Pomorski Kuter Pławnicowy

Model kaszubskiej łodzi rybackiej dla średniozaawansowanych.
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 760
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: bartes123 »

Witam!
Już robiąc dżonkę (a mając w planach Ninę i Gretel i jeszcze parę ;/) wpadłem na stary numer Modelarza z planami Pomorskiego Kutra Pławnicowego autorstwa Pana Aleksandra Celarka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednostka ta strasznie mi się spodobała i obiecałem sobie że zbuduję ją na pewno, pod warunkiem że skończę dżonkę. Cóż, dżonka skończona, więc można się zabrać za kutra. Przede wszystkim okazało się że plany w Modelarzu są dosyć nędznej jakości, aczkolwiek jest też kilka rysunków poglądowych i dosyć barwny opis jednostki i procederu połowów.

Obrazek

Okazało się że Pan Aleksander Celarek napisał również książkę pod tytułem "Kaszubskie Łodzie" w której między innym dosyć bogato opisał owe konkretne jednostki.

Obrazek

Ta książka jest już dobrym startem. Po lekturze i rozmowie z autorem wykonałem kwerendę w muzeum w Gdańsku i po kilku dniach miałem skany w dużej rozdzielczości z gazetki Der Kleinschiffbau z 1921 roku, na których głównie bazowałem.

Obrazek

Obrazek

Wszystkie wręgi i szkielet rysowałem na podstawie linii teoretycznych. Najpierw w AutoCadzie, niestety nie podołałem temu potężnemu narzędziu. Następnie podjąłem próby wyrysowania w Corelu.

Obrazek

I chyba się udało. Po pół roku zbierania materiałów i mniej lub bardziej udolnych próbach wyrysowania mam to co chciałem. Wczoraj zasiadłem do wyżynarki i po 2 godzinach cięcia popatrzyłem z dumą na to co zmajstrowałem. Wszystkie elementy zapasowały bez żadnego dociskania na siłę!
I teraz zaczynają się schody. Po pierwsze muszę się namyślić do wieczora czy robić falskil czy zostawić sklejkę którą potem okleję fornirem. No i najważniejsze i najtrudniejsze - poszycie zakładkowe. Model robiony jest w skali 1:36, a więc listewki poszycia mają około 5 mm szerokości w najszerszej wrędze. Nie wiem czy ktoś z kolegów lub koleżanek kleił jakiś model zakładkowo, jeżeli tak proszę o porady! Ja znalazłem tylko relację z dwóch łodzi Wikingów, z czego jedna była robiona pseudozakładkowo - listwy były trapezowe.
To chyba tyle na początek. Wydaje mi się że pomimo owego poszycia projekt jest możliwy do zrobienia. Jeżeli plany komuś się spodobają to z tego co zrozumiałem w świetle prawa są moje (bo wyrysowane tylko z lini teoretycznych) a zatem od razu mogę przekazać je portalowi. Może ktoś chciałby spróbować wspólnie zbudować ten piękny kuterek, to bardzo zapraszam. Chętnie też podzielę się wszelkimi materiałami jakie posiadam na temat tej jednostki.
Chciałbym również przeprosić osoby którym narobiłem zamieszania z moimi planami budowy nieco innej jednostki - jacht zostanie zbudowany. Jest to tylko kwestia czasu (a tego bardzo mało ;/)
Mam nadzieję że cały projekt uda się zrealizować od początku do końca z waszą drodzy koledzy i koleżanki pomocą!

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

PS.
Temat zakładam w Stępce, bo tu chyba moje miejsce.

PS.2
Mam nadzieję że nie zaśmieciłem serwera za mocno fotkami. Jeżeli tak szybciutko wszystko niepotrzebne pousuwam!
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: krzysztof »

Im więcej zdjęć tym lepiej. kibicuje tej relacji, a może sam takowy model zrobię?
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 760
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: bartes123 »

To byłby już szczyt marzeń żeby ktoś tak doświadczony robił tę jednostkę również. W zasadzie im więcej osób tym lepiej. Pewnie jednak samemu przyjdzie mi się zmierzyć z tym kutrem, ale po tych 6 miesiącach zbierania materiałów i rysowania planów już nie popuszczę. W zasadzie to dlatego właśnie zacząłem relację - coby już odwrotu nie było ;]
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: mirek »

bartes123 napisał:
To byłby już szczyt marzeń żeby ktoś tak doświadczony robił tę jednostkę również. W zasadzie im więcej osób tym lepiej.


A co stoi na przeszkodzie abyś robił ten model z Krzyśkiem czy nawet w większym gronie ?
Moim zdaniem wystarczy opublikować rysunki jakie robisz i zaprosić kolegów do współpracy
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: wurcelstock »

Też bym taki zbudował!

Za niedługo skończę K&M (też bałtycki) to chętnie bym kontynuował statki z akwenu :)
Mirek ma rację - opublikuj materiały i róbmy wspólny projekt.

Tomek
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 917
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: Slawek Kromer »

zapowiada się ładny model będe bacznie obserwował
ps
możesz podać jaki to jest Modelarz
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: mirek »

bartes123 napisał:
PS.
Temat zakładam w Stępce, bo tu chyba moje miejsce.


Miejsce fatalne !!!
To powinna być relacja w stoczni i moje stare kości mi coś podpowiadają , ze to możne być następny fajny kogowy projekt
Pozdrawiam Mirek Rybus
Majkel
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: Majkel »

Witam.
Czy mógłbyś opisać typowy schemat malowania takich łodzi?
A drugie pytanie. Co to jest, to owalne wgłebienie w rufowej części pokładu?
Pozdrawiam. Majkel
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 760
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: bartes123 »

Drodzy koledzy!
Tylko wykapię i uśpię maludę i już odpowiadam na wszystkie pytania! Sam w skrytości marzyłem o wspólnym projekcie, ale nie śmiałem sięwychylać z obawy iż za malutki jestem i że mnie projekt przerośnie. Tak naprawdę chciałem relację zacząć jak już z poszyciem się uporam, bo to będzie chyba najtrudniejszy moment, ale skoro już założyłem relację to może wspólnymi siłami coś zdziałamy!

Do usłyszenia za chwil kilka!
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Pomorski Kuter Pławnicowy

Post autor: ryszardw »

Może to się przyda.Znalazłem artykuł w Alte schiffe to szkic.Może zeskanować cały artykuł ale po zmianie rozmiaru na 800 przestaje być czytelny.R.


Obrazek
ODPOWIEDZ