Piła pilarka stołowa

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Piła pilarka stołowa

Post autor: ostry_gl »

Witajcie,
Kupiłem przecinarkę do płytek MAC ALLISTER o mocy 550W. Po wymianie tarczy na widiową do drewna 115 mm, 40 T, 22,2 mm, otrzymałem piłę, która całkiem fajnie radzi sobie z przycinaniem listewek, a z grubszym materiałem też powinna dać radę. Piła nie przypala listewek i jak na mój gust pozostawia dostatecznie gładkie powierzchnie cięcia.Jedynym mankamentem jest odrzut mniejszych kawałków listewek w ostatniej fazie cięcia. Piła ma 5200 obrotów. I tu pytanie, czy jest to spowodowane zbyt wysokimi obrotami i warto je zmniejszyć, czy jest to normalne dla pił tarczowych i trzeba przytrzymywać obie części listewki co zapobiegnie wyrzuceniu części uciętej z piły? Jeśli macie jakiś patent proszę o radę. Poniżej kilka zdjęć.

Pozdrawiam,
Łukasz
Załączniki
Powierzchnia listewek po odcięciu
Powierzchnia listewek po odcięciu
Próba ucięcia listewki 5 mm
Próba ucięcia listewki 5 mm
Tarcza 115 mm,40T, 22,2 mm
Tarcza 115 mm,40T, 22,2 mm
3.jpg (156.63 KiB) Przejrzano 3932 razy
Całość wygląda tak:)
Całość wygląda tak:)
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Piła pilarka stołowa - modyfikacja

Post autor: sferoida »

W statusach pojawiały się pomysły na modyfikacje pilarek. Pewnie każdy coś tam przerobił we własnym zakresie, ale może warto zostawić dla potomności i zebrać w jednym miejscu. Nie chcąc mnożyć tematów, wrzucę tutaj, a gdyby coś to proszę Moda o przeniesienie.

Pierwsza rzecz w pilarce, którą zrobiłem to wymiana tarczy na 100 zębną.

Kolejna to zwężenie otworu przy tarczy, posiłkowałem się panem Gizmo: https://www.youtube.com/watch?v=z5QIQtlDO-U
- wykonanie płytki ze sklejki ( ja zrobiłem z grubości 6mm), wyfrezowałem rowki pod śruby i listwy
IMG_20190209_103631.jpg

- naciąłem szparę tylko w części, po przykręceniu płytki podnosiłem pracującą tarczę wycinając docelową długość
IMG_20190209_104731.jpg

- cieszymy się pięknymi listewkami, mi wyszło 1,3mm z gruszki przy firmowej przykładnicy; listewka trochę już zaczyna pękać wzdłuż słojów i miejscami tarcza przypala drewno, ale to już chyba wina operatora. Mogę w każdym bądź razie szykować półprodukty do Proxxona KS230
IMG_20190209_105426.jpg
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Piła pilarka stołowa

Post autor: dali »

Poradziłem się Andrzeja „myszora”, jakie frezy kupić do makity i Andrzej miał racje, FET nie jest potrzebny (chyba, że ktoś mieszka w wieżowcu na dziewiątym piętrze to polecam FET) makita tnie wielkie kołki jak i drobniutkie listewki.

frez 1.jpg

frez 2.jpg


Małe niedopatrzenie to że złe przejściówki kupiłem do frezu 125 mm . frez ma otwór 22 mm a przejściówka 22,2 mm

frez 3.jpg

frez 4.jpg


Pozdrawiam Piotrek
ODPOWIEDZ