Mini Tokarka

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
Jacek.
Posty: 33
Rejestracja: 27 lis 2016, 13:39

Re: Mini Tokarka

Post autor: Jacek. »

Przepraszam moja wina o jedno zero za dużo powinno być do dwóch setek 0,02 a tym mierzę pod łożyska
Załączniki
P1050438.jpga.jpg
P1050438.jpga.jpg (47.3 KiB) Przejrzano 4679 razy
Stanisław_x
Posty: 0
Rejestracja: 17 lip 2019, 21:50

Re: Mini Tokarka

Post autor: Stanisław_x »

Witam
Mam na zbyciu tokarkę BL180 TYTAN300 50 godzin pracy.
Przekładnie metalowe i dodatki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Mini Tokarka

Post autor: sferoida »

Tomku, przeleciałem sobie zalinkowany filmik, a w zasadzie całą serię. Dzięki jeszcze raz, trochę się klaruje wybór.
Stanisław, podeślij mi ofertę (co tam masz, foto, cena) na pw, chociaż nie wiem ktoś zacz ;)
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Mini Tokarka

Post autor: sferoida »

Zainwestowałem w klon chińczyka brandowany nazwą: Holzmann ED 300 ECO. Wstyd przyznać, tokareczka kupiona jeszcze w lipcu dopiero teraz doczekała się podłączenia do prądu. Zakup ten był przyczyną modernizacji kanciapy garażowej, ale powolutku już umeblowałem i zaczynam wracać do gry.
Tak teraz się urządzam, do końca jeszcze pozostało parę drobiazgów:
garaz-1.jpg

A sama tokareczka wygląda tak:
tokarkaHz.jpg

W necie pełno jest opisów jak to wszyscy wszystko badają mikroskopem. Ja nie mam żadnych czujników, nie jestem w stanie stwierdzić bicia, luzów organoleptycznie też nie zauważyłem. Jeżeli Was interesuje to proszę powiedzieć jak coś sprawdzić, a pewnie kiedyś ;) coś takiego zrobię.
Zauważone mankamenty:
1. brak jakiejkolwiek instrukcji, trzeba szukać w necie filmików
2. trzeba wyczyścić tokarkę, bo jest brudna i nie mówię tu tylko o oleju. Ten olej jest zmieszany z jakimś pyłem/brudem, po otwarciu pokrywy gitary widać to bardzo dobrze. Nie rozkręcałem innych elementów, bo jeszcze trochę się obawiam czy czegoś nie popsuję.
3. dźwignia zmiany biegów szybki /wolny czasami się wyzębia w trakcie pracy. Aby dobrze wsadzić koła zębate należy przy zmianie poobracać wrzecionem i wówczas dokonać przełożenia
4. obrócenie imaka, aby toczyć stożki wymaga przesunięcia całej szufladki w bok, dopiero tam znajdziemy śruby, bardzo niewygodne rozwiązanie
Plusy:
1. toczy :D
2. przelot wrzeciona - wsadziłem pręt fi6mm o długości 1m
3. posuw fajną sprawą jest, gwintów jeszcze się nie nauczyłem i nie wiem czy nie prościej narzynką, ale może kiedyś zajdzie potrzeba
4. uchwyt wiertarski w koniku (kupiony dodatkowo, nie było w zestawie)
Mała próba wiercenia i toczenia na pręcie fi 6mm:
mosiadzFi6.jpg

W drewnie jeszcze nie robiłem. Musze się trochę podszkolić, bo już połamałem róg płytki w jednym nożu
Podsumowując jestem zadowolony, choć czeka mnie czyszczenie tokarki, wcześniej kupno jakiegoś oleju do jej smarowania i oleju/chłodziwa do obróbki
pozdrawiam Radek
Szlifrez
Posty: 0
Rejestracja: 10 maja 2020, 12:01

Re: Mini Tokarka

Post autor: Szlifrez »

Witam, czy ktoś już nacinał gwinty calowe na Holzmann ED 300 ECO, bo ta tabliczka jest trochę nie zrozumiała, posiadam tą tokareczkę od niedawna i nie bardzo wiem jak te koła ustawić.
ODPOWIEDZ