Stół krzyżowy

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Stół krzyżowy

Post autor: kagra »

Pytałem tak z ciekawości.U mnie górny stół jest bez śruby.Ustawiam go i blokuję a jak mam coś do frezowania wzdłużnego to go przesuwam ręcznie.Chyba,że się skuszę i zrobię tak jak u Ciebie.To wtedy się zgłoszę po podziałki.Narazie dzięki.

Pozdrawiam.
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Stół krzyżowy

Post autor: vegelus »

No nie wiem czy ten wynalazek jest lepszy od Proxxona?

Ładnie wygląda ale mam KS-70 (jak dobrze pamiętam - wersja mniejsza) i nie strach na tym frezować aluminium czy mosiądz. A cena 270 zł to chyba nie jest duży majątek.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Stół krzyżowy

Post autor: RomekS »

Jest po 22 -giej, więc na małych obrotach zrobiłem próby.

Stojak wiertarki Proxxon + stolik koordynacyjny Proxxon = trochę to kosztuje.
Na pewno nie 270 zł i na pewno razem powyżej 500 zł.

Zaręczam, że ten dużo, dużo tańszy, sklejkowy "komplet" działa wyśmienicie.
Szkoda, że późno i nie mogę zrobić innych prób.

Na fotce sklejka 1 mm przyklejona taśmą i frezowana frezem 1,2 mm.
Niestety dostałem "op...ol" .....:pinch:

Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Stół krzyżowy

Post autor: kagra »

Liczy się też satysfakcja z wykonanej pracy.Najprostszy lilipuci stolik to 379 zł+wysyłka ,za trochę lepszy 730 zł.Frezarka ze stołem, (słaba),moc 100W.prawie 1200 zł.To urządzenie spełnia te same funkcje a nawet więcej,bo można go zbudować według własnych potrzeb co do wielkości i zastosowań.I tu nie chodzi tylko o pieniądze:)

Pozdrawiam.Kazimierz
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Stół krzyżowy

Post autor: RomekS »

Niezbędny jest jednak posuw "Z" na śrubie.
Muszę go dorobić. Wtedy będzie pełna możliwość regulacji.
Po skosie trzeba pokrętłami kręcić jednocześnie i
raczej i tak równo nie wyjdzie.

Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Stół krzyżowy

Post autor: kagra »

Romek,ja tak się zastanawiam nad dodatkowym trzecim stołem obrotowym,jako przystawkę do tych dwóch.Stół na łożysku oporowym i trzpieniu wpuszczonym w górny blat z możliwością jego blokady po ustaleniu położenia.Wtedy można by frezować i po łuku i po skosie.

Pozdrawiam.Kazimierz

P/s
Posuw "Z"-pomysłowa rzecz.Na tyle wysoki aby można było frez lub wiertło bez problemu wymienić.
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Stół krzyżowy

Post autor: Irek350 »

Witajcie
Bardzo fajne urządzenie.:cheer:
Romek nie zastanawiałeś się nad funkcją "odłączenia" śrub i możliwości "swobodnej" pracy ze stołem?
Być może jest to zbędne, ale przy odpowiedniej wprawie myślę że można by frezować okręgi. :whistle:
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Stół krzyżowy

Post autor: vegelus »

Na allegro są wystawiane stoliki po 270 - 280 zł, ostatnio były do sprzedaży duże statywy frezerskie proxxona poniżej 300 zł, więc za 600 zł można skompletować bardzo dobrej jakości stanowisko do frezowania w materiałach miękkich. Oczywiście to co tu pokazaliście jest rewelacyjne i nie neguję tego, lecz podpowiadam mniej uzdolnionym jak można nabyć coś o podobnej lub lepszej dokładności. Sam jestem właścicielem takiego zestawu za 570 zł i teraz zastanawiam się czy pozbyć się mniejszego statywu proxxona bo już się ciasno robi w piwnicy. I teraz gorzka prawda za tem mini statyw zapłaciłem 580 zł (kiepski kurs Euro oraz sklep firmowy a nie allegro)
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Stół krzyżowy

Post autor: RomekS »

Ten temat jest z przed 3 lat (Jak ten czas płynie).
Zamocowałem stolik do stojaka Dremela i zrobiłem próby.
Jeżeli frezowanie frezem dentystycznym jest zbyt głębokie
to występuje przypalanie. Niemniej do schodków, tudzież innych gretingów
się toto nadaje.
Stolik można też można będzie wykorzystać do tokarki z napędem silnika od Wiatki.
Załączniki
DSCF7643.JPG
DSCF7644.JPG
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Stół krzyżowy

Post autor: Kapitansio »

Witam.
Pozazdrościł ja Romkowego stołu i sklecił swój. Nie jest taki piękny, ale będzie działał (mam nadzieję).
Wykonany jest z dechy olchowej (taką akurat miałem pod ręką). Ceowniczek alu też był w moich szpejach. Potraktowałem to jako model prototypowy i jak sie sprawdzi to dopiero "odstrzelę" maszynkę. Z drugiej strony - przeważnie prowizorki działają latami. Ustrojstwo wykonane zostało wczoraj i jest w fazie wykończenia. Brakuje jeszcze tego i owego, ale muszę prace pozostawić do nowego weekendu. Żona by mnie wykwaterowała, gdybym włączył jazgoczącego Dremela. Myślę, że dla panów szerszy opis jest zbędny. Fotografie wystarczą. Ja będą pytania - chętnie odpowiem.
Acha...SAPPHO zwodowane będzie w przyszły weekend :D
Pozdrawiam wszystkich
Kapitansio
Załączniki
11.jpg
10.jpg
9.jpg
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
ODPOWIEDZ