Ścierarka bębnowa

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Garward
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: Garward »

Witam, drodzy koledzy!
Prezentuje ścierarkę bębnową, wykonałem na podstawie i rozwoju idei oraz projektów, które zostały opublikowane w tej części forum Koga. Ogólny schemat ścierarki nie różni się od opublikowanego tutaj, ale użyłem napęd bezpośredni do obrotu bębna, a pulpit i podstawa wykonane są ze stali. Odbywa się to do poprawy dokładności obróbki części, zmniejsza zużycie na pulpicie, zmniejszenia luzu. W mojej opinii, w tym wykonaniu bardzo jest dokładna możliwość obrobienia materiału do setnych. Tu ścierarka po raz pierwszy użyłem dla szlifowania detali galerii Montanes i byłem bardzo zadowolony
http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=8350&postdays=0&postorder=asc&&start=630

Opis ścierarki

Elementy ścierny (wszystkie części wykonane są ze stali):
- Bęben: długość robocza 100 mm, średnica 49 mm, rowek 3,0 x7, 0 mm do mocowania papieru ściernego z metody zagłuszania, średnica wału napędowego 12 mm;
- Desktop: 100х350х10 mm, powierzchnia robocza polerowana, desktop zamontowane z tyłu na stojakach na osi o średnicy 6 mm;
- Baza 150х375х10 mm;
- Wał stać z boku 12 mm, średnica łożyska wału napędowego 12 mm;
- Okładka z boku podpór o grubości 5 mm z otworem do odkurzacza;
- Śruby regulacji M 10x1 (jeden obrót - skok na 1 mm długości śrub);
- Różnice pomiędzy bębnem i blatem (wysokość przedmiotu obrabianego) można regulować w zakresie od 0 do 35 mm.

Napęd
Użyłem napęd bezpośredni przez dwóch połówek sprzęgła (średnicy otworu 12 i 19 mm) z silikonową uszczelkę (w oparciu o moje pozytywne doświadczenie roboty piłą tarczową z podobnym napędem) http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=8350&postdays=0&postorder=asc&&start=230

Silnik
Asynchroniczny trójfazowy 380 V ogólnego przeznaczenia, rodzaj mocy nominalny 0,55 kW przy 915 obrotów na minutę. Podłączony do sieci 220 V przez kondensatory i magnetyczny starter, przewiduje taką moc na wale około 350 W Ten silnik jest wybrany przede wszystkim ze względu na szybkość i chęć korzystania napędem bezpośrednim. W oparciu o doświadczenie długotrwałego stosowania tych szlifierek polskimi kolegami jest zdefiniowane, że prędkość obrotowa 900 obr. / min dla bębna o średnicy 50 mm jest optymalna do szlifowania drewna (szczególnie gruszki).

Papier ścierny
Przeważnie płótno ścierne, wielkość ziarna może być każda i ustala się na podstawie zadań szlifierskich.

Ogólny układ
Detali urządzenia zamontowane na drewnianej płycie 450х380х24 mm, zebranej z 10 mm sklejki i laminowanej deski parkietowej o grubości 14 mm. Płyta zainstalowane na nogi meblowy z regulowaną wysokością. Silnik zamontowany na listwie amortyzacyjnej z gumy o grubości 10 mm.

Na koniec chciałbym również podziękować wszystkim uczestnikom tej dyskusji, które przyczyniły się do rozwoju ogólnego schematu ścierarki, zwłaszcza Mirkowi i Zbyszkowi, co skłoniło mnie kilka cennych pomysłów.
Jeśli będą jakieś pytania dodatkowe to proszę pytać, postaram się odpowiedzieć.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Garward
Na pochylni: Montanes - OcCre
http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=8350
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: kagra »

Witaj Witaliy.
Gratulacje za wspaniałą profesjonalną ścierarkę.Prezentuje się znakomicie.Nierdzewna stal.Technika na najwyższym poziomie.Dziwi mnie tylko czemu zastosowałeś silnik trójfazowy 0,55kW. Przy połączeniu na jedną fazę tracisz 2/3 mocy.Nie za słaby wtedy będzie?Wiem,że go już używasz i zdaje egzamin ale teoretycznie tak jest.Rozwiązanie sprzęgła do napędu kapitalne.Jak będę jeszcze kiedyś coś budował wezmę to pod uwagę.Chciałbym jeszcze wiedzieć czy budowałeś sam,czy zleciłeś profesjonalistom?Domowym sposobem się tak nie zbuduje(Frezarki,tokarki itp.)No i jaki koszt całości,np.w przeliczeniu na Euro.Jeszcze raz najwyższe słowa uznania.Pozdrawiam.K.

P/s.Też mam podobny trójfazowy silnik produkcji ukraińskiej ale 2,4kW co przy połączeniu w trójkąt daje mi moc~800W.Zastosowałem go do pilarki i heblarki.Czasem jak tnę grubszą dechę to przydałby się mocniejszy.
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Do Pana Garwarda - mistrza maszyn

Post autor: Leon27 »

Panie Garward. Przeglądam budowę MONTANES Doszedłem do 20 stron z nie wiadomo ilu i brak mi słów. W odniesieni do tego co zobaczyłem to jestem w średniowieczu :-) Polecam przejrzenie relacji. Maszyn to Pan Garward narobił do wszystkiego. I wszystko mu wychodzi na najwyższym poziomie. http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=8350&postdays=0&postorder=asc&&start=0
Wiele rzeczy nad którymi sam się zastanawiałem jest w sposób jasny i czytelny przedstawiona. Kopalnia wiedzy dosłownie i wszystko w jednym miejscu. Dzięki że się Pan pojawił.Pana relacja to kosmos dla niejednego który to ogląda. Zresztą widać jak tam reaguje międzynarodowe grono. Tylko ochy i achy.

Jakby ktoś miał problem z wykonaniem szalupy:

http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=8350&postdays=0&postorder=asc&&start=430

Zawiasy i furty armatnie:

http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=8350&postdays=0&postorder=asc&&start=550

Braci modelarska. Przejrzyjcie stronę. Nawet dla bardzo zaawansowanych modelarzy to ciekawa lekcja poglądowa. Skróćmy czas budowy i budujmy więcej i lepiej :-)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Do Pana Garwarda - mistrza maszyn

Post autor: ryszardw »

Mam pytanie jak zachowuje się takie sprzęgło.Czy nie ma drgań wałka.Zastosowałem podobne przy 2,5 tyś obr i drga mi cała szlifierka.Jakoś nie udaje mi się dobrze wycentrować.Będę musiał wykonać napęd przez pasek który spełni rolę sprzęgła.R
Awatar użytkownika
halny55
Posty: 250
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Do Pana Gerwarda - mistrza maszyn

Post autor: halny55 »

Myślę,że powinna być tam wkładka gumowa.I pewnie jest,tylko do zdjęcia nie została włożona.
Bo bez tego na pewno będą drgania.
Coś w tym rodzaju:

Obrazek
Kłaniam się
Jurek


Obrazek
Awatar użytkownika
Garward
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Do Pana Garwarda - mistrza maszyn

Post autor: Garward »

Szanowni państwo, bardzo dziękuję za wasze gratulacje i wspaniałe recenzje dla moje ścierarkę!

Teraz odpowiedzi na pytania.

Kazimierzu,
zastosowałem silnik trójfazowy dla tego, ze on ma 900 obrotow, co jest optymalne dla ścierarkę i konieczne, do napędu pzez sprzęgła. Przy połączeniu na jedną fazę od mocy 0,55kW pozostaje orientowne polowa, czego, moim zdaniem, jest dosc.

Gruby części ze stali zleciłem profesjonalistom wedlug moih planow, inny
części budowałem sam. Skladalem ruwnez sam:)

Koszt całości (materialy, robota, silnik, inni detalie) odnosy ok. 140 Euro.

Leone,
Wielke dzięki za takie uznanie dla mojej pracy! Myślę, że nie zrobił nic, że nie mógł zrobić tak wielu z nas, chyba ze zebralem to w jednym miejscu i starał się wytłumaczyć.

Ryszarde i Jurku,
Zachowuje się takie sprzęgło bardzo dobze i nie ma drgań wałka. Mam pozytywne doświadczenie roboty piłą tarczową z podobnym napędem i silnikem 350 W na 2900 obrotow. Należy pamiętać, że między półsprzęgła znajduje się silikonowe wkładki 10 mm grubosci (w kształcie krzyża w kolorze białym), które nie pozwalają na bezpośredni półsprzęgieł kontakt. Ten krzyż jest wyraźnie widocznie na zdjęciach w środkowej częśći mojego postu.

Pozdrawiam
Obrazek
Garward
Na pochylni: Montanes - OcCre
http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic.php?t=8350
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Do Pana Garwarda - mistrza maszyn

Post autor: Hadżi »

Witam!

ryszardw napisał:
Mam pytanie jak zachowuje się takie sprzęgło.Czy nie ma drgań wałka.Zastosowałem podobne przy 2,5 tyś obr i drga mi cała szlifierka.Jakoś nie udaje mi się dobrze wycentrować.Będę musiał wykonać napęd przez pasek który spełni rolę sprzęgła.R


Moim zdaniem powinieneś sprawdzić i spróbować wyważyć swoje sprzęgło. Zrobić trwały znak [rysę] w jednym miejscu na sprzęgle. Sprawdzać, czy po jego zatrzymaniu znak jest zawsze w jednym miejscu [lub małym przedziale kątowym], czy w różnym. Jeżeli w różnym to jest dobrze. W innym przypadku trzeba dokonać wyważenia. Każda połówkę trzeba sprawdzić osobno. Drgania mogą również występować od luzów na którymś łożysku.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Do Pana Garwarda - mistrza maszyn

Post autor: kagra »

Vitaliy,dzięki za informację.Pozdrawiam.K.
Awatar użytkownika
Piotras
Posty: 69
Rejestracja: 14 mar 2011, 21:43

Re: Ścierarka bębnowa

Post autor: Piotras »

Chciałbym "odgrzebać" temat czy temat ścierarki bębnowej Vegelusa. Czy jest nadal możliwość zakupu owej ścierarki czy już raczej nie ma na co liczyć?
Awatar użytkownika
Jaroslaw R.
Posty: 33
Rejestracja: 06 wrz 2012, 20:36

Re: Ścierarka bębnowa

Post autor: Jaroslaw R. »

Witam. Mam takie pytanie . Chodzi o tą uszczelkę silikonową z postu Garwarda. Rozumiem że kształt samemu się wycina, ale gdzie takową kupić i czy są takie w tubie które po wypełnianiu formy, same się "uelastyczniają" do określonej twardości? Jeśli są to jakie.
Z góry dziękuję za odpowiedż
ODPOWIEDZ