Ropewalk

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ropewalk

Post autor: ataman »

ralfee pisze:Zbudowałem ropewalka, ale mam problem ze skręcaniem linek.......


Ja też miałem problemy, po konsultacjach i podpowiedziach jakoś się dało kręcić. Zerknij tu: viewtopic.php?f=7&t=17860&start=90
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Ropewalk

Post autor: TomekA »

Zrobiłeś ropewalk na bazie takiego podobnego, jak ja mam od lat, tj. z tylko jedną połówką która skręca nitki (są też inne ropewalki gdzie obie połówki skręcają w przeciwnych kierunkach - jak to było w pełnowymiarowych ropewalkach kilkaset lat temu). Ta nasza wersja sprawdza się pięknie! Można też skręcać nań linki z czterech nitek, albo nawet z dwu.
Zdaje się, że wiem co się u Ciebie dzieje, ale by się upewnić na 100% pstryknij zdjecia - zbliżenia OBU połówek swego ropewalka, nie tylko tej częsci skręcającej i stożka, ale i tej przeciwnej statycznej, z nitkami zamontowanymi i juz częsciowo skręconymi w linke, OK?
Na Twych zdjęciach nie widzę też obu ciężarków podwieszonych pod spodem.
Poza tym, przy montowaniu tych trzech nitek, upewnij się, że wszystkie trzy mają w miarę podobne wstępne naprężenie. Nie musi ono być duże, wystarczy by leżały one równo między obiema częściami ropewalka i obejmowaly stożek.
Najlepsze nitki do kręcenia linek są z bawełny - szeroko dostępne w sklepach z pasmanterią, np. niemieckiej firmy Guterman. Świetnie też nadają się do kręcenia grubsze nitki, używane do szydełkowania, koloru czarnego - do olinowania stałego, czy beżowego (ECRU)- do olinowania ruchomego, np. francuskiej firmy DMC lub podobne.
Awatar użytkownika
ralfee
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2017, 15:36

Re: Ropewalk

Post autor: ralfee »

Dzięki Panowie za szybką odpowiedź. Dziś po pracy wykonam brakujące fotki i dołączę.

pozdrawiam,
Rafał
Awatar użytkownika
ralfee
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2017, 15:36

Re: Ropewalk

Post autor: ralfee »

Witam ponownie,

Poniżej kolejne zdjęcia z dzisiejszych testów.

pozdrawiam,
Rafał

RW01.jpg


Mocowanie przed skręcaniem
Mocowanie przed skręcaniem


Widok z tyłu części z obciąciążeniem
Widok z tyłu części z obciąciążeniem


Obciążenie naprężenia
Obciążenie naprężenia


Stan podczas zwijania. W tym momencie nici są już mocno skręcone.
Stan podczas zwijania. W tym momencie nici są już mocno skręcone.


Przy krętliku 15 mm długości zwinięte, dalej 100 mm brak zwinięcia, dalej znów zwinięte aż do samego stożka.
Przy krętliku 15 mm długości zwinięte, dalej 100 mm brak zwinięcia, dalej znów zwinięte aż do samego stożka.


I ... TRACH !
I ... TRACH !
ira
Posty: 0
Rejestracja: 29 gru 2015, 11:19

Re: Ropewalk

Post autor: ira »

Cześć Ralfee ,jesli nie dajesz rady z ropewalkiem zrób tak jak mi radził pewien kolega z Kogi .Trzy gwożdzie wbite w deskę,do kazdego gwożdzia przywiąż linkę ,skręć ją w palcach i obciąż czymkolwiek żeby sie nie rozplotła .Nastepnie łapiesz wszystkie 3 linki i kręcisz w przeciwną stronę .Ja tak skreciłem całe olinowanie do Santa Leocadii,może i ropewalkiem bedzie szybciej ale jak niewiesz o co w nim chodzi to ten sposób jest równiez dobry ,pozdrawiam
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Ropewalk

Post autor: kagra »

Prawdopodobnie masz za duże opory,począwszy od krętlika oraz w otworze przez który przechodzi ten sznurek z obciążeniem.Zmniejsz obciążenie albo zastosuj szpulkę ze sprężyną regulującą opór.Poprzeglądaj wszystkie relacje na Kodze o kręceniu linek a napewno rozwiązanie znajdziesz.Krętlik powinien się obracać na trzpieniu samodzielnie ciągnąc sznurek z obciążeniem.Skutek skręcania się linki.Jeśli jest za duże tarcie(obciążenie)linka się supli albo rwie.Pozdrawiam.K.
Awatar użytkownika
ralfee
Posty: 0
Rejestracja: 12 maja 2017, 15:36

Re: Ropewalk

Post autor: ralfee »

Dzięki Panowie, za radą TomkaA, Atamana i Kagry przyjrzałem się bliżej krętlikowi, lince napinającej i stożkowi. Udałem się do pobliskiego wędkarskiego, kupiłem krętlik z prawdziwego zdarzenia, podpiąłem cieńszą linkę napinającą i już jest dobrze, jak dostrugam stożek, to myślę, że będzie już bardzo dobrze. Pierwsza linka skręcona :-)

pozdrawiam,
Rafał

RW08.jpg
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ropewalk

Post autor: dali »

Jak działa ropewalk to wszyscy wiedzą, ale nie mogłem się powstrzymać żeby pochwalić się prototypem wersji letniej. Mogę teraz kręcić sznurki na świeżym powietrzu o długości 3,3 m. Urządzenie ma 5 metrów z możliwością powiększenia o 1,5 m

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg


Pozdrawiam Piotrek
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Ropewalk

Post autor: ralfee3 »

Ropewalk jak ropewalk, ale weranda pierwsza klasa :-) Każdy by taką chciał mieć.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ropewalk

Post autor: dali »

:) Werandę nie chwaląc się sam zaprojektowałem i zbudowałem, jest cała z drewna osadzona na palach 70 cm nad ziemią. Ostatnio myślę o zawieszeniu nad tarasem żagli, ale nie żeby odpłynąć :) , ale osłonić się od słonka.

taras 1.jpg

taras 2.jpg


Pozdrawiam
ODPOWIEDZ