Walcarka do drutu

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Walcarka do drutu

Post autor: ryszardw »

Zastanawiałem się nad koniecznością stosowania napędu.Ja u siebie ciągnę za drut i robię to w kilku przejściach do uzyskania koniecznego wymiaru.Ciągnę miękkie druty stalowe.Spróbuj bez napędu ,ciekawy jestem jak wyjdzie.R
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Walcarka do drutu

Post autor: kagra »

Ryszard,nie da rady odłączyć przekładnię.Jest wklejona na stałe z dolnym walcem.Podczas walcowania i tak pomagam kombinerkami trzymać naciąg.Jedną ręką kręcę a drugą ciągnę likwidując w ten sposób powstające naprężenia. W razie potrzeby przeciągam drewienkiem jak smykiem po strunie.Po kilku przejściach tam i z powrotem walcówka jest gotowa.Oczywiście szerokość zależy od średnicy drutu.Drut stalowy też walcuje ale dla moich potrzeb wolę miedziany.Starczy na okucia steru,lawet i furt.Pozdrawiam.K.
Załączniki
3.JPG
3.JPG (133.16 KiB) Przejrzano 2840 razy
2.JPG
2.JPG (138.39 KiB) Przejrzano 2840 razy
1.JPG
1.JPG (136.28 KiB) Przejrzano 2840 razy
Awatar użytkownika
Wojtek-Sos
Posty: 159
Rejestracja: 28 lis 2012, 18:05

Re: Walcarka do drutu

Post autor: Wojtek-Sos »

vegelus napisał:
Można także przećwiczyć rozgrzewanie drutu miedzianego i walcowanie na gorąco.

Drut miedziany, czy też blachę miedzianą wystarczy rozgrzać do czerwoności, a następnie wrzucić do naczynia z zimną wodą. Efekt odwrotny od hartowania - mięknie. Podczas walcowania miedź się utwardza. Przy walcowaniu stopniowym, warto po każdym przejściu zastosować ww. zabieg.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Walcarka do drutu

Post autor: kagra »

Nie ma potrzeby odpuszczać miedzi przed walcowaniem.Powstające tlenki utrudniają chemiczne czernienie w roztworze kwasu selenowego.Drut z przewodu elektrycznego 1-1,5mm jest na tyle miękki,że można go rozwalcować na grubość i szer. odpowiednią do skali modelu.Chyba,że stosuje się patynowanie na gorąco w smarze czy oleju wtedy czystość powierzchni nie ma znaczenia.Pozdrawiam.Kazimierz.
ODPOWIEDZ