Ścierarka bebnowa

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: RomekS »

Witam
Moim zdaniem najwiekszym problemem moze byc stabilne i precyzyjne zamocowanie szlifirki. Ma to pierwszorzedne znaczenie dla funkcjonalnosci urzadzenia. Zbudowanie "trzymaka" do szlifierki i stolika moze byc bardziej skomplikowane niz zbudowanie typowej scierarki bebnowej.
To jednak tylko dodatkowy walek z lozyskami.
A naped to typowa wiertarka. Okazuje sie najlepszym zrodlem napedu.
I mamy przystawke do wiertarki. Chociaz przy cenie 37 zl za 500 W wiertarke sklania do zamocowania jej na stale.....
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: stefan »

Witam!
Romku fajnie wyszla ta Twoja scierarka, jest naprawde super! tylko jak znosisz halas? ja na poczatku tez zastosowalem wiertarke do napedu, ale bylo stanowczo za glosno! no i czy wiertarka sie nie topi :laugh:: tnz obudowa. Mój motorek od „Franki” chodzi dosc cicho, jednak jest troche slaby, tzn. bardzo się grzeje, po jakiejs godzinie pracy, zaczynaja się tlic opilki na obudowie! :laugh:: Ciagle szukam jakiegos cichego napedu, ale na razie nic ciekawego nie znalazlem mysle ze motorek o mocy około 0,3-04 KW bylby w sam raz, co myslicie?
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: stefan »

...a to znowu ja :x chcialem zapytac czy zaprzestales budowy Wodnika?
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: RomekS »

Co do szlifowania to prob jescze nie robilem. Najpierw musze zrobic regulacje podnoszenia stolika roboczego. Natomiast robilem proby bez szlifowania. Na calym zakresie obrotow wiertarki praca jest stabilna bez wibracji.
Jezeli chodzi o halas to przy wlaczonym odkurzaczu, halas jaki on powoduje i tak zaglusza inne halasy. Co do grzania to nie sprawdzalem jak dlugo wiertarka moze pracowac pod obciazeniem. Faktycznie jej wentylatorek przewidziany jest chyba raczej do pracy dorywczej a nie ciaglej. Zobacze jeszcze jak zrobie to podnoszenie.
Co do Wodnika to prace trwaja i wczoraj skonczylem calkowicie poszycie i oklejanie stepki lacznie z jej krawedzia. Wyszlo to fajnie i teraz z wodnika nie przeswituje zaden karton. Stal sie on w pelni drewniany.
Robilem tez proby ze szpilkami i drutem miedzianym jako imitacjami gwozdzi..... :ohmy:
Na razie biore sie za drobne elementy.
Jakbys mial jakis pomysl na barirrki (relingi) jak szybko wykonac rownej dlugosci slupki...
Zastanawiam sie tez jak zrobic powiginane czesci dziobu ...
Ogolnie to Wodnik pod wplywem swiatla sciemnial i nabral ladnego mahoniowego koloru.
Prace faktycznie troche spowolnily bo zaczalem sie bawic narzedziami.
Najpierw gretingi, teraz scierarka, a w planie pilarka ....
Ale Wodnik jak najbardziej jest wykonywany tylko w troche wolniejszym tempie.
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: stefan »

.
Jakbys mial jakis pomysl na barirrki (relingi) jak szybko wykonac rownej dlugosci slupki...
Zastanawiam sie tez jak zrobic powiginane czesci dziobu ...
.


Te "powyginane czesci dziobu" to jak sie domyslam jest kosz dziobowy? mozna to zrobic na dwa sposoby, pierwszy: z deseczki o odpowiedniej grubosci wycinasz poprostu ksztalt wygietego elementu. Sposób drugi jest troche trudniejszy, ale ten efekt... to jest tak: polecam drewno brzozy, jako material o fantastycznych wlasciwosciach jeśli chodzi o giecie! Listewke o odpowiednim przekroju itd... :laugh:: waznym elementem jest tzw. Kopyto, czyli szablon ja to robie z kawalka sklejki, chodzi o to ze jedna czesc szablonu np. ta wklesla (negatyw) jest nastale przyklejona do „czegos” :laugh:: (nie polecam kuchennego stolu :laugh::) listewke o... poddajemy dzialaniu goracej pary wodnej przez kilka minut, ukladamy w szablonie, dociskamy drugim szablonem(pozytyw) i spokojnie czekamy az wysechnie!
Jeśli chodzi o te slupki, a żeby się nie rozpisywac nadto...(czego nie lubie zabardzo :laugh::) to mysle ze fotka jest dosc wymowna

Obrazek
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: Marecki »

Na Forum Radka jestem prawie od początku ,
ale jako że to moja pierwsza wypowiedź to witam wszystkich bardzo serdecznie !
Niestety ograniczenia czasowe nie pozwalają mi śledzić wszystkich ciekawych miejsc w sieci
dlatego tu wpadam bardzo rzadko :(

Radku !
Gratuluję wspaniałej strony i rozwijającego się Forum
wiem że wymaga to ogromu pracy z Twojej strony !

Pozwolę sobie zacytować wypowiedź z innego tematu :

Robie na podstawie http://ship.modelarstwo.org.pl/t_sander1.htm (bardzo ladna dokumentacja foto)


Cieszę się że moje wypociny są dla kogoś przydatne :laugh::

Szukam teraz jakiegos twardego paska gumy do zaklinowania papieru w szczelinie.


Poszukaj oringów do rur kanalizacyjnych o średnicy fi 100 i więcej milimetrów .
Chodzi o starszą wersję (okrągłe w przekroju) bo te nowe mają uszczelki o przekroju trójkątnym .

Gratuluję wykonania fajnej maszynki ! :laugh::
Pozdrawiam
Marek Kalk
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: RomekS »

Na Forum Radka jestem prawie od początku ,
ale jako że to moja pierwsza wypowiedź to witam wszystkich bardzo serdecznie !
....

Cieszę się że moje wypociny są dla kogoś przydatne :laugh::
...

Poszukaj oringów do rur kanalizacyjnych o średnicy fi 100 i więcej milimetrów .
Chodzi o starszą wersję (okrągłe w przekroju) bo te nowe mają uszczelki o przekroju trójkątnym .

Gratuluję wykonania fajnej maszynki ! :laugh::


Witam Marku.
Dokumentacja scierarki byla super. Inaczej bym swojej nie wykonal tak szybko. Mysle ze nie naruszylem praw autorskich :)
Co do tych oringow TO JEST POMYSL !!!!
Kurcze a juz sie martwilem z czego "wystrugac" ta gumke....
Modelarze to jednak bardzo pomyslowi ludzie :laugh::
Dzieki serdeczne.
Skorzystam jeszcze z Twojego pomyslu "podnosnika stolika"
Jest w miare prosty i nie bede kombinowal ze sprezynami....
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: Marecki »

To jeszcze Ci podpowiem żebyś dał śrubę regulacyjną z gwintem o skoku 1 mm !
Wtedy jeden obrót śruby o 360 stopni podnosi stolik dokładnie o 1 mm :laugh::
W ten sposób łatwo zrobić podziałkę z dużą dokładnością .
Oczywiście 1 mm jest na wysokości śruby - przy bębnie będzie odpowiednio mniej
w zależności od odległości miedzy zawiasem, bębnem i śrubą regulacyjną .
Pozdrawiam
Marek Kalk
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: RomekS »

Co do podzialki to chce dac metalowa linijjke oraz ogranicznik przy maksymalnym podniesieniu stolika. Dokladnosc zamocowania linijki ma tu raczej drugorzedne znaczenie bo przeciez papier tez ma rozna grubosc.
Natomiast ogranicznik tez chyba musialby byc regulowany. Najlepiej zeby go jakos "sprzac" z linijka .....
Ale to tylko takie rozwazania....

Jescze jedno pytanie czy podparcie w 3 punktach (dwa zawiasy i sruba regulacyjna jest wystarczajace ? czy tez moze dac dwie identyczne sruby na skraju stolika. Listewek szerszych jak 8 cm chyba raczej nie bede szlifowal.
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Ścierarka bebnowa

Post autor: Marecki »

Z doświadczenia powiem że 8 centymetrowa deseczka to będzie ogromne wyzwanie dla tej maszynki !!!
Silnik od wiertarki nieźle się spoci , a i maszynka będzie trzeszczeć w szwach !
Im szerszy element szlifujesz tym gorzej znosi to maszynka - siły są naprawdę spore !

W przypadku szlifowania listewek jedna śruba regulacyjna w zupełności wystarcza .
Dwie śruby będą trochę kłopotliwe w równomiernej regulacji - trzeba by jakoś inaczej to rozwiązać.

Co do linijki to moim zdaniem szkoda na to czasu bo i tak lepiej korzystać z suwmiarki ,
a podręczna regulacja przydaje się tylko do bieżącego określenia o ile przeszlifować za jednym podejściem .
Cienkie listewki można jechać po 0,1 do 0,3 mm na raz ,
a im grubsze tym delikatniej z resztą sam to wyczujesz po spadku obrotów na silniku .
Nie możesz też przesadzić z głębokością szlifowania ze względu na mosiężny wał który zastosowałeś !
Biorąc to wszystko pod uwagę byłbym bardzo ostrożny pakując tam 8 cm deseczkę !!!
Pozdrawiam
Marek Kalk
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ