U-Boat

Wątki zawiązane z historią morza
ODPOWIEDZ
Wojtek-Opole
Posty: 0
Rejestracja: 18 paź 2014, 08:44

U-Boat

Post autor: Wojtek-Opole »

Witam,
zamieszczony niżej rysunek przedstawia U-Boata VIIC. Czy któryś z kolegów mógłby określić z którego roku pochodzi ta konstrukcja i do jakiego historycznego numeru taktycznego można by ją przypisać?

U-boat VIIC.jpg
Pozdrawiam Wszystkich
Wojtek
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: U-Boat

Post autor: janek44 »

Wygląda na U-Boata VIIC/43. Do jakiego numeru taktycznego można go przypisać, nie wiem.
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: U-Boat

Post autor: Tomasz_D »

Jest to raczej VII C wz.44/45 czyli po modernizacji artylerii p-lot
Obrazek
Obrazek

Jeśli chodzi o konkretną jednostkę to będzie o tyle ciężko że troszkę tych zmodernizowanych jednostek było.
Osobiście stawiałbym na U-1202 z uwagi że jej dowódcą był znany Rolf Thomsen
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: U-Boat

Post autor: janek44 »

Witam,
Tomku, nie chcę się wymądrzać, bo większość swojej wiedzy o U-Boatach pochodzi tylko z opracowania Przemysława Federowicza "U-booty typu VII - Geneza, opis konstrukcji, budowa".
Z tabelki, która pochodzi z tej książki wynika że w roku 1944 budowane były okręty typu VIID. Nie za bardzo "łapię" wszystkie niuanse i dlatego być może się mylę. Temat jest bardzo ciekawy, bo U-Boatów było całkiem sporo i z tego względu jest bardzo trudno zidentyfikować i przypisać do konkretnego numeru taktycznego. Jeżeli mógłbyś podzielić się Swoją wiedzą i ewentualnie wyprowadzić mnie z błędu, będę wdzięczny, bo jak już wspomniałem, temat jest bardzo ciekawy.

tabelka.jpg


Wg. tej samej książki, wspomniany przez Ciebie U-1202, dowodzony przez Rolfa Thomsena, to typ VIIC

U-1202.jpg
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: U-Boat

Post autor: Tomasz_D »

Masz rację janek ale tu nie chodzi o rok budowy tylko niejako wskazanie podtypu i przypisanie w tym konkretnym wypadku schematu do konkretnej jednostki. VII C w konfiguracji z takim uzbrojeniem p.lot miał oznaczenie VIIC 44/45 i w takiej konfiguracji pływał właśnie U-1202.
Poniżej dla przykładu masz rycinę łodzi z serii 41 ale modyfikacje oznaczone jako IV czyli z 1944 roku.
Metodą takiego podstawiania podobnych jednostek nie dojdziemy do jakiś konkretnych wniosków.

Obrazek
Wojtek-Opole
Posty: 0
Rejestracja: 18 paź 2014, 08:44

Re: U-Boat

Post autor: Wojtek-Opole »

Panowie, dziękuję za wyjaśnienia. Można zatem przyjąć że przedstawiony na "moim" rysunku U-Boat, to U-1201, dowodzony przez Rolfa Thomsena :)
Pozdrawiam Wszystkich
Wojtek
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: U-Boat

Post autor: Tomasz_D »

U-1202 tak można przyjąć
Wojtek-Opole
Posty: 0
Rejestracja: 18 paź 2014, 08:44

Re: U-Boat

Post autor: Wojtek-Opole »

Oczywiście że U-1202. Moja pomyłka.
Pozdrawiam Wszystkich
Wojtek
ODPOWIEDZ