Santa Maria 1:96 model treningowy

Jeżeli Dżonka nie jest Ci obca czas na drugie wyzwanie.
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: Sebastian.M »

Witam

Borykając się o brak doświadczenia i co razu łapiąc się na czeskich błędach związanych z tym że brakiem postanowiłem wykonać w ramach treningu model SM. Model budowany jest w skali 1: 96 więc to praktycznie miniaturka. Model buduje z wycinanki Shipyardu nr 20. Przyznam się że skany mam z internetu i to był wielki błąd. Okazało się że ktoś skanując nie dociskał dobrze gazetki co spowodowało male zniekształcenia kilku wręg które wyszły dopiero przy składaniu.
Pokłady to brzoza a na resztę pójdzie olcha.
Za nim jeszcze zabrałem się za SM to w kiosku wpadł mi w ręce Mały Modelarz z Galeonem Smok jednak szkielet tak zniszczyłem że wstyd go tu pokazać więc jedyny rozsądny wybór jaki mi został to SM
Oczywiście i tu mam kilka niedociągnięć jednak będą niewidoczne lub znikną nim budowa się zakończy

Pozdrawiam
S.M
ps:
i teraz patrzę że moje inicjały też pasują do Santa Maria :lol:
Załączniki
P8122908llll.JPG
P8122913lll.JPG
P8122914lll.JPG
P8122915lll.JPG
P8122916lll.JPG
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: Sebastian.M »

Powolutku do przodu,,,
Połowa poszycia już za mną :lol:
Na poszycie idą listewki z forniru 0,6mm o szerokości 2,5mm.
Przyklejam je klejem CA średnio gęstym jednak takim do sklejania modeli samolotów co nie topi erapolu (taki rodzaj styropianu).
Na razie całość prezentuje się marnie, przynajmniej na zdjęciu, jednak po przeszlifowaniu będzie super.
Jeno co mnie przeraża to to jak wytnę te 18 malutkich okienek na burtach
Być może też podobnie jak Romeks z nich po prostu zrezygnuję
Załączniki
Pozdrawiam<br />S.M
Pozdrawiam
S.M
Awatar użytkownika
Stojgniew
Posty: 104
Rejestracja: 09 lip 2011, 14:17

Re: Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: Stojgniew »

Szpachlowałeś kadłub po piankowaniu, czy nie?
W trakcie budowy: Golden Hind (Szkutnik)
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: Sebastian.M »

Stojgniew pisze:Szpachlowałeś kadłub po piankowaniu, czy nie?

Witam
Oczywiście kadłub musiał być szpachlowany, bez tego an rusz z poszyciem no chyba żeby użyć na niego listewki ok 1,5mm grubości,, szpachlowanie zrobiłem to na dworze aby domu za bardzo nie zasyfić. Poniżej fotki
Pozdrawiam
S.M
Załączniki
P8172932.JPG
P8172933.JPG
Tutaj  pokazane jak tnę fornir na równe paski, cierpi na tym mata ale w końcu od tego jest.<br /><br />I małe odkrycie,,, ostrza do nożyka opakowanie widoczne na zdjęciu są bardzo ostre i trwałe, jakością dorównują lub nawet przewyższają olfę a przy czym kosztują koło 5zł za opakowanie.
Tutaj pokazane jak tnę fornir na równe paski, cierpi na tym mata ale w końcu od tego jest.

I małe odkrycie,,, ostrza do nożyka opakowanie widoczne na zdjęciu są bardzo ostre i trwałe, jakością dorównują lub nawet przewyższają olfę a przy czym kosztują koło 5zł za opakowanie.
P8172934.JPG
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: Sebastian.M »

Witam
Przedstawiam ciąg dalszy moich zmagań z SM,,, Poszycie zakończone i wyszlifowane.
Myślę że nie będę więcej używał forniru grubości 0,6mm. Źle się go potem szlifuje zwłaszcza jak jak gdzieś pojawi się jakiś niedoklejony kawałek. W przyszłości będę używał czegoś grubszego np obłóg 1 - 1,2mm.
Załączniki
P8222975.JPG
P8222976.JPG
Tutaj gotowa stępka całość zrobiona z olchowej listewki.<br />Olchowe listewki pozyskałem tnąc na kawałki olchową sztachetę 2x10x50cm<br />Myślę że to cenna wiadomość w castoramie idzie kupić olchowe sztachety o różnych długościach w cenie od 2 do 6zł :) Moja to ta za 2zł
Tutaj gotowa stępka całość zrobiona z olchowej listewki.
Olchowe listewki pozyskałem tnąc na kawałki olchową sztachetę 2x10x50cm
Myślę że to cenna wiadomość w castoramie idzie kupić olchowe sztachety o różnych długościach w cenie od 2 do 6zł :) Moja to ta za 2zł
Tutaj wstępnie przyczepiona celem przymiarki na male gwozdziki po uprzednim nawierceniu dziurek.
Tutaj wstępnie przyczepiona celem przymiarki na male gwozdziki po uprzednim nawierceniu dziurek.
Niestety ciągle mnie mogę zmusić aparatu aby robił poprawne fotki w świetle innym niż naturalne dzienne.
Niestety ciągle mnie mogę zmusić aparatu aby robił poprawne fotki w świetle innym niż naturalne dzienne.
Tutaj jeszcze nie skończona ale już używana szlifierko pilarka. Szlifierka ma 150mm średnicy a pilarka to frez ze stali HSS 100x1mm. <br />O ile szlifierka sprawdza się wyśmienicie o tyle pilarka wcale,,albo mam skrzywiony wałek albo tulejki zbyt mało precyzyjne i tarcza tnąca wykazuje bicie boczne około 0,5mm mimo dziesiątek prób przykręcenia w różnych ustawieniach
Tutaj jeszcze nie skończona ale już używana szlifierko pilarka. Szlifierka ma 150mm średnicy a pilarka to frez ze stali HSS 100x1mm.
O ile szlifierka sprawdza się wyśmienicie o tyle pilarka wcale,,albo mam skrzywiony wałek albo tulejki zbyt mało precyzyjne i tarcza tnąca wykazuje bicie boczne około 0,5mm mimo dziesiątek prób przykręcenia w różnych ustawieniach
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 200
Rejestracja: 17 lut 2012, 08:47

Re: Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: muli9 »

Bardzo fajnie zrobiona pilarka - w szczególności ta szeroka tarcza do szlifowania - jeszcze bardziej praktyczna będzie jak sobie po obwodzie przykleisz papier. Co do bicia na pile to już ból bo niestety ciężko będzie tym wyciąć cienkie a zarazem równe listewki, u mnie to był krzywy wałek a tego nie wyprostujesz na 0, czasem też to wina samej tarczy.
W Rzeszowie w Castoramie sztachety olchowe sa po 8zl ale za to są długie na 120cm, tylko trzeba przebierać bo do większości tylko cięciwe zakładać i strzelać ;)
Co do samego kadłuba to bardzo fajnie wyszedł po szlifie.
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: Sebastian.M »

muli ,,, pilarka to na razie taka że wstyd ją pokazywać, ale ważne że skuteczna, jeśli chodzi o paper po obwodzie to oczywiście będzie założony. Taki był plan założyć papier po obwodzie i schować śrubę mocującą aby dostępna była większa część tarczy.

Wracając do modelu to pozwoliłem sobie wczoraj wykonać drzwi i pierwsze dwa okienaka. Zostało jeszcze 6 nieco większych. Ramki wykonałem z forniru we wnętrze dopasowałem kawałek blaszki z puszki po na której zrobiłem ostrym szpikulcem rysy w kształcie kratownicy następnie całość położyłem na foli i zalałem kropelką lakieru bezbarwnego.
Zawiasy w drzwiach to kawałek kartki z drukarki zabarwionej markerem na czarno.

Pozdrawiam
S.M
Załączniki
P8272987.JPG
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: Sebastian.M »

Witam po letniej przerwie :D
Sezon letni przelatałem modelami RC jednak sezon na latanie się skończył i powoli można wrócić do budowy SM :D
Poniżej przedstawiam postępy w budowie. Doszły odbojnice zrobiłem też pierwsze w swoim życiu drabinki
Odbojnice podłużne wykonałem sklejając ze sobą dwie 3mm listewki z forniru machoniowego 0,6mm a następnie złożyłem pakiet takich listewek i wyrównałem brzegi. Odbojnice pionowe wykonałem analogicznie tylko skleiłem ze sobą 3 paski forniru
Poniżej fotki moich poczynań
Pozdrawiam
S.M
Załączniki
PB043091.JPG
PB043092.JPG
PB043095.JPG
PB043098.JPG
PB043099.JPG
PB043100.JPG
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: Sebastian.M »

Witam
Powolutku do przodu ,,, pierwsza próba robienia barierek ,, na razie nie wychodzą tak jak bym sobie tego życzył jednak bez odpowiednich narzędzi wycięcie równych listewek 2x2x8 mm na słupek jest prawie nie możliwe. Fajnie by było jak by jakaś dobra dusza podesłała mi kilka takich z gruszy.
Winda kotwiczna powoli nabiera kształtów,,, złożona z wałka bukowego ok 3,5mm zrobionego z pędzelka reszta posklejana kawałków z forniru mahoń i jabłoń. Nic jeszcze nie jest posklejane na stałe więc będzie jeszcze sporo poprawek upiększających.
Pozdrawiam
S.M
Załączniki
PB083108.JPG
PB083118.JPG
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: Santa Maria 1:96 model treningowy

Post autor: Sebastian.M »

Tak panowie coś tam przybywa
Doszły drabinki ,(wydaje mi się że ta za windą kotwiczną będzie kolidować z liną od kotwicy)
Drabinkiniewyszły idealnie jednak jakbędę robić je w kolejnym modelu będę wiedział jak pociąć je prosto
Doszły też ławy jufersów oczywiście sklejone w imadle z 3 warstw forniru
Ciągle widać moje nieudolne próby zrobienia barierek ,,,, bez odpowiedniego sprzętu albo gotowego materiału nie ma szans
Pozdrawiam
S.M
Załączniki
PB143133.JPG
PB143134.JPG
PB143136.JPG
ODPOWIEDZ