Santa Maria

Jeżeli Dżonka nie jest Ci obca czas na drugie wyzwanie.
Awatar użytkownika
Mar_123
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2011, 20:16

Santa Maria

Post autor: Mar_123 »

Witam wszystkich forumowiczy.
Jako, że dżonka została pomyślnie ukończona, postanowiłem wziąć się za kolejny kawałek chleba. Postaram się fajnie przedstawić kroki mojej pracy na edukację kolejnych hobbystów i własna naukę oczywiście. ;] Posilam się relacjami moich poprzedników tak więc model budowany jest standardowo z Shipyard 36 powiększony do 250%. W miarę możliwości proszę uprzejmie o pomoc czy słowa krytyczne z Waszej strony.

Po pierwszym tygodniu prace przedstawiają się następująco:
Załączniki
IMG_7325 forum.jpg
IMG_7320 forum.jpg
IMG_7311 forum.jpg
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santa Maria

Post autor: mirek »

Skala wyjdzie gdzieś ok 1:36 więc model nie będzie mały , taka skala wymaga oddanie wielu szczegółów.
Raczej dokładnie przemyśl gatunek drewna jaki stosujesz na poszczególne elementy modelu , w Dżonce stosowałeś prze różniste materiały od Mahoniu do Sosny . W tym modelu raczej tego unikaj
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Mar_123
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2011, 20:16

Re: Santa Maria

Post autor: Mar_123 »

Aktualnie szerokość szkieletu to 13,7cm więc skala wynosi chyba ok 1:58, tak mi sie wydaje. Jeśli chodzi o dobór drewna, to masz na myśli taką sporą rozbieżność gatunkową czy co dokładnie?
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santa Maria

Post autor: mirek »

Mar_123 pisze:Aktualnie szerokość szkieletu to 13,7cm więc skala wynosi chyba ok 1:58, tak mi sie wydaje. Jeśli chodzi o dobór drewna, to masz na myśli taką sporą rozbieżność gatunkową czy co dokładnie?

Plany powiększyłeś 250% czyli 2,5 raza więc moim zdaniem wyjdzie skala 1:36 .
Dokładnie chodzi mi o taka rozbieżność gatunkową , staraj się trzymać podobnych gatunków , czyli jeżeli robisz poszycie z mahoniu to ścianki , odbojnice wzmocnienia burt niech też będą w tym samym kolorze.
Pokład oczywiście z jasnego gatunku drewna np. brzozy
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Mar_123
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2011, 20:16

Re: Santa Maria

Post autor: Mar_123 »

Acha, no wsumie plan miałem żeby robić z tego co mam, więc aktualna sosna zdaje się na pokład, olcha na poszycie zewmn, machoń tu gdzie jest i w częsci rufowej na drzwiach, orzech ciemniejszy na wewn. słupki burt i reszte poszycia na dziobie biegnącego od pokladu do burt. Zamiast machoniu całkowicie zamienie na orzech wtakim razie. Tylko nie wiem czy ta olcha nie będzie zbyt jasna na zewn. poszycie...

Ogólnie bardzo spodobała mi się koncepcja Pana Sławka, więc mniej więcej o podobny efekt mi chodzi:
Załączniki
064[1].jpg
064[1].jpg (23.8 KiB) Przejrzano 7483 razy
Ostatnio zmieniony 25 lut 2013, 19:58 przez Mar_123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santa Maria

Post autor: mirek »

Olcha jest dobrym materiałem na poszycie , można ja delikatnie pokryć bejcą i będzie ok .
Sosna na pokład całkowicie odpada zeszpecisz cały model
No jak zrobisz tak ja na fotce będzie fajnie wyglądać , ale czy tak była zrobiona Santa Maria ?
Raczej kadłub był zrobiony z jednego gatunku drewna , ale to jest Twój model i decyzja należy do ciebie
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Mar_123
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2011, 20:16

Re: Santa Maria

Post autor: Mar_123 »

Dziekuję. A tak wygl. próbka pokładu, rozumiem, że najlepiej będzie zamienić na brzozę?
Załączniki
IMG_7333 forum.jpg
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Santa Maria

Post autor: mirek »

Zdecydowanie zmień na brzozę
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Mar_123
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2011, 20:16

Re: Santa Maria

Post autor: Mar_123 »

Tak zrobię. Jeśli miałby ktoś akurat brzozę na sprzedaż to proszę o kontakt do jutra. ;]
Awatar użytkownika
Mar_123
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2011, 20:16

Re: Santa Maria

Post autor: Mar_123 »

Dzień dobry, w piątek wkońcu dostałem fornir na pokład więc udało się skończyć środkowy.
Fornir klon amerykański, listwy 4mm.
Nie był jeszcze przeszlifowany, a przemaluje go pokostem albo olejem 3v3 do parkietu po deskowaniu pokładu rufowego i dziobowego.
Załączniki
IMG_7343 forum.jpg
IMG_7348 forum.jpg
IMG_7351 forum.jpg
ODPOWIEDZ