Koga Elbląska - mój drugi model po Dżonce

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: {"name":"Polska Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Koga Elbląska - mój drugi model po Dżonce

Post autor: Kaper »

A może te wręgi tak mają być ? Znalazłem wątek kolegi Michała na naszym forum z tym modelem który wyciął wręgi laserowo z MM i ma tak samo http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=34758. Tylko jak to pokryć jak jest taki uskok ? Zamówiłem tekturę bo mi brakło i czekam :-) będę próbował to poprawić albo zrobię trzeci szkielet ...
Pozdrawiam Jakub
-------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Koga Elbląska
Awatar użytkownika
radek
Posty: 742
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Re: Koga Elbląska - mój drugi model po Dżonce

Post autor: radek »

Wygląda jak problem grubości kartonu: jest chyba grubszy niż zakładał to MM dlatego Ci te poprzeczne wzmocnienie wystaje - "stępka" może być szersza niż w pierwotnych założeniach. Możesz wyjąć całość i naciąć dodatkowo, wtedy po wsunięciu Ci się zejdzie lepiej. Ja też swoją robiłem na bazie kartonu i nie pamiętam żeby aż tak wystawało, choć nie schodziło się idealnie (ten model nie był kreślony komuperowo ;))

EDIT:
widzę że już to pokleiłeś. No niestety, lepiej zawsze 10 razy przyłożyć, a raz przykleić.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: {"name":"Polska Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Koga Elbląska - mój drugi model po Dżonce

Post autor: Kaper »

Też myślę że to o karton chodzi zamówiłem nowe arkusze o grubości 1 1,5 i 2 mm tym razem w formacie A3 żeby już nie łączyć głównego elementu z dwóch i robię nowy :-) Łatwo się nie poddam :-) a teraz mam czas na studiowanie dalej kogi :-)
Pozdrawiam Jakub
-------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Koga Elbląska
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Koga Elbląska - mój drugi model po Dżonce

Post autor: Hadżi »

Witam!
Tutaj masz odpowiedź na Twoją wątpliwość.

Bez nazwy 2.jpg
Bez nazwy 2.jpg (37.8 KiB) Przejrzano 3377 razy


To zeszlifowanie powinno być na całej długości wodnicy, Wręgi również powinny być zeszlifowane. Od środkowej w kierunku dziobu w stronę lewej krawędzi wręgi. Od środkowej w kierunku rufy w stronę prawej krawędzi wręgi. Rysunki powiększyłeś do 1:69 więc zwiększyła się też grubość kreski. Podczas wycinania trzeba przyjąć zasadę: tniemy tak aby linii nie było widać wcale, albo po prawej krawędzi linii. Ma to znaczenie przy grubszych liniach, przy cienkich nie. Ten szkielet ma skrzywienie podłużnicy w części dziobowej, wiec jest do wyrzucenia. Chyba, że potrafisz to umiejętnie rozkleić i ponownie skleić prosto.

pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: {"name":"Polska Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Koga Elbląska - mój drugi model po Dżonce

Post autor: Kaper »

Przecież to jest oczywiste że prostokąt w połączeniu z łukiem przy grubej tekturze daje rożek który trzeba zeszlifować ... ale ja na to nie wpadłem :oops: dzięki Hadżi ! Wychodzi mój totalny brak doświadczenia :-)

Lini ma nie być widać na wyciętym elemencie ? Bo jeżeli mam ciąć po prawej krawędzi to cała zostanie na wyciętym elemencie :-)

Szkielet będę robił nowy tylko czekam na tekturę A3 by zmieścić go całego z jednego arkusza. Chciałem go zrobić na szybko ale teraz tak myślę że przecież szkielet to jak fundamenty domu musi być dobrze zrobiony.
Pozdrawiam Jakub
-------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Koga Elbląska
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Koga Elbląska - mój drugi model po Dżonce

Post autor: TomekA »

A czemu Ty sie upierasz przy tekturze? Wg. mnie znacznie lepsza i stabilniejsza jest sklejka.
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: {"name":"Polska Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Koga Elbląska - mój drugi model po Dżonce

Post autor: Kaper »

Tomek jasne że tak ale nie mam wyrzynarki włosowej a zwykłą wyrzynarka tego nie wytnę. Ja już kilka razy się do włosowej przymierzałem ale nie mam gdzie na niej pracować :-( w małym mieszkaniu w bloku naturalnie odpada a w piwnicy nie mam prądu ... Dlatego próbuje modelarstwa z kartonu i forniru bo to są materiały które mogę obrabiać w mieszkaniu przed telewizorem :-)
Pozdrawiam Jakub
-------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Koga Elbląska
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: {"name":"Polska Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Koga Elbląska - mój drugi model po Dżonce

Post autor: Kaper »

Znalazłem błąd w poprzednim szkielecie, tz. część elementów wydrukowałem z Gimpa a część z przeglądarki zdjęć i inaczej się dopasowały do strony wydruku dlatego wyszła skala 1:69 zamiast 1:72 jak planowałem.

Teraz to poprawiłem jest skala 1:72 zrobiłem podstawkę do prac by utrzymać symetrię i kształt i miałem nadzieję że teraz będzie oki. Niestety :x problem dalej występuje ten sam ... ale czwartego szkieletu robić nie będę, spróbuję ten jakoś doprowadzić do w miarę porządku i kontynuować już prace na tym szkielecie ... zobaczymy ale optymistą już nie jestem trochę mnie to rozczarowało ... :(
Załączniki
IMG_20201114_225013_compress5.jpg
IMG_20201114_224822_compress7.jpg
IMG_20201114_160618_compress12.jpg
IMG_20201114_160602_compress97.jpg
Pozdrawiam Jakub
-------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Koga Elbląska
ODPOWIEDZ