KUTER PŁAWNICOWY - papier

Model kaszubskiej łodzi rybackiej dla średniozaawansowanych.
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: kagra »

Robert.Ćwiczenie czyni mistrza.Pisałeś,że to w zasadzie Twój pierwszy model,poza pierwszymi próbami dżonki"dla ubogich" jak sam to określałeś.Najważniejsze,że chcesz to robić a wychodzi Ci coraz to lepiej.Używasz prawidłowych określeń szkutniczych a to też dobrze bo oznacza,że podchodzisz poważnie do tego co robisz.Myślę,że korzystasz z jakiegoś planu tego kutra,tam powinny Twoje wątpliwości być rozwiązane.Chyba,że ktoś kto aktualnie go buduje, Ci podpowie.Osobiście podoba mi się to co robisz.Jakość wykonania przychodzi z czasem.Najważniejsze,że dostrzegasz błędy.Ale masz tak zwane zacięcie.Powodzenia w dalszej budowie.

Pozdrawiam.Kazimierz
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: jaxa »

kagra napisał:
Myślę,że korzystasz z jakiegoś planu tego kutra,tam powinny Twoje wątpliwości być rozwiązane.Chyba,że ktoś kto aktualnie go buduje, Ci podpowie.
No właśnie dostępne plany wzbudzają moje wątpliwości. Chodzi bardziej o teorię kładzenia pokładu i prawidłowości związane z prawami fizyki... Czy przez środek nie powinna czasem być położona deska, a nie szczelina (paczenie się drewna?) - nie wiem, a problem ten mnie nurtował. Postanowiłem, że lepszym rozwiązaniem jest deska niż szczelina i tak już pewnie zostanie.

Obrazek
elementy pokładu "międzynadbudówkowe" i "przystewowe" naklejone są na cienki papier

Obrazek
wszystkie widoczne deski pokładu - po ponownym malowaniu przybyło zabrudzeń

Obrazek
malowanie jest wstępne i będzie jeszcze kilka warstw, no i oczywiście listwa odbojowa

Obrazek
próba podstawy nadbudówki rufowej - nie wyszło najlepiej i będzie raczej poprawka (kąty proste, to błąd).

Trudno uzyskać fakturę drewna na pokładzie, gdyż używam zbyt rozrzedzonych farb i chyba zbyt miękkiego pędzla, ale postaram się to zmienić i kolejne warstwy kłaść już z nastawieniem na fakturę. Teraz prace nad nadbudówkami i potem nadburcie, ale przed nim muszę przygotować już sobie odbojnice, gdyż potem może być problem z ich wykreśleniem (odrysowaniem).
Wiem, że praca wygląda na razie brudno, ale trudno zachować czystość na każdym etapie (choć byłoby to ideałem), a warstw farby będzie jeszcze kilka.
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: jaxa »

Powoli, ale do przodu...
Na razie przybył tylko właz do luku bagażowego (gdzie przechowywane były ryby). Pokryłem go "blachą ocynkowaną".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A propos: wie może ktoś z Was kiedy wynaleziono blachę ocynkowaną?
Model ma przedstawiać jednostkę z pierwszej połowy XXw. i nie wiem czy ta blacha nie wyprzedza epoki ;)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: Andrzej1 »

jaxa napisał:
...
A propos: wie może ktoś z Was kiedy wynaleziono blachę ocynkowaną?
Model ma przedstawiać jednostkę z pierwszej połowy XXw. i nie wiem czy ta blacha nie wyprzedza epoki ;)


Ze strony : http://portal-cynkowniczy.pl/index.php?id=historia

Cynkowanie zanurzeniowe zwane potocznie cynkowaniem ogniowym jest jedną z najlepszych i szeroko stosowanych metod zabezpieczania konstrukcji stalowych przed korozją w kraju i na świecie. Odkryta w XVIII wieku, a wprowadzona do praktyki przemysłowej prawie 170 lat temu, metoda do dnia dzisiejszego osiągnęła wysoki stopień zaawansowania merytorycznego i technologicznego.

Czyli, wszystko O.k.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: jaxa »

Andrzeju, bardzo dziękuję za odpowiedź i jak widzę mogłem znaleźć ją sam wysilając się choć troszkę nad Googlami - tym bardziej dziękuję.

Ponieważ niektórzy się niecierpliwią, przedstawiam obecny stan prac nad kutrem. Chciałem to zrobić po dokończeniu całego elementu, ale...

Obrazek
nadbudówka dziobowa, a raczej jej bryła, która zostanie obudowana

Obrazek
ponieważ pasy tektury były prostokątne, to należy dociąć je tak, aby dach niebył zbyt spadzisty

Obrazek
nachylenie pokładu powoduje również nachylenie ścian, więc i tu niezbędne są korekty

Obrazek
no i przymiarka na przedniej ściance - taki kąt względem pokładu może już zostać.

Prace strasznie powoli idą do przodu, ale idą, zdjęcia pokazują jak wiele błędów i utrudnień sobie robię, ale skoro...

RomekS napisał: TU
Można też nic nie robić....I to jest najwygodniejsze rozwiązanie prawda Jaxa.

...to przedstawiam etapy prac po kawałku, a nie tak jak zamierzałem w całości
;)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 557
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: Tomasz_D »

Bez urazy jaxa, ale to ........ po prostu to co pokazałeś ciężko mi jakkolwiek nazwać. W piątej klasie szkoły podstawowej dzieci sklejają bryły geometryczne na matematyce - wiele mógłbyś się od nich nauczyć. Nie dziwiłbym się gdyby Twój model miał 5 cm długości a prezentowane fotki były w dużym powiększeniu, ale to co zaprezentowałeś teraz nawet żadnej krytyki się nie dorobi; gdyby mnie ktoś zapytał jak klei jaxa odpowiedziałbym mu krótko : spójrz na fotkę, to wszystko tłumaczy. Mam tylko jedną radę dla Ciebie, zwolnij tempo a podkręć jakość, i model i my oglądacze wiele na tym skorzystamy.
Awatar użytkownika
orwid
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: orwid »

przynajmniej zrobił sam – nie skleił z zestawu :evil:
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: grzegorz75 »

A co ma piernik do wiatraka ? Co za różnica wyciąć poprawnie prostokąt narysowany wcześniej przez projektanta na papierze/kartonie/tekturze/sklejce/polistyrenie/spienionym pcv/fornirze itp od poprawnego wycięcia prostokąta narysowanego przez siebie samego ołówkiem na papierze/kartonie/tekturze/sklejce/polistyrenie/spienionym pcv/fornirze itp . Ja sobie każdy element rysuje sam i go wycinam .

Jak wyżej Jaxa .
Ja dodam jeszcze od siebie . Skup się na starannym wycinaniu elementów . Odnoszę wrażenie , że nie wiesz co to jest linijka . Używasz do cięcia nożyka ? Wszystkie elementy są poprostu wycinane koślawo , nie wspominając już o ich łączeniu . Skad Ty bierzesz tą tekturę ? Trzymam zwykłe pudełko po butach i innym ryżu i ona tak nie wyglada . Twoja prezentuje sie jak rozklejone i rozprostowane środki rolek od papieru toaletowego . Deskowanie pokładu też wygląda na zrobione bez odrobiny staranności . W niektórych miejscach widać odstępy między deskami , w niektórych zamaźglane są farba . Skoro to model z kartonu/tektury , powinieneś w któryś ze sposobów zaimpregnować powierzchnię . Wszystko jest postrzępione i pokryte włoskami . Po pomalowaniu farbką , uwidacznia to się jeszcze bardziej . Przyłóż się trochę . Do tego trzeba tylko chcieć i kilka prostych tanich narzędzi i materiałów .

I nie pisz , że "robię jak umiem" , że to "początek" , bla bla bla itp . To nie wycinanka Bismarcka od Halińskiego , tylko prosty model łódki . Efekt zależy , od tego jak się sam postarasz .
http://www.iik.suzuki.pl/
Awatar użytkownika
orwid
Posty: 57
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: orwid »

Co ma piernik???? nic oczywiście.
po co tylko komentować? chyba żeby ilość postów nabijać Panie Admirale.
Jaksa się bawi... i słusznie... po to wszak jest ten portal i to forum – dla zabawy.
przynajmniej mam taką nadzieję.

pozdrawiam

Piotr
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:KUTER PŁAWNICOWY - papier

Post autor: grzegorz75 »

Sugerujesz mi , że napisałem to, po to , by sobie "nabijać posty" ??? W przeciwieństwie do Ciebie drogi kolego Orwidzie , każdy z Nas, kto zabrał głos , coś na tym forum pokazał , włącznie z Jaxą . A ty ?

http://koga.net.pl/index.php?option=com_comprofiler&task=userProfile&user=924&Itemid=325

I Ty mi mówisz o nabijaniu sobie postów ???
Więc zanim zaczniesz mnie wychowywać , to zastanów się dwa razy .

Jaxa , pamiętaj , relacje w których są "zadymy " mają zawsze lepszą oglądalność . :laugh: :)
http://www.iik.suzuki.pl/
ODPOWIEDZ