Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

Nuestra Senora del Pilar [NSdP]- od dłuższego czasu z zaciekawieniem oglądałem ten model ze stajni OcCre. Jest to jeden z hiszpańskich galeonów handlowych z XVIII w. kursujących na trasie Manila-Acapulco. Model wykonany w skali 1:46.

Mnie urzekła sylwetka i ... mała ilość żagli. I wczoraj przyszła paczka, a w zasadzie dwie paki: jedna z żaglowcem i druga z metrową stocznią modelarską firmy Hobby Zone.

1. stocznia: (https://www.modelnet.pl/narzedzia-model ... -montazowa)
Elementy podstawy stanowią 2 ciężkie, jednolite płyty + płyta z nadrukiem, po zmontowaniu jest bardzo stabilne. Akcesoria uchwytowe dobrze wyfrezowane, montaż przyjemny z zachowaniem warunku prostopadłości.
Drobne zauważone minusy: przyda się pod ręką klucz do śrub; szczeliny uchwytów mają stałą szerokość 8mm, jeżeli elementy konstrukcyjne np. wręgi są innej szerokości (dla NSdP jest 5mm) trzeba pomyśleć o podkładkach
Pilar-3.jpg

zarodek siedzi sztywno
zarodek siedzi sztywno


2. model
Porównując do wcześniejszych zestawów widzę, że OcCre ewoluuje: pojawia się coraz więcej niemetalowych elementów np. drewniane nagle, tralki; pierwszy raz widzę takie (sztuczne, świecą się jak psu .. nos) nici - nie są to już bawełniane, pełne włosków, które opalałem i ciągałem woskiem pszczelim; zobaczymy w dalszym etapie czy ta zmiana jest korzystna; lufy są zapatynowane, reszta grzechów wyjdzie w praniu
Pilar-1.jpg

Pilar-2.jpg


Jakby nie było jest to zestaw, temat trochę pogardzany na Kodze. Niemniej taka droga mi nie przeszkadza i dlatego też taki mój wybór. Może jak coś się uda to pewne elementy zwaloryzuję, zobaczymy. Od czasu do czasu podrzucę jakąś fotę, aby coś się działo na forum.
No to do roboty ...
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: Dziecko »

Sam jestem posiadaczem owej stoczni i spełnia swoje zadanie na 100procent. Bédziesz zadowolony!!
Ps. na zdjęciach to nie oszczędzaj, wal więcej fotek śmiało!
Bym zapomniał, powodzenia w budowie! :)))
Ostatnio zmieniony 26 sty 2019, 21:35 przez Dziecko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: ralfee3 »

Cześć,

sferoida pisze:Od czasu do czasu podrzucę jakąś fotę, aby coś się działo na forum.


Jak od czasu do czasu, wrzucaj ile dasz radę, im węcej zdjęć tym ciekawsza relacja :-)
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Mirek77
Posty: 537
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: Mirek77 »

Cześć. Może już widziałeś ten model, a jak nie to warto przejżeć te zdjęcia.

http://cuervas-mons.com/images/GaleriaNSPilar/index.htm

Powodzenia w budowie.
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

Bardzo dziękuje za linka ze zdjęciami, akurat tego nie znam. Pokusiłem sie na e-booka ""Retrato de un Navio" autorstwa Jezusa Garcia del Valle y Gomez, jednak męczy mnie tłumaczenie z hiszpańskiego przy pomocy GT. Jest tam sporo historii, a mało rysunków, zaledwie kilka rycin. Trochę podpatruję relację: https://modelshipworld.com/index.php?/t ... cale-146/& , ale zamierzam też pofolgować wyobraźni

No dobra, dosyć gadania, prac ciąg dalszy
- Poskładałem część konstrukcji, na razie brudno, ale to dopiero początki. Ktokolwiek kiedyś się zabierze za ten model to zagadka: która to wręga 6, a która 8. Mi się jakoś pożeniło, choć do końca nie jestem przekonany czy dobrze.
- Odeskowałem dolny pokład, tutaj wybrałem wersję kolorystyczną jak w instrukcji = ciemną, okładzina z forniru. Jestem ciekaw jak będzie się to to prezentować w ostatecznej wersji. Wyprzedzając instrukcję robię wyposażenie tego pokładu w ilości co tylko możliwe na tym etapie, bo potem będzie ciężko cokolwiek wsadzić. Mała dygresja: ciemny fornir kładziony na jasnej sklejce powoduje, że każda szczelinka i niedoskonałość przebija się spod pokładu, następne piętra maluję palisandrem przed położeniem deskowania, ten pokład malowałem po.
Pilar-5.jpg

Pilar-6.jpg
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

Zanim zacznę zakrywać pokłady muszę zdecydować się na ostateczną wersję wyposażenia. Pokusiłem się na samorobione lawety celem sprawdzenia wersji kolorystycznej. Oczywiście do ich wykończenia jeszcze trochę, niemniej trzeba się zdecydować, którą drogą iść. W instrukcji sporo wyposażenia, w tym lawety, są w czerwonym kolorze. Na marginesie sporo będzie czerwonego, praktycznie całe wyposażenie (schody, dzwonnica, burty, koło sterowe, gretingi, i wspomniane lawety).
1. Mogę wybrać czerwone - oryginalna sklejka pomalowana jak na zdjęciu, zgodne z wytycznymi OcCre
2. Pomęczyć się samemu (pewnie nie wyjdzie mi tak równo), zrobić lawety i zostawić w drewnie. Trochę ucieknę od wszechobecnej czerwieni
półprodukty do lawet
półprodukty do lawet

Co wybrać?
Co wybrać?

'farba na burtach na zdjęciu przechodzi w róż, w rzeczywistości jest to ta sama co na testowanej lawecie i gretingach
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Dziecko
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2017, 10:33
Lokalizacja: {"name":"Polska starogard gda\u0144ski","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: Dziecko »

Szczerze to mi się bardziej podobają czerwone.... ale wiem, że szeroko pojęta społeczność kogi wybrała by samorobne....
Gretingi mają za duże oczka i za duże odstępy między nimi, powinny być: viewtopic.php?f=10&t=45378
Jest to tylko sugestia, i subiektywna ocena, nie narzucam nikomu swojego zdania..
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2019, 18:37 przez Dziecko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: gdas »

Witam
Lawety można wyciąć na frezarce cnc co mogę zrobić
Awatar użytkownika
sferoida
Posty: 142
Rejestracja: 13 lut 2018, 20:27

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: sferoida »

Dziękuję za uwagi. Wiem, że są inne możliwości, ale postaram się sam zmierzyć z wykonawstwem. Co do gretingów, to są zestawowe, takie mi się podobają i zostawiam. Nie dążę do historycznego odwzorowania wszystkich szczegółów. Ma być ładny statek i tyle

Wracając do lawet, prototyp surowizny jakoś poskładałem:
IMG_20190203_190820.jpg


Kurczaki pieczone, ale czy on jest ładniejszy niż czerwone? Pewnie tyle opinii co oglądających, a ja dalej stoję w miejscu i myślę ;)

pozdr. Radek
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Nuestra Senora del Pilar - OcCre 'sferoida

Post autor: Siberian »

Przyciemnij lawety jakąś bejcą, potraktuj olejem i będzie git.
Czerwony pasuje do wyścigowego Ferrari. :) Takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam, Wojtek.
ODPOWIEDZ