Ścierarka bębnowa

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Ścierarka bębnowa

Post autor: Zbyszek »

Nie sprawdzałem "organoleptycznie" ale raczej tak, osie blatu są idealnie spasowane więc odpada w tym miejscu możliwość skręcenia, blat jest również bardzo sztywny, ale nie ma problemiku jutro wezmę jak najszerszą deseczke i przeszlifuje, zobaczymy czy będzie jakaś różnica w wymiarze. W niedziele się podziele uwadagami w tym temacie.
Pozdrawiam!!!
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: vegelus »

Arthx zwróć uwagę na wielkość tej maszynki. Moja wizja to coś małego łatwego do demontażu i schowania na półce. Większość ludzi buduje modele w mieszkaniu więc gabaryty są istotne. Dwa moja maszynka jest przystosowana do napędzania wiertarką. Dziś zrobię zdjęcie swojej prowizorki, która działa od 3 lat bez problemów i z zadowalającymi efektami. Z projektu który przedstawiłem śruba ma długość 100mm z czego pracuje na długości około 80mm. Ta długość musiała by się chować w blacie.

Do Zbyszka. Czekam na "experyment"
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: vegelus »

Dziś poznałem ceny silników nowych jednofazowych w cenie jakbym brał 10 sztuk:
0,25kW -226
0,37kW - 248
0,55 kW - 295

Ceny netto.
Dlatego nie proponuję nawet silników. Można kupić używane na Allegro za 50 lub 100 zł.
Innym pomysłem jest kupienie np. przecinarki do glazury za 120 zł. Mamy silnik, włącznik z cewką wybijakową, no i jak będzie potrzeba przecinarkę do glazury.

Ceny za robociznę będę miał w poniedziałek.
Opracowuję dodatkowe elementy które mogą się przydać w warsztacie modelarza.
Bardzo proszę zgłaszać pomysły, co może się jeszcze przydać.
Awatar użytkownika
Kon_Bar
Posty: 371
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: Kon_Bar »

vegelus napisał:
Opracowuję dodatkowe elementy które mogą się przydać w warsztacie modelarza.
Bardzo proszę zgłaszać pomysły, co może się jeszcze przydać.


IMHO przydatna byłaby tarcza do szlifowania umocowana na "wolnym" końcu wałka (widać go na zdjęciu; wiem, że to nie TA ścierarka, ale chodzi o ideę).

Obrazek

Wersja rozwojowa pomysłu to: nagwintowanie wolnego końca wałka tak, aby można na nim osadzić tarczę z rzepami jak ze szlifierki kątowej i dodatkowo dorobić wahliwy stolik. Mam nadzieję, że opis jest zrozumiały - jak nie to proszę o sygnał - wykonam szkic :)
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: vegelus »

Oczywiście i u mnie działa. Tyle, że na prędko zrobiłem sobie oddzielną szlifierkę i podzespoły do rozbudowy leżą w szufladzie. Jutro schodzę do piwnicy posprzątać i pstryknąć zamówione zdjęcia :)

Na szybko jak to jest zrobione na rysunku.
Obrazek

Do tego elementu przykręcasz sklejkę, na nią naklejasz rzep i masz ładną tarczę z wymiennym paierem na rzep :)
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: vegelus »

W związku z coraz większym zainteresowaniem chciałbym przedstawić koncepcję prototypu jaki posiadam i na podstawie czego prowadzę badania :)

podstawa ma około 1m, silnik waży 5 kg.
Obrazek

przystawka 1.


Obrazek

Obrazek

stół taki jak tu
Obrazek

przystawka 2.
rozebana bo blat był potrzebny, przewód po to żeby redukować bicie.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: mirek »

Ze Zbyszkiem i nie tylko , mamy identyczne szlifierki , więc pozwolę sobie na kilka uwag do twego projektu. W naszych szlifierkach blaty mają szerokość 110 mm
Do regulacji wysokości blatu musisz zastosować dwie śruby po bokach ponieważ ta jedna nie zapewni sztywności. Wiele razy zdarza się że w swojej szlifierce niezbyt dokładnie ustawię skrajne śruby regulacyjne i szlifowana deseczka jest nie równa , te niedokładności dochodzą nawet do 0,15 mm przy deseczce o szerokości 50 mm a to jest dużo i myślę , że taka sama sytuacja będzie w przypadku Twego rozwiązania. Różnice na szlifowanej deseczce mogą być jeszcze większe co sam przed chwilą sprawdziłem ustawiając wysokość blatu tylko na jedną śrubę.
1. Deseczka z gruszy o szerokości 50 mm różnica na brzegach 0,5 mm
2. Deseczka z brzozy taka sama szerokość różnica 0,3 mm
Wniosek jest jeden , im twardsze drewno tym skręcenie blatu będzie większe.
Wydaje się , że rozwiązanie z jedną śrubą umieszczoną po środku i sprężynami napinającymi tak jak zaproponował Artur jest rozwiązaniem bardzo dobrym. A przypadku zastosowania śruby z gwintem M 6 będziesz miał super dokładną regulację , ponieważ śruba M6 ma skok 1 mm . Innym rozwiązaniem dokładnej regulacji będzie zastosowanie śruby M10 x 1 gdzie skok jest również 1 mm
Robienie dodatkowych przystawek do tej szlifierki jest dobrym pomysłem , ale nie z wiertarką jako napęd.
Pozdrawiam Mirek Rybus
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: vegelus »

Dzięki Mirku za informacje. Co do szerokości wymuszona jest ona szerokością płaskownika, z którego jest zrobiona podstawa i blat roboczy.

Co do drugiej śruby to dodam, ją do projektu. Mam pytanie. Czy ma znaczenie to czy skok jest 1mm czy 1,2mm jeżeli i tak śruba jest pod kątem?

Ja zawsze na czuja ustawiam zgrubne ścieranie. Przy grubości około 0,5mm ścieram po 0,1 aby trzymać idealnie wymiar. Zastanawiałem się nad połączeniem suwmiarki, mikrometru lub innego przyrządu mierniczego, lecz to są koszty. Chyba osoby zainteresowane zakupem zgodzą się ze mą, że cena odgrywa rolę. Zastanawiałem się nad tymi sprężynami. Mogę rozrysować i udostępnić projekt jak to zrobić. Jednak ze względu na koszty, które podniosłyby cenę ścierarki pozostawiam do własnego wykonania.

Nie chcę aby kosztowała 300$ bo wg dzielniejszego kursu to 900zł.
Każdy może ją rozbudować o własne patenty. Pamiętam, że Kid zmienił jej wygląd całkowicie :)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: ryszardw »

Wykonałem ścierarkę zespolona z heblarką która może pełnić rolę grubościówki .Jako głowica heblującą zastosowałem frez skośny fi 50x80mm Maszynka jest w fazie prób.Na razie drży i jeździ postole .Myślę że powodem jest złe sprzęgło sztywne kłowe. Hebluje na jedwab ale z grubością to wychodzi fala .Będę eliminował mankamenty i zobaczę co z tego wyjdzie.Pozdrawiam R.
Obrazek
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Ścierarka bębnowa

Post autor: vegelus »

Zastanawiałem się nad tymi frezami ale właśnie układ krawędzi skrawających ułożonych po spirali może sprawić problemy. Rozwiązaniem może być zastosowanie docisków i powolnego przesuwania. Myślałem nad zastosowaniem wału heblarki ale przy tych maszynach latają palce a przy ścierarce można sobie paznokcie przytrzeć ;)

Myślę, że lepszym pomysłem jest zakup hebla elektrycznego i zbudowanie grubościówki.


Obecnie obmyślam rozstaw otworów do montowania przystawki tokarki do ścierarki. Chciałbym przed wysłaniem ścierarek by były przystosowane do wszelkich udogodnień :)
ODPOWIEDZ