Banalna ścierarka wrzecionowa

Czyli warsztat szkutnika
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Banalna ścierarka wrzecionowa

Post autor: Siberian »

Witam.
W trakcie wykonywania drobnych detali drewnianych, często zachodzi potrzeba precyzyjnego ich doszlifowania.
Przyda się wtedy bardzo prosta, ale funkcjonalna ścierarka.
Wrzeciono z drewna, o średnicy 13mm, wytoczone na wiertarce. Blat z kawałka panela podłogowego.
sc1.jpg
Wciśnięte bez użycia żadnego kleju na oś silniczka. Naklejony pasek papieru ściernego, w tym przypadku o gradacji 220.
sc2.jpg
Silnik bardzo niewielkiej mocy, pochodzi ze starego okapu kuchennego.
sc3.jpg
Całość można tymczasowo mocować w dowolnym miejscu, za pomocą ścisku, imadła, bądź innego narzędzia. Urządzenie jest niemal zupełnie bezgłośne i łatwe w użyciu. Moc silnika, jak wspomniałem, jest niewielka i z łatwością można zatrzymać go palcami, ale akurat w przypadku szlifowania niewielkich detali, nie jest to bynajmniej wada. Koszt materiałów: 0 pln. :)
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
KubaWas
Posty: 0
Rejestracja: 07 mar 2016, 00:32

Re: Banalna ścierarka wrzecionowa

Post autor: KubaWas »

Fajna i przydatna! Gratulacje.

Z ciekawości - silniczek ten był od razu na 230V czy musiałeś dorabiać jakiś transformator/prostownik?
Awatar użytkownika
piter56
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2013, 13:22

Re: Banalna ścierarka wrzecionowa

Post autor: piter56 »

Używam tego, 220 v, 6 watt

P1200937_998x749.jpg
BEN
Posty: 3
Rejestracja: 14 wrz 2015, 14:21

Re: Banalna ścierarka wrzecionowa

Post autor: BEN »

Witam
Wynalazki fajne - proste i myślę, że funkcjonalne.
Widzę tylko jedną wadę, skoro silniki są na 220V ( bez obawy pracują na 230V) to przyda się jakoś zabezpieczyć przewody - grozi porażeniem.
Silniki wszystkiego typu nowe czy stare pracują na obecne napięcie i nie jest wymagany żaden transformator. (jestem elektrykiem)
Pozdrawiam
BEN
Poszukuję listewek bukowych 0,5x3mm - w żadnym sklepie nie znalazłem, może któryś z kolegów mnie poratuje
BEN
Awatar użytkownika
KubaWas
Posty: 0
Rejestracja: 07 mar 2016, 00:32

Re: Banalna ścierarka wrzecionowa

Post autor: KubaWas »

BEN - sam pisałem o 230V (też jestem elektrykiem, choć nie praktykującym już od kilku lat). Chodziło mi czy silnik 230V czy jakiś stałoprądowy na 12/24V. :D

piter56 - dzięki za informację. Fajna szlifiereczka.
ODPOWIEDZ