Mirkowe ściski - Clampsy

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: bartes123 »

Jako, że najwyraźniej jestem pierwszym do którego doszła paczka od kolegi Mirka Rybusa, mogę jako pierwszy pokusić się o recenzję produktu jaki otrzymaliśmy. Otóż jakiś czas temu wybuchła dyskusja na temat ścisków modelarskich - czegoś co pomoże nam w poszywaniu, jako że pinezki są mocno niewygodne i szybko się utylizują w czasie poszywania. Koledzy pokazali szereg różnych ścisków, znalazły się tam również ściski Zbigniewowe - metalowe, gwintowane, miały jednak mały mankament - nie bardzo do poszywania można było je użyć. Mirek zaproponował wymyślenie alternatywy dla nas, jako że zagraniczne Clampsy trochę kosztują.
Oto produkt Mirkowy:
koga 29032011 007.jpg

I teraz moje refleksje:
W paczce dostałem 3 ściski (będę je nazywał clamps, bo ta nazwa mi się podoba bardzo). Otóż zakładam, że nie ma różnych rozmiarów clampsów, tylko jeden uniwersalny. Teraz moje zdanie jest takie - wydaje mi się że dzióbek, któy będzie trzymał listewki jest nieco za duży. Listewki będą miały max 3 mm grubości, więc przytrzymywanie jednej do drugiej może być utrudnione, gdy nie będzie można clampsa docisnąć. Z tych trzech co dostałem spokojnie docisnął się jeden. Jeden coś był podejrzany i odpuściłem a trzeci jakoś tam dokręciłem. To oczywiście przy założeniu, że będziemy dociskać planki w taki dziwny sposób. Bo głównym założeniem jak sobie teraz przypomniałem :oops: było to, że Clampsa zaciskamy wokół wręgi a patyczki dociskają listewkę. I tutaj pełen sukces, niedrogim kosztem. O to chodziło.
Problemem małym może być ruchoma śruba. Ciężko może być trzymać listewkę, łeb śruby i jeszcze dokręcać motylka. Ale to szłoby chyba przeżyć (szkoda że nie mam modelu na żywca do przetestowania...). Oprócz tego jest to produkt jakiego szukałem (przwyższyć by je mogły jedynie clampsy metalowe - prezentowane przez Zbigniewa, ale one były gwintowane, w związku z czym, śrubę wkręcałeś w clampsa, a w zasadzie nie był to clamps w dokładnym znaczeniu). Mirku, wymyśliłeś super, bo wyzwaniem było zrobić coś niedrogiego, co by pomogło. Możesz pomyśleć nad mocowaniem łba, względnie szerokością szczęk. Ale poczekaj na inne opinie - bo może na osła wychodzę teraz. ja patrzę po sobie. (oczywiście wyszedłem nie tylko na osła ale na durnia co się wymądrza - tak zapewne musiał pomyśleć Mirek i Zbigniew gdy podesłałem im moje wywody). Panowie, przy takim poszywaniu, że patyczki trzymają listewkę, nie znam innej, tańszej i tak samo efektywnej alternatywy.
W związku z tym Mirku, gdy ruszysz z produkcją chętnie zakupię. Na pewno się przydadzą przy poszywaniu. Będą konkretniejszą alternatywą dla ścisków biurowych, które stosuję obecnie.
Produktowi daję 8.5 na 10 i mega plus za cenę do jakości.
Pozdrawiam serdecznie
Bartosz Dudziak

Teraz czekać kto to w pełni wykorzysta poszywając konkretną jednostkę. Panowie, super sprawa!
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: mirek »

Właściwie widzimy na zdjęciu dwa rodzaje zacisków do sklejki 4 i 6 mm , taki był zamysł aby zrobić do tych dwóch rozmiarów sklejek , ponieważ są to najczęściej stosowane w naszych modelach.
Wąsy które maja służyć do dociskania listewek są oczywiście dłuższe a to dlatego ,że jeden używa listewek 3 mm a inny kolega np. 6 mm. Lekko je zeszlifować to chyba żaden problem :D.
Obracające się śruba to istotnie problem , ale specjalnie ich nie wklejałem na stałe ( aby się nie obracały) z bardzo prostej przyczyny , otóż są wśród nas prawo i lewo ręczni i tylko z tego powodu śruby są nie wklejane .
Miło się czyta taka rzeczową opinie która jasno i wyraźnie pokazuje problemy na jakie napotkał użytkownik . Dla nas to ważna rzecz aby poznać opinie kolegów bo w końcu to dla was jest robione. Bartosz bardzo ci dziękujemy za ocenę i czekamy na opinie innych kolegów
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: rczarnec »

A nie można śruby skontrować nakrętką wewnątrz zacisku?
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Istnieją śruby z łbem kulistym i kwadratem na wysokość kilku milimetrów (pod spodem).
Zastosowanie takiej śruby spowodowałoby brak konieczności blokowania przy dokręcaniu.
Dodatkowa zaleta - taka śruba nie "wypaduje" wcale lub trudniej.
Nie wiem, jakie są zastosowane tu, ale wyglądają na M4/M5. Myślę, że takie się znajdą w handlu.

A oto dowód z firmy Kastal :
kastal.JPG
kastal.JPG (16.45 KiB) Przejrzano 6515 razy


Z ukłonami
Andrzej Korycki
erykmodel1
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2011, 19:38

Re: Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: erykmodel1 »

Te sruby to tak zwane stolarskie, przy nakrecaniu nakrętki łeb wciska się w drewno i blokuje śrube. Lecz trzeba do tego w przypadku sklejki sporej siły i jak łatwo się domyslic było by po klipsie. :D :D :D
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: mirek »

Andrzej1 pisze:Witam

Istnieją śruby z łbem kulistym i kwadratem na wysokość kilku milimetrów (pod spodem).
Zastosowanie takiej śruby spowodowałoby brak konieczności blokowania przy dokręcaniu.
Dodatkowa zaleta - taka śruba nie "wypaduje" wcale lub trudniej.

Andrzejku , nie spotkałem takich śrub M3 a M4 wydają mi się za potężne Resztę dopisał Eryk
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
radek
Posty: 743
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: radek »

Ja śądzę, że wiem jak rozwiązać prosto sprawę obracających się śrub, jak tylko odbiorę clampsy z poczty to zaprezentuję.

Pozdrawiam.
Radosław Kubera
Koga Portal
erykmodel1
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2011, 19:38

Re: Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: erykmodel1 »

Może tak
Załączniki
klips.jpg
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: Kazek »

Miałem chwilke i przetestowałem Mirkowe ściski i kilka uwag. Myslę ze zastosowanie sklejki jest dobrym pomysłem jest elastyczna i nawet ta która była przygotowana dla 6mm wregi skrecałem na 3mm nie pekła . Oczywiscie zaraz złamałem patyczek dociskowy ale za mocno przycisnałem choć to nie żaden problem bo przyciąłem wykałaczkę i wcisnałem w otwór.Główny mankament ścisków to jednak krecące sie śruby przy przykręcaniu motylkiem to musi byc poprawione gdyz inaczej potrzebna trzecia reka :D Jest też problem jak chcemy mocno docisną listewkę do wręgi to ścisk przechyla się do tyłu trzeba wtedy podłożyć pod drugie patyczki kawałek listewki dla zablokowania i wtedy mozna docisnąć mocniej ale to sa takie uwagi które wychodzą w praktyce . Nie wiem jak się bedą zachowywać ściski przy łukach ale przecież i tak listewki formujemy przed klejeniem a sciski mają jedynie przytrzymywać do wręgi. Ogólnie pomysł dobry i myslę że sie powinien sprawdzić trzeba jedynie dopracować przykrecanie
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Mirkowe ściski - Clampsy

Post autor: mirek »

Problem kręcącej się śruby można uważać za rozwiązany .
Koledzy którzy sobie zamówią nie będą mieli z tym problemów
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ