Miniaturka w butelce

Dział poświęcony modelarstwu szkutniczemu w butelkach i żarówkach i szklanopodobnych pojemnikach
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Miniaturka w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Witam wszystkich i proszę o krytyczne wypowiedzi...
Postanowiłem pokazać (tym razem od A do Z) sposób umieszczania jachtu w butelce. Mój wybór padł na jacht J.Slocuma SPRAY. Zamierzając wciskać cokolwiek do butelki najpierw musimy postarać się o butelkę. Mnie udało się zdobyć szkło w którym pierwotnie było PORTO lecz teraz będzie nieco szlachetniejsza zawartość. Zatem mając butlę rozrysowuję jej kształt i wpisuję rysunek miniaturki tak, by zajmował jak najwięcej przestrzeni wewnętrznej. Moja butla wygląda tak;
SPRAY w butelce 001.jpg
Średnicę szyjki butelki mierzyłem przenośnikiem nawigacyjnym ale równie dobrze można zrobić ten pomiar za pomocą zwykłego cyrkla. Moja butelka ma średnicę wewnętrzną szyjki 18 mm z czego wynika, że kadłub łodzi będzie musiał być wprowadzany w czterech częściach.
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Miniaturka w butelce

Post autor: Andrzej1 »

Dziędoberek

Może to nie jest całkiem na temat, ale co do precyzyjnego mierzenia małych otworów,
w trudnych warunkach Pomorza Zachodniego, najlepsze są wiertła.
Wybieramy takie, które jeszcze wchodzi w otwór i mamy średnicę.

Z ukłonami
Andrzej Korycki

P.S.
Każdy potwór ma swój otwór.
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Miniaturka w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Następną sprawą jest tło na którym zdecydowałem robić moją miniaturkę. Szczerze mówiąc wykonanie tła zajęło mi prawie dwa miesiące ale uparłem się i mam.
SPRAY 003.jpg
To oczywiście tylko żart. Wykonujemy bloki takie, by zmieściły się w prześwicie szyjki butelki.
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Miniaturka w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Po wyszlifowaniu otrzymujemy kształt przyszłej łódki. Ważne jest, by na tym etapie prac umieścić w blokach drewna kołki ustalające, które w przyszłości pozwolą łatwiej złożyć elementy kadłuba w całość wewnątrz butelki.
SPRAY 008.jpg
Po wstępnym złożeniu uzyskujemy wyobrażenie miniaturki.
SPRAY 001.jpg
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Miniaturka w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Następnym etapem jest dodanie do kadłuba stępki i dziobnicy. Oczywiście zarówno stępka jak i dziobnica sądoklejone tylko do jednej części kadłuba tak, by po złożeniu wyglądało jak całość. Doklejam też wykonane z kartonu falszburty i wzmacniam je malując wstępnie klejem o wdzięcznej nazwie Rakoll. Uważam, że jest lepszy od swojego kuzyna - WIKOLU a i czas schnięcia jest znacznie krótszy.Po wypacykowaniu wszystkiego klejem i przeszlifowaniu kadłub wygląda tak;
SPRAY 009.jpg
Przyszedł czas na pomalowanie kadłuba i dodanie paru drobiazgów, które muszą być na pokładzie każdego porządnego jachtu.
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Miniaturka w butelce

Post autor: bartes123 »

Andrzej1 pisze:
P.S.
Każdy potwór ma swój otwór.


Z doświadczenia wiem, że czasami miewają i dwa...
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Miniaturka w butelce

Post autor: Sailor1951 »

No i przyszedł najwyższy czas na narzędzia niezbędne do umieszczania przedmiotów w szkle. Jestem człowiekiem prostym, wręcz prymitywnym m- moje narzędzia zatem też należą do tej kategorii. Oto one.
SPRAY 032.jpg
Z drugiej strony ( kurczę - zawsze jest jakaś druga strona ) te narzędzia zupełnie wystarczają.
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Miniaturka w butelce

Post autor: Sailor1951 »

Następny etap dłubaniny jest trochę czasochłonny, ponieważ trzeba wydłubać wszystko to, co na pokładzie znajdować się powinno. W przypadku miniaturek butelkowych nie jest to żadnym problemem, gdyż nie budujemy z forniru lub listewek - wszystko jest po złożeniu nie do dotknięcia. Po złożeniu i pomalowaniu kadłub wygląda tak;
SPRAY 010.jpg
Wiem, że moja relacja odbiega od przyjętych na tym forum jednak z drugiej strony nie dzieje się tu absolutnie nic ciekawego ani niezwykłego.
Awatar użytkownika
Sailor1951
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2013, 14:14

Re: Miniaturka w butelce

Post autor: Sailor1951 »

SPRAY 011.jpg
Jak zwykle najwięcej problemów stwarza mi sposób na postarzenie burt tak, by nie wyglądały jak po niedawnej wizycie w lakierni. No i proszę odwróciłem się na moment a duży zmajstrował sobie małego. Będę musiał coś z tym zrobić. Rozmnażanie się bez kontroli może prowadzić do modelowego przeludnienia ;)
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Miniaturka w butelce

Post autor: mirek »

Ten duży prezentuje się całkiem zgrabnie !! Czyli większe też możesz robić tylko kurna na takiego to trza baaaaaardzo dużą butelkę ;)
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ