Heblarka grubościówka

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
stach5
Posty: 47
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Heblarka grubościówka

Post autor: stach5 »

Witam:)
Jakiś czas temu zostalem namówiony przez jednego zkolegów z forum żeby sprubowąć zbudować heblarkę do listewek i deseczek na bazie struga elektrycznego.
Po przejżeniu w internecie paru rozwiązań fabrycznych i amatorskich mój wybór padl na rozwiązanie zaprezętowane na jednej z francuskich stron o której swego czasu wspominal Marecki.
Po pewnym czasie kiedy to budowa K&M poszla w kąt :( wyszlo coś takiego.
Heblarka jest po wstępnych testach i spelnia wszystkie moje zalożenia wymaga jeszcze trochę pracy wykończeniowej wdrobnych szczególach technicznych ale to już tylko kosmetyka:)

pozdrawiam
stach5
Stanislaw Stoklosa
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Heblarka grubościówka

Post autor: Marecki »

Stach !

Maszynka wygląda wspaniale !!!
Moje gratulacje .
Podoba mi się wykonanie mechanizmu i śruby pociągowej .
Moja maszynka nie będzie tak ładna , ale mam nadzieje że będzie przynajmniej sprawna :)

Pisanie jednorazowej relacji z budowy zajmuje trochę czasu więc postanowiłem jednak
na bieżąco uaktualniać stronę - dla zainteresowanych opis jest tu :
http://www.ship.modelarstwo.org.pl/heblarka.htm
Pozdrawiam
Marek Kalk
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Heblarka grubościówka

Post autor: Marecki »

Chyba nie ma sensu otwierać nowego tematu więc tu poinformuję że moja maszynka jest już gotowa .
Opis całej budowy jest na stronie : http://www.ship.modelarstwo.org.pl/heblarka.htm
W najbliższym czasie zrobię próby praktyczne - okaże się co trzeba poprawić, a co przerobić :)
O wynikach prób oczywiście poinformuję .


Obrazek
Pozdrawiam
Marek Kalk
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Heblarka grubościówka

Post autor: Marecki »

Miałem już dzisiaj nic nie robić , ale nie wytrzymałem i postanowiłem "liznąć" jakąś deseczkę na nowej zabawce :)
Pierwsze próby wypadały średnio tzn na końcówkach (około 5 cm) deseczek robiły się "fale" od ostrza .
Po kilku próbach deseczki zaczęły wychodzić coraz równiejsze :)
a pod koniec zabawy całe wychodziły gładkie jak pupcia niemowlaka :)
Tajemnica tkwi w sposobie wyciągania deski i odpowiednim jej dociskaniu .
Po kilku próbach nabiera się wprawy i odruchowo w odpowiedni sposób wyciąga deski .
I tak bawiąc się "zjechałem" deski do grubości 1 mm i nie było żadnych problemów :)
(Ogranicznik mam ustawiony na 1 mm więc dalej nie mogłem heblować)
Próby robiłem na deskach z gruszy o pierwotnej grubości około 8 mm
i szerokości około 1cm oraz 3 cm
Stopka Boscha była ustawiona na grubość od 0,25 do 0,5 mm
Opór przy wsuwaniu deski jest mniejszy niż przy szlifowaniu jej na ścierarce bębnowej .
Deska znikała tak szybko że nie zdążyłem zrobić prób na większych grubościach strugania :)
Regulacje stopki w strugarce trzeba ustawić doświadczalnie u mnie najlepiej szło na 0,5 mm
a dalej to już tylko kreci się korbką .
Jeden obrót korbki o 360 st. w mojej maszynce daje przesuniecie o 0,4 mm na grubości materiału
To tyle tak na szybko - próby będą dalej trwały w różnymi ustawieniami i z różnym drewnem .
O wynikach oczywiście poinformuję !
Jeżeli ktoś ma jakieś pytania to chętnie odpowiem ?!
Pozdrawiam
Marek Kalk
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ