Piła modelarska

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Piła modelarska

Post autor: vegelus »

Chciałbym zaprezentować piłę modelarską zbudowaną z byleczego:woohoo: :whistle:

No może nie zupełnie z byle czego, ale myślę, że każdy znajdzie coś w garazu lub strychu co da się zaadoptować na piłę. Czas budowy jakieś 3 - 4 godzinki i można nią ciąć listewki nawet o przekroju 1mm na 0,5mm.

Dość gadania kilka fotek :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak zwykle na placu boju kreatywny (nie)porządek :)

Kilka słów o maszynce. Sam stół otrzymałem w prezęcie i służył kiedyś do cięcia balsy po zamocowaniu silnika modelarskiego. Dorobiłem mocowanie wału. Mocowanie to polega na tym, że w kawałku mosiądzu wywierciłem otwór na wylot wiertłem fi6 i z każdej ze stron wytoczyłem gniazda pod łożyska o wewnętrznej średnicy 5mm (nie pamiętam jaki ma wymier zewnętrzny). Następnie wytoczyłem wał z pręta stalowego tak aby ładni zapierał się o łożyska oraz tarczki dystansowe na frez bo otwór miał średnicę 16mm. No i ostatnią czynnością było wytoczenie koła pasowego na wał w celu przekazania napendu.

Jak widać ze zdjęć napęd to silnik od maszyny.
Jako tarcza tnąca wykorzystywany jest frez o szerokości 0,8mm.
Zalet tej maszynki jest wiele, łącznie z tym że ciąłem nią płaskownik aluminiowy o grubości 5mm :)
Natomiast chciałbym opisać tu wady tej konstrukcji.
Pierwszą i chyba największą wadą jest silnik. Za słaby i już. Mam w zamyśle wymienić go na większy, ale to w swoim czasie. Żałuję też, że nie zrobiłem dłuższej osi, bo mógłbym montować to to do wiertarki :)
Inna wadą jest to, że frez nie ma rzazu. Utrudnia to cięcie z ręki gdyż nawet niewielkie skrzywienie materiału powoduje klinowanie tarczy. Wydaje mi się, że powodem klinowania - zatrzymywania tarczy jest i słaby silnik i brak rzazu (czhyba tak się nazywa ślad po sięciu piłą).

Reasumując takie coś powinien mieć każdy modelaż bawiący się szkutnictwo drewniane. Ja akurat dostałem kawałek gotowego blatu, ale juz dziś drzemie we mnie chęć zrobienia czegoś bardziej doskonałego :)

Mam nadzieję, że to zainspiruje kolegów do podjęcia pruby w zbudowaniu sobie takiej malutkiej piłki.

Ja ją wykozystałem do wycinania wpustów w szkielecie do HMS Speedy w sklejce 4mm :)
Awatar użytkownika
banderas
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Piła modelarska

Post autor: banderas »

Twoja piła wygląda imponująco w stosunku do mojej.
Też robiona na kolanie z silniczkiem od młynka do kawy sama piłka to narzędzie do cięcia stali tylko naostrzona naprzemianzębnie :woohoo: wynalazłem nowe słowo :lol: :lol: :lol: ale do cięcia forniru do grubości 2 mm w zupełności wystarcza:cheer:
Obrazek
Obrazek
POZDRAWIAM antoniignas@wp.eu
W stoczni Golden Hind,kontenerowiec w firmie,Opty w szkole córki
W hangarze SPITFIRE
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Piła modelarska

Post autor: vegelus »

Mam pytanko kto ci ostrzył piłkę ?
I czy można podesłać kilka frezów do naostrzenia ?
I ile by to kosztowało ?
I czemu tak drogo ?
I czemu tak długo?

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Awatar użytkownika
banderas
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Piła modelarska

Post autor: banderas »

Sam osobiście 5 minut za darmo
POZDRAWIAM antoniignas@wp.eu
W stoczni Golden Hind,kontenerowiec w firmie,Opty w szkole córki
W hangarze SPITFIRE
Awatar użytkownika
banderas
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Piła modelarska

Post autor: banderas »

Nie no to nie jest takie skomplikowane biorąc pod uwagę to że piłka tnie tylko fornir,a powcinałem tylko zwykłą tarczą do cięcia metalu o szerokości 1mm naprzemianskośnie (znowu nowe słowo) chyba że liczba zębów jest nieparzysta to byłby problem bo wtedy bicie by było, jak coś to mogę się tym zająć podeślij mi jak chcesz.Daj znać na priv podam Ci adres.Moja piłka ma średnicę zewn.100 mm a wewnątrz 20,2 mm.
POZDRAWIAM antoniignas@wp.eu
W stoczni Golden Hind,kontenerowiec w firmie,Opty w szkole córki
W hangarze SPITFIRE
ODPOWIEDZ