"elektryczne " pytanie

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

"elektryczne " pytanie

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Ponieważ w elektryczności jestem przeciętny - zwracam się z prośbą do mądrzejszych w tym temacie.
Mam na stanie 2 wkrętarko-wiertarki technicznie sprawne. Padły natomiast w nich akumulatory. Po grzebaninie w sieci wygląda, że powinienem je wyrzucić, ponieważ akumulatory kosztują więcej niż nowe sprzęty. Mnie zwyczajnie szkoda to zrobić.
Pytanie?
1.Czy jest możliwość podpiąć za pomocą kabla jakiś zasilacz, aby to działało?
Jeżeli tak to jaki i jak to podpiąć.
2.Czy w tych fabrycznych akumulatorach można wymienić same ogniwa?

Dziękuję za odpowiedź...

"Kapitansio"
Załączniki
To te maszynki...
To te maszynki...
Awatar użytkownika
daro68
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2012, 21:18

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: daro68 »

Witam mam taki sam problem tylko trzy wkrętarki, wymieniałem poszczególne ogniwa ale to działanie na krótką chwilę. Ostatecznie podłączyłem się pod akumulator żelowy 12 V 7 Ah ale zawsze jest problem z przewodami oraz ładowaniem aku. Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: Hadżi »

Witam!

Można wymienić same ogniwa. Są one wszystkie na 1,2V i jednakowe. Ja kilka lat temu kupiłem w jakimś sklepie w Legionowie. Przysłali mi cały gotowy pakiet. Wyrzuca się stare, wsuwa nowe, lutuje dwa kabelki i gotowe. Można im wysłać fotkę układu [rozmieszczenia] ogniw lub podać dane wkrętarek.

pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
SZYMONS
Posty: 0
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:17

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: SZYMONS »

Tak samo, jedną mam podłączoną pod akumulator a baterię do wkrętarki Dewalt rozkreciłem w drobny mak i z tego co widziałem to są tam ogniwa które można wymienić. Są one zafoliowane ale nie ma chyba problemu rozciąć folię i zrobić podmiankę.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: Kapitansio »

A jakby tak podpiąć do 220V jakiś transformator,
prostownik - wszystko jedno - co dawałoby na wyjściu 12 V? Od tego "ustrojstwa" 2 kabelki do wiertarki.
Co szanowni elektrycy na to?
"Kapitansio"
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: jeskom »

Ja mam to samo, padła mi bateria, ale zrobiłem kabel i podłączyłem pod akumulator żelowy 12V 7,2A, a akumulator ładuje normalną ładowarką co używam do modelu.

Plusy: wkrętarka jest lżejsza o wagę baterii i się łapa nie męczy, a poza tym można używać tam gdzie prądu brak
Minusy: no trzeba się do kabla przyzwyczaić.
Awatar użytkownika
SZYMONS
Posty: 0
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:17

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: SZYMONS »

[quote="Kapitansio"]A jakby tak podpiąć do 220V jakiś transformator,
prostownik - wszystko jedno - co dawałoby na wyjściu 12 V? Od tego "ustrojstwa" 2 kabelki do wiertarki.
Jakiś czas temu chciałem tak zrobić i podpiąć pod coś takiego jak prostownik lub ladowarka 12v ale odradzono mi. Silnik w wkrętarki potrzebuje tzw. kopa na starcie (najbardziej obciążony jest silnik gdy go się włącza i wyłącza) Na akumulatorach w Unii ten symbol to AN.
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: taganc »

Nie jestem specem od elektryki, ale według mnie porządny prostownik odpowiedniej mocy zasili wkrętarkę bez problemu. Nie ładowarka bo te z reguły nie są przystosowane do oddawania prądu większej mocy w dłuższym czasie. Swego czasu kolega zastosował w miejsce akumulatorów układ elektroniczny, chyba na jakichś tyrystorach czy coś w tym rodzaju. Redukując napięcie z 230 na 18 V stałego.
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
krzysiu_ka
Posty: 1
Rejestracja: 16 mar 2014, 17:09

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: krzysiu_ka »

Mam w pracy serwisanta, który właśnie ma zrobioną wkrętarkę z zasilaniem na 230V i do tego mały transformator. Dowiem się jak ma to wykonane i dam znać.
Początkujący modelarz. :)
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "elektryczne " pytanie

Post autor: Andrzej1 »

Kapitansio pisze:...
1.Czy jest możliwość podpiąć za pomocą kabla jakiś zasilacz, aby to działało?
Jeżeli tak to jaki i jak to podpiąć.
2.Czy w tych fabrycznych akumulatorach można wymienić same ogniwa?


Odpowiadam :
Ad 1. Jest.
Trzeba dowiedzieć się jakie ogniwa tam siedzą i ilu ich było. A dokładniej to trzeba
znać napięcie i prąd znamionowy wkrętarki. Jak to się pozna to zrobienie dalej nie stanowi
specjalnego problemu. Po podaniu tych danych mogę podać dane transformatora, prostowników
i potrzebnych kondensatorów. Wadą będzie dyndający kabel.

Ad 2. Tak.
Między innymi może to zrobić firma : http://www.abono.pl

Z ukłonami
Andrzej Korycki
ODPOWIEDZ