Santa Maria

Jeżeli Dżonka nie jest Ci obca czas na drugie wyzwanie.
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Santa Maria

Post autor: Witek... »

Dołączając do społeczności na Kodze byłem w trakcie sklejania kartonowej Santa Marii z wycinanki którą kupiłem jeszcze w czasach PRL w kiosku Ruchu. Nawet to nie MM, bez podanej skali - szacuję że to ok 1:100 lub blisko. Sprostujcie jeśli się mylę- sam kadłub ma ok 28 a całość ok 39 cm. Obserwując wiele ciekawych relacji i technik budowy, postanowiłem co się dało wzbogacić fornirem i drewnem. Na zdjęciach to co udało mi się zbudować. Osobiście jestem bardzo zadowolony z efektu - pierwsze fornirowe poszycie dna( choć na burty już było za późno ) pokład i wszystkie części wykonane samodzielnie włącznie z bloczkami i jufersami. Sam dostrzegam już kilka błędów które popełniłem, ale na razie są chęci do pracy i zamiar wstawienia do stoczni kolejnej łajby. Z góry dziękuję wszystkim którzy dzielą się doświadczeniem co i jak można wykonać. Konstruktywna krytyka mile widziana :)
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Santa Maria

Post autor: Borek »

Gratuluję ukończonego modelu. Samo skończenie budowy to już sukces, który na forum zdarza się rzadko.
Co do samego modelu, kadłub wygląda fajnie. Trochę za bardzo wyróżnia się kolorystycznie kasztel dziobowy i rufowy - są za jasne. Popracuj nad linkami żeby przy następnym modelu nie były takie zmechacone. Jaki kolejny model w planach?
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Santa Maria

Post autor: ostry_gl »

Cześć,
Gratulacje. Co do kasztelu faktycznie zbyt jasny, ale ogólnie bardzo fajnie wyszło.

Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Santa Maria

Post autor: Siberian »

Całkiem porządny modelik.
Też pamiętam to wydawnictwo, nie pamiętam jego nazwy, ale skleiłem Pintę i Ninę z tegoż wydawnictwa.
Musiało być całkiem dobrze opracowane, bo miałem wtedy może z dwanaście lat i były to moje pierwsze żaglowce. Wówczas wydawało mi się, że wyszły znakomicie :) .
Dziękuję za tę podróż w czasie.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Santa Maria

Post autor: RomekS »

Witek... pisze:Dołączając do społeczności na Kodze ...... Z góry dziękuję wszystkim którzy dzielą się doświadczeniem co i jak można wykonać.


Gratulacje serdeczne.
Teraz to Ty możesz dzielić się doświadczeniem co i jak zrobić.
Bardzo fajnie zrobiony model od "a" do "z".

Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Santa Maria

Post autor: Witek... »

Dzięki wszystkim:)
Panie Romku - nie ukrywając w większości uczyłem się opierając się na relacji z budowy Pana Santa Marii. W pamięci mam co na której stronie jest opisane - super lekcja. Obiecuję wstawić kolejną relację z budowy - ale proszę o sumienne kontrolowanie ucznia :)
Wojtek - może to te wycinanki ? wtedy też miałem naście lat kiedy je kupiłem. I doczekały się. Gdzieś te zainteresownie do dłubania jednak siedziało.
Dzięki wszystkim za komentarze - jeśli chodzi o kolor kasztelu - to tak często mam. Jak wszystko mi wyjdzie to malowanie zawsze spier... Też mi za jasny.
Co do pytania jaki kolejny do stoczni - to właśnie NINA wg załączonej wycinanki. Podoba mi się ze względu na inny typ ożaglowania. No i będę testował kolory fornirów, malowanie ... może wyjdzie lepiej.
Pozdrawiam
Załączniki
IMG_4605.JPG
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Santa Maria

Post autor: Siberian »

To jest właśnie to! Wracają wspomnienia...
Który to był rok?
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Maria

Post autor: lkemot »

Krytyki nie będzie, bo model wyszedł bardzo dobrze. Gratulacje z ukończenia...
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Santa Maria

Post autor: Witek... »

Wojtku te wycinanki to rok ok 89/90 wydawnictwo Warta. Wspomnienie inflacji w tamtym czasie. Pierwszy zeszyt jaki kupiłem z tej serii to był "Wodnik" który był pierszym sklejonym modelem. Niestety nie dotrwał do dziś. Wtedy jego cena to 179zł, później po kilku tyg lub miesiącach "Nina" za 370zł i niedługo potem "Santa Maria" - 3200zł :o Z "Wodnika" została mi jeszcze okładka - pewnie ktoś z Was też to skleił na etapie nowicjusza - czyli obecnie moim. Dlatego póki nie zrobię tego co w szafie leżało nic poważniejszego nie ruszam :D
Załączniki
wodnik.JPG
wodnik.JPG (41.61 KiB) Przejrzano 8718 razy
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Santa Maria

Post autor: Siberian »

No taaak, to też pamiętam. Nawet skleiłem Wodnika z tej wycinanki. Na jej podstawie zbudowałem potem powiększony model kartonowo - fornirowy. Chyba od tego właśnie modelu zaczęła się moja przygoda z żaglowcami. Piękne wspomnienia. :)
A tę inflację też dobrze pamiętam.
Pozdrawiam, Wojtek.
ODPOWIEDZ