Szlifierka

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomasz 1976
Posty: 34
Rejestracja: 05 lut 2011, 14:00

Szlifierka

Post autor: Tomasz 1976 »

Witam.
Zanim zacznę budować następny model postanowiłem zrobić sobie szlifierkę, będzie to moje pierwsze urządzenie elektryczne, dotychczas wszystko robiłem ręcznie. Zainspirowany pomysłem RomkaS który zrobił sobie szlifierkopilarkę ja zacząłem budować szlifierkę.
1.JPG

2.JPG

Już jaki czas temu zdobyłem taki silnik, trójfazowy o mocy 120 W i 1890 obr/min, produkcji polskiej.
4.JPG

6.JPG

Podstawę zrobiłem z odpadu z blatu kuchennego, gruba solidna płyta z której wyszła stabilna podstawa.
8.JPG

11.JPG

12.JPG

Krążek o średnicy 125mm do przyklejenia papieru ściernego wytoczony z 18 mm sklejki, zamocowany do wałka silnika za pomocą takiego łącznika wytoczonego z tworzywa. Krążek po zamocowaniu miał lekkie bicie ale po z planowaniu płaszczyzny i powierzchni zewnętrznej wszystko zostało zniwelowane i teraz jest dobrze.
10.JPG

Nóżki do blatu z tworzywa i z przyklejoną cienką gumą.
Pozdrawiam Tomasz S.
w porcie; Dżonka, Koga Elbląska 1:75,
w stoczni;
w planach; Santa Maria
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Szlifierka

Post autor: Hadżi »

Witam!

Patrząc na połączenie tarczy z wałem silnika mam pewną obawę. Czy ta śruba mocująca tą tarczę nie będzie wprowadzała nadmiernych drgań z zachwianego wyważenia. Ja przynajmniej obciął bym łeb śruby, naciął rowek na śrubokręt i tak wkręcił aby nic nie wystawało ponad tuleję. W ten sposób zmniejszył bym skutki nie wyważenia.

Może się mylę.

pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Tomasz 1976
Posty: 34
Rejestracja: 05 lut 2011, 14:00

Re: Szlifierka

Post autor: Tomasz 1976 »

13.JPG

14.JPG

15.JPG

Papier ścierny przyklejony za pomocą taśmy dwustronnej zbrojonej nie tylko do płaszczyzny ale również po obwodzie, pomyślałem sobie że może się przydać. Stolik zrobiłem z 18 mm sklejki, w blacie wyszlifowany rowek do prowadnicy kątomierza.
16.JPG

18.JPG

Zwykły kątomierz naklejony na 5 mm płytę z tworzywa.
19.JPG

20.JPG

Tak wyglądała próba szlifowania listewki pod kątem.
W bardzo prosty sposób zrobiłem sobie w miarę solidną szlifierkę która na pewno ułatwi mi pracę.

Na koniec chcę podziękować Romkowi S. bo to dzięki jego pomysłowi ze szlifierkopilarką, ja zbudowałem swoją szlifierkę.
Pozdrawiam Tomasz S.
w porcie; Dżonka, Koga Elbląska 1:75,
w stoczni;
w planach; Santa Maria
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Szlifierka

Post autor: myszor »

No i elegancko . Gratuluje .
Nic tak mocno nie cieszy jak samemu zrobione jakieś " ustrojstwo " co jest przydatne .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Tomasz 1976
Posty: 34
Rejestracja: 05 lut 2011, 14:00

Re: Szlifierka

Post autor: Tomasz 1976 »

Hadżi, wiem że najlepszym rozwiązaniem w tym połączeniu, byłby klin ale zrobiłem w ten sposób. W trakcie dzisiejszych prób, wszystko było w porządku i mam nadzieję że tak będzie a jak nie to trzeba będzie przerobić. Dziękuje bardzo za radę i pozdrawiam.
Pozdrawiam Tomasz S.
w porcie; Dżonka, Koga Elbląska 1:75,
w stoczni;
w planach; Santa Maria
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Szlifierka

Post autor: RomekS »

Bardzo fajna szlifierka.
Jedno z najbardziej przydatnych urządzeń.
Awatar użytkownika
sebka35
Posty: 0
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:52

Re: Szlifierka

Post autor: sebka35 »

Ja u siebie w początkowej wersji też miałem na taśmę dwustronną lecz potrzebowałem często zmieniać papier na różne granulacji i nakleiłem rzep teraz wymiana papieru zajmuje sekunde i papier kupuje w sklepie q25mm lub 250mm polecam
Awatar użytkownika
Tomasz 1976
Posty: 34
Rejestracja: 05 lut 2011, 14:00

Re: Szlifierka

Post autor: Tomasz 1976 »

Witam.
Też myślałem żeby nakleić rzep ale nie miałem nic pod ręką, jak zdobędę to na pewno zmienię bo to rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze. Bardzo dziękuję za sugestie.
Pozdrawiam Tomasz S.
w porcie; Dżonka, Koga Elbląska 1:75,
w stoczni;
w planach; Santa Maria
ODPOWIEDZ