Santa Maria- kolejna

Jeżeli Dżonka nie jest Ci obca czas na drugie wyzwanie.
ODPOWIEDZ
Jacek M
Posty: 0
Rejestracja: 01 lis 2016, 22:02

Santa Maria- kolejna

Post autor: Jacek M »

Ruszamy! Tak jak wspomniałem w przywitalni rozpoczynam (a właściwie już rozpocząłem) budowę modelu Santa Marii. Traktuję to wyłącznie treningowo- szkoleniowo, bo moje doświadczenie modelarskie jest żadne. Znalazłem w necie skany 65nr Shipyardu. I to był mój pierwszy błąd. Już na etapie wycinania szkieletu zauważyłem, że długość skanu nie zgadza się z szerokością. Wręgi nie pasowały do elementów podłużnych szkieletu. Cała dotychczasowa robota poszła do kosza. Później doczytałem się, że nie byłem pierwszym, który popełnił ten błąd. Zakupiłem więc wspomniany numer. Choć już zauważam, że wszystkie elementy są wspaniale spasowane- idealnie się składają, jednak opis budowy jest znikomy- prawie żaden. Bez dokładnej lektury opisów zamieszczonych na Kodze budowa nie była by możliwa. Wzoruję się głównie (choć nie tylko) na relacjach naczelnego wykładowcy Kogi- Romka S i bardzo podobnej relacji Sławka Kromera. Tak jak Sławek skany wycinanki powiększyłem o 50%. Z moich obliczeń wychodzi, że jest to skala 1:64. Szkielet- choć do ideału daleko- wykonany z tektury 2mm. Większe przestrzenie międzywręgowe wypełnione. Jednak świadomie- nie tak jak u moich poprzedników luźnymi zwitkami gazet, a ciasno i prawie do pełna.
IMG_20161102_132350.JPG

IMG_20161102_132501.JPG

Przyznam się nieco boję się wypełniać tego pianką. Już niejednokrotnie czytałem o kłopotach z pianką. I tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Aż boję się go zadać- już słyszę gromki śmiech. A co sądzicie o zaszpachlowaniu tych cienkich pozostałości po wypełnieniu papierem warstwą gipsu? Nie byłem pewien jak karton będzie reagował na nadmiar wody, ale to już sprawdzone. Tylko w tym celu złożyłem- bez klejenia kilka kartonowych kształtek, wypełniłem papierem i zagipsowałem.
IMG_20161102_154113.JPG

IMG_20161102_132350.JPG

Karton nie namiękł, nic nie odkształciło się. Wg mnie jest OK. Gips jest bardzo łatwy w obróbce. Nie wiem jeszcze jak reaguje z Pattexem, ale z tym chyba nie będzie problemu. Co Wy na to?
Załączniki
IMG_20161102_154143.JPG
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Maria- kolejna

Post autor: myszor »

Witam .
I co teraz z tym gipsem ? O co tu chodzi ?
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Jacek M
Posty: 0
Rejestracja: 01 lis 2016, 22:02

Re: Santa Maria- kolejna

Post autor: Jacek M »

Andrzeju, dzięki za zainteresowanie tematem. Romek S i Sławek Kromer w swoich relacjach szkielet wypełnili luźnymi gazetami, zapiankowali, zaszpachlowali. Następnie szlifowanie i klejenie desek poszycia. Jako że boję się użycia pianki pytam czy zamiast niej dopuszczalne jest użycie gipsu. Następnie jego obróbka, ewentualnie- w przypadku konieczności szpachla i dopiero deski poszycia.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Maria- kolejna

Post autor: myszor »

A czemu boisz się pianki ? Ona nie jest groźna ;) Gips po prostu po wyschnięciu odwarstwi się od kartonu i powypada a wilgoć z niego zwichruje cały szkielet .
Jest to złe rozwiązanie . Nie ucz się badziewia . Rób tak jak Romek i Sławek . Oni wiedzą co robią . Możesz kupić sobie pistolet do pianki i pomału dozować tyle ile trzeba - http://allegro.pl/solidny-metalowy-pist ... 11579.html.
Powykładaj stół gazetami i nałóż rękawiczki ( są na wyposażeniu pianki ) i nic nie pobrudzisz . Tylko do pistoletu musisz kupić taką piankę - http://allegro.pl/piana-pianka-pistolet ... 56346.html .
Pistolet i piankę można kupić w każdym budowlańcu , nie musisz przez allegro ( to podałem Ci przykład )
Wywal ten gips bo mnie aż skręca taka profanacja :oops:
Dasz radę tylko pytaj jak coś nie wiesz
Powodzenia .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Santa Maria- kolejna

Post autor: Irek350 »

Uważaj na kil, lubi się krzywić.
Załączniki
IMG_20161102_132350.JPG
IMG_20161102_132350.JPG (47.47 KiB) Przejrzano 6939 razy
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santa Maria- kolejna

Post autor: Slawek Kromer »

Nie przypominam sobie abym kadłub wypełniał gazetami przed piankowaniem
Awatar użytkownika
Tomasz 1976
Posty: 34
Rejestracja: 05 lut 2011, 14:00

Re: Santa Maria- kolejna

Post autor: Tomasz 1976 »

Witam.

Zrezygnuj z tego gipsu i zastosuj piankę (tylko żeby była niskoprężna). Romek S. wypełniał szkielet kadłuba gazetami przed piankowaniem ale on robił model w większej skali w twoim przypadku piankowałbym bez wypełniania go gazetami bo jak piszesz robisz to w mniejszej niż on skali. Po wyschnięcu poobcinaj nadmiar pianki i wyszpachluj cały kadłub, możesz zastosować szpachlę do drewna.

Jednak przed przystąpieniem do tych czynności, popracuj jeszce nad całoscią szkieletu ze zdjęć widać że kadłub jest skręcony w części środkowej, ponadto przydałoby się zeby go przeszlifować i poukosować wręgi bo widać że niektóre wystają. Przed szlifowaniem krawędzie wręg możesz nasączyć np. kropelką.

Życzę powodzenia i wytrwałości.
Pozdrawiam Tomasz S.
w porcie; Dżonka, Koga Elbląska 1:75,
w stoczni;
w planach; Santa Maria
ODPOWIEDZ