Modelarskie maszynki.

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: vegelus »

Wydaje mi się, że przy dużych obrotach będzie hałasować, gdyż sprężyna nie będzie nadążać.
Wydaje mi się, że lepiej zrobić to poprzez mimośród i jakiś wodzik czyli stałe połączenie osi z piłą.

Robiłem wiele eksperymentów z wyrzynarką włosową w której brakuje rozpórki pomiędzy dwoma ramionami. Próba dopasowania czegokolwiek nie mając nawet mglistego pojęcia jak ta rozpórka powinna działać zakończyły się fiaskiem :(

Polecam przejrzenie archiwalnych młodych techników, artykuły na warsztacie. Było tam kilka fajnych rozwiązań wyrzynarek typu Home Madded
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: RomekS »

kagra napisał:
.Romek,zmaterializuj to.:)



Już 5 lat piłuje mi ta wyrzynarka.
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,999/catid,536/limit,6/limitstart,0/
I nie zamienię jej na żadną inną.
Ale sobie poteoretyzuję, to nic nie kosztuje,
bo teoria zgadza się z praktyką w teorii.
Jedyną cichą wyrzynarką jaką znam jest wyrzynarka ręczna.
Reszta jest hałaśliwa.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: Jarek »

A może wybrać taką koncepcję:;)

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=25165

Przy czym też nie do końca bo brzeszczot w tym przypadku jest pchany, ale jakby maszynę odwrócić "do góry nogami" to już jest OK.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: RomekS »

Ja bym wolał za 120zł !!! taką.
Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: myszor »

Witam . Panowie nie zmęczyliście się goniąc tego króliczka . Jak Romek napisał za 120 zetów można mieć już pyszną pieczeń z niego . Podziwiam Wasz upór w mechanizacji Naszego hobby . Wole budować Willema . Nie nadaje się na konstruktora . Czas włożony w budowę czegoś co nie wiadomo że będzie dobre i ciche wykorzystam w inny sposób . Jak miałem 20 lat za takie cuda bym ozłocił , dziś klikam w klawiaturę i przywożą mi do domu . Jednak Wam życzę dużo uporu w budowie . Trzymam kciuki i wierze że Kazimierz na pewno wykona to perfekt . Powodzenia .:)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: kagra »

Teraz nie problemu z kupnem.Pokazałem rysunek z przed 40 lat.Jak kiedyś ludziska radzili sobie gdy na rynku dopiero pokazywały się wiertarki Ema-Celma z przystawkami do niej.A,że były to dywagacje czysto teoretyczne,(chociaż niektóre rozwiązania są aktualne do dzisiaj).Niech już zostanie to tylko jako ciekawostka techniczna.Myślę też,że budowanie własnych urządzeń nie straciło sensu.Wręcz przeciwnie.Bardziej wzbogaca warsztat modelarza niż niejedno renomowane urządzenie.I tym optymistycznym akcentem proponuję zakończyć ten temat.:)

Pozdrawiam.Kazimierz
msaar
Posty: 77
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: msaar »

Witam
Z zaiteresowaniem, jak zwykle, śledzę polemiki kolegów.
W jednym z postów przywołano czasopismo Młody Technik, sam dużo z jego zawartości korzystałem. Czasem jeszcze dziś sięgam do zawartych tam rozwiązań. dlatego bez trudu podaje adres http://www.mt.com.pl/. Tam MT 10/1961 i MT 07/1972 zawierające rysunki pił włośnicowych mechaniczej i elektromagnetycznej. Ta drugą próbowałem zbudować jeszcze w Technikum -tylko brzęczała.
pozdrawiam
mieczyslaw
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: vegelus »

Ja proponuję zainteresować się tym patentem
http://www.mt.com.pl/archiwum/91-Nw-04-Wyrzynarka_do_drewna.pdf

Łatwo można coś takiego zbudować, zawias brzeszczotu można montować pilniki igłowe lub wykonane przez siebie ściernice o różnych kształtach.

Widziałem tez ciekawe maszynki, które obracają walcem jednocześnie unosząc go i opuszczając. Na MSW używają tego do obróbki krzywizn wklęsłych. Problem jednak z przełożeniem napędu obrotowego w połączeniu w pionowym.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: Jarek »

Jednak jak by nie było, to obecnie takie urządzenia jak wyrzynarki, czy piły tarczowe można za niewielkie pieniądze kupić. Nie piszę o markowych urządzeniach, bo tam więcej się płaci za nazwę firmy niż za samo urządzenie. Tak jak w zdjęciu powyżej można za 120 zł zakupić wycinarkę włosową, to nie ma sensu się bawić i kombinować "jak koń pod górę", kiedy za niewielkie pieniądze można mieć do celów modelarskich profesjonalny sprzęt. Młody Technik był wydawany dobre 20 lat temu, kiedy każdy taki wynalazek był radośnie witany, gdyż była to jedyna alternatywa dla narzędzi ręcznych. Dzisiaj czasy się zmieniły. Od różnorakiego sprzętu uginają się półki w supermarketach i w internecie i każdy może za niewielkie pieniądze nabyć normalny sprzęt (przykład powyżej). Sam kupiłem w Anglii małą piłę taśmową za 25 funtów. Przy obecnej cenie funta powyżej 4 zł daje ponad 100 zł. W życiu bym się nie podjął produkcji takich pił za takie pieniadze. Sens samoróbek widzę w specjalistycznych urządzeniach, których nie można nabyć drogą kupna, lub takich, których cena zwala z nóg.
Tak, że zanim zaczniecie coś kombinować to warto by sprawdzić co obecnie znajduje sie na rynku i w jakiej cenie. Bo być może samodzielna budowa maszynki będzie przerostem formy nad treścią.
Awatar użytkownika
Armator
Posty: 86
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Modelarskie maszynki.

Post autor: Armator »

Ale ile moze dac radosci...
Witam wszystkich. Łukasz
W stoczni - HMS Cleopatra
W porcie... jeszcze nic...
ODPOWIEDZ