Rozumiesz o co mi chodzi. , ,byc może Ty podchodzisz do tego bardziej na luzie, zabawa zabawą , ale z drugiej strony zabawa niesie za sobą złośc jak coś nie wychodzi . Jest częśc modelarzy która poważniej podchodzi do swojego hobby .
Grzechotnik
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: Grzechotnik »

Witam.

Przepraszam, ale czy doczekamy się zbliżeń? Pogoda jak w sam raz na małą sesję fotograficzną.

Pozdrawiam

Jacek

"Szybciej nie znaczy lepiej"
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: ryszardw »

Zbliżeń na razie nie będzie chyba że chm....jak wykonam trochę detali.Puki co skończyłem sesję na działce.Wszystko rośnie a zwłaszcza chwasty.Robię knagi 5mm do linek klap furt armatnich.Pewnie tez was to wkurza.Jak się robi w zespole to jest za co chwytać.Obrabiam ostatnią na gotowo i odcinam.Drewno jabłoni z cienkiej gałęzi.W podstawce otworek pod szpilkę z drutu 0,3mm .Łatwo się osadza w burcie.Pozdrawiam R.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: oksal »

ale się nastrugasz, cała masa przed Tobą;)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: ryszardw »

Ja też zrobiłem kotwice.2 większe i 2 mniejsze.Jako materiał użyłem drewno olchowe.Lekkie i łatwe w obróbce.Jeszcze tylko malowanie i montaż.R
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: oksal »

Siedzimy przy tym samym:) Powinienem słuchać starszych i bardziej doświadczonych.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: ryszardw »

Kotwice już są ,tylko je mocować.Będą musiały jednak trochę poczekać.R
Obrazek
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: ryszardw »

Toczę beczki i zaczynam strugać maszty.Może ktoś ma jakieś rysunki jak były wzmacniane maszty w 17W w jednostkach angielskich.Jak mocowano belki wzdłuż masztu i na jakiej długości.Jak wzmacniano topy.Czy topy miały przekrój okrągły czy już kwadratowy.Czy stosowano na topie jako wzmocnienie listwy czy sztaby metalowe.Jest trochę zdjęć Vitka ale czy można się wzorować bo to 100lat różnicy.Mam kilka książek angielskich ale nie znam języka a rysunki są zbyt ubogie.R.
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Relacja z budowy XXX

Post autor: Tomek Aleksinski »

ryszardw napisał:
Toczę beczki i zaczynam strugać maszty.Może ktoś ma jakieś rysunki jak były wzmacniane maszty w 17W w jednostkach angielskich.Jak mocowano belki wzdłuż masztu i na jakiej długości.Jak wzmacniano topy.Czy topy miały przekrój okrągły czy już kwadratowy.Czy stosowano na topie jako wzmocnienie listwy czy sztaby metalowe.Jest trochę zdjęć Vitka ale czy można się wzorować bo to 100lat różnicy.Mam kilka książek angielskich ale nie znam języka a rysunki są zbyt ubogie.R.


Ryszardzie!
Ciesze sie ze powrociles do budowy swego Prince'a! :)
Na Victory'm sie nie wzoruj, bo to inna epoka i rozwiazania techniczne zupelnie inne.
Bardzo polecam ksiazke Jamesa Lees'a "The Masting and Rigging of English Ships of War 1625-1860", gdzie procz doskonalego tekstu znajdziesz sporo swietnych rysunkow detali ktore Cie interesuja.

W odpowiedzi na Twe konkretne pytania,
- w II polowie XVII wieku wzmocnienia masztow to byly tzw. wooldings - 7 do 9 okrecen masztu ciensza linka, po obu stronach ktorej dawano czasem ciasno zamontowane, nieco grubsze od w/w linki pierscienie drewniane (wooden hoops). Wtedy jeszcze nie stosowano pierscieni zelaznych (iron hoops i iron bands) - te pojawily sie dopiero ok. 1800.
Zerknij tu:
http://img825.imageshack.us/img825/396/princemasts.jpg
Same maszty w owych czasach byly jeszcze glownie z litego pnia drewnianego, dopiero jakies 100 lat pozniej zaczeto sie borykac z trudnosciami surowcowymi i budowano je z kilku cienszych elementow, ale jesli chcesz pokazac maszty na swoim Prince'u zlozone z tych w/w, to posklejaj razem cztery kwadratowe listewki, po czym wytocz z tego okragly maszt - linie sklejenia beda zaledwie widoczne. O takie rzeczy, jak np. cheeks - boczne wzmocnienia masztu, czy zamocowane z frontu masztu jak front fish (rubbing paunch), nie musisz sie martwic - te zaczeto stosowac ok. 100 lat pozniej.

- definitywnie marsy byly jeszcze okragle. Anatomia takiej platformy jest pokazana tu:
http://img839.imageshack.us/img839/6960/princetops1.jpg
i tu:
http://img245.imageshack.us/img245/3567/princetops2.jpg
Z tym, ze, mysle iz powinienes sie wzorowac raczej na rysunku lewym na tej drugiej ilustracji.

Tutaj znajdziesz kilkanascie dobrej jakosci zdjec modelu z Science Museum w Londynie (zejdz w dol mniej wiecej do polowy strony):
http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=3542&postdays=0&postorder=asc&&start=50
Na tych zdjeciach dobrze widac te detale, o ktore zapytujesz.

Powodzenia w budowie tego fascynujacego modelu!!!
ODPOWIEDZ